Hlavní

Miloslav Topinka

26.10.2021

Státní cenu za literaturu získal Miloslav Topinka.

Miloslav Topinka, který se narodil v roce 1945 v Novém Etynku, vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byl členem redakční rady a později i redaktorem Sešitů pro literaturu a diskusi, až do zastavení časopisu v roce 1969. Zúčastnil se expedice Lambaréné po čtrnácti...

celý článek


Ukázky

12.11.2021 | redakce

Rostislav Šíma: Hrobníkův syn

 

Vrátnice

Cesta do polosamot

tuše rozlité v borovičí

Napnutých sedmnáct topolů 

ke vsi trčí


Stěny vrátnice

nebarví televizor 

Kočky bezzubé, beznohé, bezoké, 

sedmnáct nevěstek nebožtíků:

Matouška, Doležálka, Baluchy

vyhladověly na stín

 

A misky 

zkejslýho škraloupu

barví mléčnou dráhu

kudy stejnou tratí 

mládí

   

______

  

Provazy dešťů 

na loukovské hroby

Bok sakristie vryje 

v mramor strie

Morek prohlodá rejsek

a

v tepnách sedláků 

narezlé průvody

spodní vody

prohnuly trup

protekly hrtany

   

______

  

Dědo chalupa Tvoje zmizela

spolkla ji náves

kde základy domu

kde chodby a krov

a u zdi Tvůj rov

 

Za zídkou

Kočímu rostou

z údů těla

keříková rajčata

 

Zakašli

vyplivni hlíz

vykroč branou

vyhrabej dům

   

______

  

Dětství ranné číst

ve škvírkách pod postelí

kde rok ležela

celý článek


Recenze


Aktuální

 • 10.11.2021 | redakce

  Premiérové představení na motivy románu Georgese Perece

  Perecův román Život návod k použití nebyl - navzdory tomu, že je považován za jedno z nejvýznamnějších experimentálních děl 20. století - doposud v Čechách nikdy uveden na divadelní scéně. To se změní v sobotu 13. listopadu 2021 v divadle MeetFactory v Praze.

 • 09.11.2021 | redakce

  Výstava 100 let/100 knih mapující historii překladů norské literatury do češtiny

  Od 9. listopadu je možné shlédnout v Galerii Moravské zemské knihovny zajímavou výstavu knih, mapujících historii překladů norské literatury do češtiny. Výstava se uskutečňuje u příležitosti 100. výročí Norsko – českých diplomatických vztahů. Velvyslanectví Norského království v Praze také převzalo záštitu nad touto ojedinělou událostí. 

 • 08.11.2021

  Večer s účastníky Visegrádského programu

  V úterý 23. listopadu 2021 od 19.00 v Maďarském institutu v Praze se uskuteční literární večer s účastníky Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro spisovatele. Hosty budou český prozaik Jan Němec, slovenská překladatelka Tünde Mészáros, polská prozaička Barbara Sadurska a maďarská prozaička Eszter T. Molnár. Moderuje Lucie Zakopalová. Ukázky z děl čte herec Kajetán Písařovic. Pořádá Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Maďarským institutem v Praze. Partnerskými organizacemi jsou Villa Decius, Petőfi Irodalmi Múzeum a Literárne informačné centrum.

 • 02.11.2021 | redakce

  Díla Karla Pecky v reedici

  V těchto dnech vyšly v reedici dvě díla spisovatele Karla Pecky. Soubor NA CO UMÍRAJÍ MUŽI  a další román VELIKÝ SLUNOVRAT. Obě díla, původně vydaná v roce 1968, na vlastní náklady  inicioval ředitel Českého národního registru dárců kostní dřeně Daniel Pagáč

 • 26.10.2021 | redakce

  Cité internationale des arts.

  Francouzský institut v Praze zveřejnil výzvu na přihlášení do rezidenčního program Cité internationale des arts. Je určen umělcům žijícím mimo Francii, kteří by rádi vycestovali do Paříže na dobu 3 až 6 měsíců.

 • 14.09.2021 | redakce

  Vedle mne jste všichni jenom básníci

  Kniha básníka Miloslava Topinky „Vedle mne jste všichni jenom básníci“, získala v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 1. místo v kategorii Krásná literatura. Výjimečnou publikaci vydalo  nakladatelství Revolver Revue. Kniha zabývající se životem Arthura Rimbauda, zaujala již dříve také porotu Nadace Českého literárního fondu a udělila ji výroční cenu za rok 2020.

 • 13.09.2021 | redakce

  BATMAN s českou účastí

  Nakladatelství CREW, které se specializuje na vydávání komiksové literatury připravilo jedinečnou antologii Batman: Svět. Poprvé v historii se na ztvárnění Batmana podíleli i čeští tvůrci, spisovatel Štěpán Kopřiva a ilustrátor a kreslíř Michal Suchánek. 

 • 20.05.2021

  Lucie Faulerová získává cenu EU

  Rada evropských spisovatelů ve spolupráci s Federací evropských nakladatelů a Evropskou federací knihkupců oznámila jména letošních laureátů Ceny Evropské unie za literaturu (EUPL). Česká prozaička Lucie Faulerová získala ocenění spolu s dalšími 12 autory z Albánie, Arménie, Bulharska, Islandu, Lotyšska, Malty, Nizozemí, Portugalska, Srbska, Slovinska, Švédska a Tuniska. Porota oceňuje tvorbu začínajících talentů a pomáhá je zviditelnit na mezinárodní scéně. Ocenění je spojeno s odměnou.

 • 09.03.2021 | redakce

  Mezi židlemi

  Glosa Anšila Bucha na zveřejnění vzpomínek Alexe Koenigsmarka, českého spisovatele, dramatika a scenáristy.