Hlavní

J.B.Andrea

21.11.2023| Josef Brož

Jean-Baptiste Andrea a jeho síla v jednoduchosti

V užším finále Goncourtovy ceny byli celkem čtyři. V úterý 7. listopadu 2023 se ale vítězem trachtace poroty literární ceny, jež se vyhlašuje tradičně v pařížské kavárně Drouot, stal překvapivě outsider: Jean-Baptiste Andrea.

celý článek


Básně

26.03.2024 | redakce

Gregory Corso - 26. března 1930

 

Jednou se Samuela Becketta ptali, co si myslí o Williamu Burroughsovi, a on stručně a poněkud zdráhavě odpověděl: „No, je to spisovatel.“ Vždycky jsem to považoval za kompliment.

A já bez zdráhání říkám: Gregory Corso je básník. Má vzacný dar hlasu čistě lyrického původu. A tomu daru nikdy nezůstal nic dlužen. 

 

William S. Burroughs 

 

 

POCHYBY O LŽI 

 

Lidstvo mi oznámilo

že jednou musím zemřít


Nevěřím lidem 

ubližují jeden druhému
a nedá se na ně spolehnout...
Jak mám tedy věřit
že jednou musím zemřít


Ani slunci nevěřím
- každou chvíli může vybuchnout


A jak mám věřit těm co
znečišťují oblohu
                nebesy
a podzemí peklem?
Nakazilo lidstvo lesy
                kozonohými pijáky?
Ano když lidstvo vypustilo z řetězů
           své mýtické zoo
proti nebi
nestvůry se navždy proměnily v souhvězdí


A zatímco
               posedni modrou velrybu
porcuji na kousky
                v umírajícím moři
Jak mohu
v tomhle vesmírném skandálu
               umřít já?
Lidstvo
        jsem tvojí součástí
a můj syn též


Ale ani jeden z nás 

       neuvěříme
       tvé velké smutné lži 

  

celý článek


Recenze

Ian McEwan: Stroje jako já

13.12.2023| Jakub Vaníček

Nesnesitelný Stroj

Téma umělé inteligence dnes patří k těm nejdiskutovanějším, a pochopitelně čím dál častěji proniká i do prozaických obrazů našeho světa. Dalším přírůstkem v řadě textů, jejichž autoři zkoumají, jak by mohl vypadat život člověka s robotem, anebo ještě dále, kteří nabízejí obraz robotické, posthumanistické subjektivity, je poslední do češtiny přeložený román anglického prozaika Iana McEwana Stroje jako já. (Odeon 2023)

celý článek

Lali Tsipi MichaeliFelice Bauer a Franz KafkaIan McEwan: Stroje jako já


Aktuální

 • 14.03.2024 | redakce

  Kafka – kruh otázek bez odpovědí

  Svět si v letošním roce připomíná 100 let od úmrtí spisovatele Franze Kafky. „Žádný spisovatel naší doby, a patrně žádný od dob Shakespeara, nebyl tak široce a podrobně interpretován a škatulkován. Jean-Paul Sartre jej prohlašoval za existencialistu, Camus jej považoval za absurdistu, jeho celoživotní přítel a vydavatel Max Brod přesvědčil několik generací badatelů, že jeho podobenství bylo součástí spletitého hledání nedosažitelného Boha,“ píše David Zane Mairowitz, který společně se slavným autorem amerického undergroundového komiksu Robertem Crumbem vytvořili v roce 1994 ojedinělé dílo, legendární kreslený seriál Kafka (v české verzi vydalo Nakladatelsví Portál v roce 2004).  

 • 05.11.2023 | redakce

  V různosti je síla

  Nakladatelství Academia přichází se zajímavou publikací, která mapuje dvě exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index. Autor knihy Michal Přibáň se zajímal o posrpnové období Indexu sídlícího v Kolíně nad Rýnem, a Sixty-Eight Publishers, působícího v Torontu.

 • 24.10.2023 | redakce

  Frankfurt a Adania Shibli

  Před dvěma dny, 22. října 2023, skončil knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. „Frankfurt“ není jen prezentací nově vydaných knih, místem otevírání dveří novým možnostem – kontakty, inspirace, licenční smlouvy – nebo platformou pro malé národní literatury. „Frankfurt“ spojuje lidi, hovoří o klimatických změnách lidských právech, genderové diverzitě, feminismu, strukturálnímu rasismu a o principu naděje. Ta naděje v letošním roce však selhala, kdy jedné z nejvýznamnějších světových autorek, Adanii Shibli, narozené v Palestině, nebylo umožněno vystoupit. Měla převzít výroční cenu udělovanou spisovatelkám z Afriky, Asie, Latinské Ameriky a arabského světa. 

 • 20.10.2023 | redakce

  Státní cenu za literaturu získal Jiří Kratochvil

  Spisovatel Jiří Kratochvil je označován za představitele post moderny a on sám se takovému označení nebrání. Osobitou poetikou se vyznačuje již jeho prvotina Medvědí román (1990). Autor za svou tvorbu již obdržel mnohá literární ocenění např. Cenu Karla Čapka (1998), Cenu Jaroslava Seiferta (1999). A od včerejšího dne se přidává také Státní cena za literaturu, která byla spisovateli udělena za jeho povídkový soubor Škrtiči bohyně Kálí (Nakladatelství Druhé město, 2022).   

 • 17.10.2023 | redakce

  Třikrát z nakladatelství Čech a Moravy

  Nakladatelství Host přichází s titulem Století na vlnách Markéty Hejkalové, poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných finsko-českých vztahů. Vydání titulu uvádí spisovatelka Alena Mornštajnová těmito slovy: „Málokdo dokáže psát tak čtivě a zajímavě jako Markéta Hejkalová. Ve své nové knize nás vezme do naší minulosti způsobem, který není v knihách obvyklý a přiblíží nám mimo jiné i skutečné události a velké postavy z historie Finska – země, o níž stále ještě nevíme tolik, kolik by si zasloužila.“ 

 • 01.04.2023 | Josef Brož

  Kunderova Střední Evropa v nových kleštích

    Dlouhou dobu se zdálo, že Střední Evropa je mrtvá. Nyní to vypadá, že přichází znovu k sobě, křehká, znovuzrozená, pouze má po porodu jakýsi nový háv.   Ne, nemůže za to pouze Milan Kundera, který o ní kdysi psal. Tato Evropa, oblečená do sytých barev: modré a žluté, zdá se nyní ovládat ducha i mysl, i mnohé patricijské domy.   Evropa celá se po tomto porodu ocitla sama v nových kleštích.