Hlavní

Jon Fosse

06.10.2023| redakce

Jon Fosse laureátem Nobelovy ceny

Stockholm - Nobelovu cenu za literaturu získal norský dramatik, básník a spisovatel Jon Fosse. Oznámil to prezident Švédské akademie Mats Malm. Akademici ocenili autorův inovativní přístup k tvorbě, která podle nich "dokáže formulovat nevyslovitelné".

celý článek


Básně

05.11.2023 | redakce

Jen okamžik ticho, prosím. Já chtěl bych něco říci:

Natan Zach 

 

Tehdy k nám přišel tichý večer a byli jsme tiší, 

a tehdy přeletěla bouře a nebouřily jsme, 

tehdy jsme věděli, že nezáleží na tom,

zda máme pravdu nebo ne.

 

Tenkrát sis zula střevíce a byli jsme jako doma

a já otevřel okno a duch radosti nás naplnil

a prvními známkami jara se zachvěla záclona

a přinejmenším já jsem litoval u okna

 

toho, co mohlo být, ale už nebude,

a toho, co jsem udělal, a dělám stále,

a pták ve tmě odletěl, ani to ale

nebylo jasným znamením, bylo to znamení temné.

 

I zděsil jsem se ducha té chvíle a bál se něžnosti marné

a bál jsem se tvých iluzí a srdce se bálo lhavosti klamné.

Ale všechno se ve všem stalo temným a řeklo, ne teď, teď ne,

 

a večer byl kouzelný, křehký, nádherný k nesnesení

a všechny údy mého těla křičely, ne teď, ne nyní,

a stál jsem tam zmateně a mlčky, jako se truchlí nad mrtvými. 

 

(báseň A tehdy k nám přišel, přeložila Jiřina Šedinová)  


Mahmúd Darwíš 

 

Říkám mnoho slov o křehkém rozdílu

mezi ženami a stromy

a o podmanivosti země, 

o zemi, 

jejíž razítko jsem nenašel v cestovním pasu,

a ptám se:

Dobří lidé,

je-li země lidstva pro celé lidstvo, jak tvrdíte,

pak kde je tedy má malá chýše a kde jsem já?

A konferenční sál mi tleská

celé tři minuty,

tři minuty svobody a uznání…

Konference souhlasila s naším právem na návrat, 

- jako mají všechny slepice a koně – do snu z kamene.

Podám ruku jednomu po druhém, a ukloním se

… pokračuji na této cestě do další země,

abych říkal mnohá slova o rozdílu

mezi přeludem a deštěm.

A ptám se: Vážené dámy, vážení pánové:

Je země lidstva pro všechny lidi?

 

(báseň Říkám mnoho slov, přeložil Burhan Kalak)

 


celý článek


Recenze

Neutečeš

03.09.2023| Adam El Chaar

Spoutaná smyslnost Jany Orlové

Jana Orlová: Neutečeš, Větrné mlýny 2022, 76 s. Jana Orlová zadržuje čtenářovu pozornost a soustavně ho dráždí odkazy na fyzično. Udržuje básnickou konvenci jinotajné málomluvnosti, aby ji porušovala obscenitami. Její oblíbené „sperma“ se v přítomné sbírce nachází hned ve třetí básni: „Koruna spermatu / na hlavě rána: / hraniční milenci / v cizích snech“ (s. 13)

celý článek

I. CiocanZdenka Barcalová: Jak jsem se kypřila aneb Říkali mi vichřiceNeutečeš


Aktuální

  • 05.11.2023 | redakce

    V různosti je síla

    Nakladatelství Academia přichází se zajímavou publikací, která mapuje dvě exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index. Autor knihy Michal Přibáň se zajímal o posrpnové období Indexu sídlícího v Kolíně nad Rýnem, a Sixty-Eight Publishers, působícího v Torontu.

