Hlavní

Autorovu dílu otevřel cestu do českého jazyka překladatel Pavel Dominik, a to románem Hanba.

18.08.2022| Festival spisovatelů Praha

Festival spisovatelů Praha se připojuje

Festival spisovatelů Praha se připojuje k mimořádnému literárnímu čtení pořádaného zítra, 19. srpna v dopoledních hodinách newyorského času americkým PEN klubem a The New York Public Library na podporu Salmana Rushdieho a za svobodu projevu.

celý článek


Básně

22.03.2023

Eva Kubowská Černá

 

E.Kubowská ČernáPublikuje pod jménem Eva Černá. Narodila se v Brně, kde žije i v současnosti. Po ukončení studia na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (dnešní Masarykovy univerzity), Filozofické fakulty, obor český jazyk-dějepis, v roce 1982, vystřídala několik zaměstnání, které souvisely s oblastí jejího zájmu – českým jazykem a literaturou a historií. Např. působila v redakci časopisu Program při tehdejším Státním divadle v Brně, či v Akademii věd ČR. Spolupracovala s brněnskou redakcí Českého rozhlasu a také amatérským loutkovým divadlem Jitřenka.  

Její verše byly vybrány do almanachů Stavitelé chrámu poezie (2010) a Milá Mácho (2022). A dosud vydala dvě knížky básní Okamžik života (2012, audiokniha se stejným názvem z roku 2015), a Laskavosti (2022). Autorčiny písňové texty byly také zhudebněny. Publikovala časopisecky - Host a Universitas. 

  

  

Stýská se mi

   

V tom tichu noci

jen hvězdy

zatínají kočičí drápky

do unavených myšlenek

  

Vím přesně

proč ti nepíšu

  

Slova by mohla

docela snadno

přeběhnout střechy

a s naježeným hřbetem

vklouznout potichu

pod tvou peřinu

  

Jenže to stýskání

je jako moře tmy

  

A utopit se v něm

mohou i majáky

co mrkají na sebe

s důvěrou a vlídně

aby se navzájem

zachránily

 

  

Novoluní

   

K večeru padá

do údolí tma

Noc si ještě

na čas dává

Jsi tu ty a jsem tu já

A pak jen tráva

co polehává

  

Nad hlavou hvězdy

a pod námi chlad

Ještě je jaro

a tráva studí

Jsi tu ty a jsem tu já

Nad námi kouzlí

novoluní

 

 

Krádež v městském parku

  

Dal jsi mi ukradený tulipán

Vím, že ses bál

I tma tenkrát dokázala

zvednout telefon

a s pokroucenou vírou ve spravedlnost 

ukamenovat

Snad jsi i slyšel 

plíživé kroky

mezi neupravenými záhony

městského parku

když ses sehnul pro květinu

   

A pak jsi šel dál městem

a věděl, že noc bude sametová

s měkkou poddajnou dívčí kůží

A na jejím konci bude 

ranní vystřízlivění

Možná ses potají ptal

jestli právě toto chceš

a jestli krást

je dávat bezúplatně

   

Bylo to za časů

kdy parky ještě střežili hlídači

a z domů koukaly oči

všudypřítomných důvěrníků

kteří zapalovali ohně 

pod pomyslnými

hranicemi odplaty

Dal jsi mi ukradený tulipán

A pak jsme se k sobě tulili

a hráli si na lásku

která stejně jako všechno kolem nás

byla jen JAKO

 

 

 

 

 

 

 

celý článek


Recenze


Aktuální

 • 23.01.2023 | redakce

  Šostakovičova hudba jako lék proti hukotu času

  Hukot času anglického spisovatele Julian Barnese je fiktivním životopisem skladatele Dimitrije Šostakoviče, který prožil prakticky celý život v sovětském Rusku. Režisérka Viktorie Vášová a dramaturg Matěj Samec se shodnou na tom, že Šostakovičův příběh může v dnešním světě rezonovat daleko víc než dřív. Téma hrdinství vs. zbabělost, jejich odstínů, stejně tak i svobody a jejího hledání ve světě, který je z podstaty nesvobodný, promlouvají v každé době. I když by se nabízelo vyzdvihnout v Barnesově knize historicko-politické dění, tvůrci inscenace se rozhodli zabývat Šostakovičovým vnitřním světem a jeho myšlenkami. Důležitou roli hraje v inscenaci výtvarná stránka, jejíž autorkou je Anna Gumboldt (uskupení PYL), a hudba, kterou pro inscenaci složil Jakub Rataj. Živě bude v inscenaci na violoncello hrát Štěpán Drtina, člen Orchestru Národního divadla.  Premiéra a zároveň první premiéra tohoto roku je naplánována na neděli 29. ledna v divadle Meet Factory.