  • 24.10.2023 | redakce

    Frankfurt a Adania Shibli

    Před dvěma dny, 22. října 2023, skončil knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. „Frankfurt“ není jen prezentací nově vydaných knih, místem otevírání dveří novým možnostem – kontakty, inspirace, licenční smlouvy – nebo platformou pro malé národní literatury. „Frankfurt“ spojuje lidi, hovoří o klimatických změnách lidských právech, genderové diverzitě, feminismu, strukturálnímu rasismu a o principu naděje. Ta naděje v letošním roce však selhala, kdy jedné z nejvýznamnějších světových autorek, Adanii Shibli, narozené v Palestině, nebylo umožněno vystoupit. Měla převzít výroční cenu udělovanou spisovatelkám z Afriky, Asie, Latinské Ameriky a arabského světa. 

  • 20.10.2023 | redakce

    Státní cenu za literaturu získal Jiří Kratochvil

    Spisovatel Jiří Kratochvil je označován za představitele post moderny a on sám se takovému označení nebrání. Osobitou poetikou se vyznačuje již jeho prvotina Medvědí román (1990). Autor za svou tvorbu již obdržel mnohá literární ocenění např. Cenu Karla Čapka (1998), Cenu Jaroslava Seiferta (1999). A od včerejšího dne se přidává také Státní cena za literaturu, která byla spisovateli udělena za jeho povídkový soubor Škrtiči bohyně Kálí (Nakladatelství Druhé město, 2022).   

  • 17.10.2023 | redakce

    Třikrát z nakladatelství Čech a Moravy

    Nakladatelství Host přichází s titulem Století na vlnách Markéty Hejkalové, poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných finsko-českých vztahů. Vydání titulu uvádí spisovatelka Alena Mornštajnová těmito slovy: „Málokdo dokáže psát tak čtivě a zajímavě jako Markéta Hejkalová. Ve své nové knize nás vezme do naší minulosti způsobem, který není v knihách obvyklý a přiblíží nám mimo jiné i skutečné události a velké postavy z historie Finska – země, o níž stále ještě nevíme tolik, kolik by si zasloužila.“ 

  • 01.04.2023 | Josef Brož

    Kunderova Střední Evropa v nových kleštích

      Dlouhou dobu se zdálo, že Střední Evropa je mrtvá. Nyní to vypadá, že přichází znovu k sobě, křehká, znovuzrozená, pouze má po porodu jakýsi nový háv.   Ne, nemůže za to pouze Milan Kundera, který o ní kdysi psal. Tato Evropa, oblečená do sytých barev: modré a žluté, zdá se nyní ovládat ducha i mysl, i mnohé patricijské domy.   Evropa celá se po tomto porodu ocitla sama v nových kleštích.   

  • 23.01.2023 | redakce

    Šostakovičova hudba jako lék proti hukotu času

    Hukot času anglického spisovatele Julian Barnese je fiktivním životopisem skladatele Dimitrije Šostakoviče, který prožil prakticky celý život v sovětském Rusku. Režisérka Viktorie Vášová a dramaturg Matěj Samec se shodnou na tom, že Šostakovičův příběh může v dnešním světě rezonovat daleko víc než dřív. Téma hrdinství vs. zbabělost, jejich odstínů, stejně tak i svobody a jejího hledání ve světě, který je z podstaty nesvobodný, promlouvají v každé době. I když by se nabízelo vyzdvihnout v Barnesově knize historicko-politické dění, tvůrci inscenace se rozhodli zabývat Šostakovičovým vnitřním světem a jeho myšlenkami. Důležitou roli hraje v inscenaci výtvarná stránka, jejíž autorkou je Anna Gumboldt (uskupení PYL), a hudba, kterou pro inscenaci složil Jakub Rataj. Živě bude v inscenaci na violoncello hrát Štěpán Drtina, člen Orchestru Národního divadla.  Premiéra a zároveň první premiéra tohoto roku je naplánována na neděli 29. ledna v divadle Meet Factory.