 • 22.01.2023

  Cena o zlatý rukopis

  Golden Draft Awards je celosvětová soutěž kreativního psaní se sídlem v New Yorku. Přihlásit se do ní mohou scénáristé a autoři příběhů, kteří chtějí získat uznání za svou tvůrčí práci. Všichni účastníci obdrží ZDARMA ZPĚTNOU VAZBU ve formě hodnocení, které jim pomůže vidět slabé i silné stránky jejich děl a způsob posuzování.  Zúčastnit se můžete v kategoriích: krátký, celovečerní a televizní pilotní scénář, povídka a flash fikce. Přihlášky jsou přijímány každý měsíc k prvnímu dni v měsíci, hodnoceny do 25. dne, a výsledky budou oznámeny do 30. dne v měsíci! Bližší informace najdete na: www.GoldenDraftAwards.com  info@GoldenDraftAwards.com          

 • 22.12.2022 | Lubomír Machala

  Bajaja-Wlastenec český, vlastně moravský čili valašský

    V květnu tohoto roku jsem plánoval, podobně jako před deseti lety, poblahopřát na Literární.cz Antonínu Bajajovi k narozeninám, tentokrát osmdesátým. Nakonec jsem svůj záměr kvůli nějakým „naléhavostem“ (příznačně už zapomenutým) neuskutečnil, za což jsem se jubilantovi při telefonické gratulaci omluvil. Antonínova reakce byla, jak odpovídalo jeho naturelu, velkorysá a vstřícná, ale při našem rozhovoru bylo znát, že dlouhá a vážná nemoc mu ubírá na síle i optimismu. Vůbec mne však nenapadlo, že řádky věnované tomuto mimořádnému prozaikovi, publicistovi, ale i básníkovi stejně budu ještě v tomto roce psát a že podnět k tomu bude ultimativní a smuteční. 

 • 22.11.2022

  Bolest Cruji Šalevové

  V minulých dnech vyšel román úspěšné izraelské spisovatelky Cruji Šalevové s  názvem Bolest (2022) v překladu Lenky Bukovské. Autorka patří mezi nejpřekládanější izraelské literátky současné doby a je také držitelkou mnoha ocenění. V roce 2004 byla zraněna při bombovém útoku a svou zkušenost promítla právě do této knihy. Jedná se o knihu se silným a poutavým příběhem o dvou velkých láskách, které si vzájemně stojí v cestě a o boji mezi touhou oživit minulost a závazkem vůči živé přítomnosti. Cruja Šalevová si klade otázku, zda pravá podstata lásky spočívá v oddanosti nebo ve svobodě a zda a jak necháváme společnost a politiku, aby řídila náš soukromý život. Svým nezaměnitelným způsobem dokáže Šalevová tyto zásadní otázky přetavit v živou a strhující zápletku. Kniha je počinem Nakladatelství Práh. Cruja Šalevová se narodila v roce 1959 v kibucu Kinneret. Vyrůstala v literárním prostředí. Její otec Mordechaj Šalev patřil k významným osobnostem literární kritiky, a její bratranec také patřil k významným izraelským spisovatelům. Sama velkou část svého tvůrčího období prožila v nakladatelství Kešet.  

 • 18.11.2022

  Poetický večer s Ukrajinským žurnálem

  Café Fra v Praze zve na uvedení speciálního dvojčísla časopisu Ukrajinský žurnál v úterý 22. listopadu v 19:30 hod. Večer moderuje Vratislav Kadlec. Setkáte se s Marií Iljašenko, básnířkou s ukrajinskými kořeny, žijící v České republice, a Lenkou Víchovou, redaktorkou časopisu. „Poezie a válka že nejdou dohromady? Poezie je jedním z prostředků, které lidem v těžkých chvílích pomáhají neupadnout do beznaděje,“je stěžejní myšlenkou autorů připravovaného literárního večera. Nové číslo časopisu přináší nejsilnější hlasy z literární Ukrajiny, na příklad Jaryny Černohuz nebo Serhije Žadana. Do čísla je také zařazena kolektivní práce Slovník války, napsaná na popud Ostapa Slyvynského, odkazující k obdobnému slovníku polského nositele Nobelovy ceny Czeslawa Milosze, s úmyslem dát slovo lidem, kteří básně nikdy nepsali a vytvořit tak společný záznam válečných strastí.  

 • 15.10.2022 | Kristýna Bularzová

  Annie Ernaux a volba ženy

  V minulých dnech získala Nobelovu cenu za literaturu 2022 významná francouzská spisovatelka Annie Ernaux. Stala se tak první ženou francouzské literatury, které se dostalo této hodnosti. Ve svých knihách, obsahujících často autobiografické prvky, se zabývá životní zkušeností nejen svou, ale také celé její generace. V širším měřítku pak poukazuje na problémy týkající se žen obecně.