Hlavní

Natan Zach

15.11.2020| redakce

Zemřel průkopník moderní hebrejské poezie Natan Zach

Jeden z největších světových básníků Natan Zach zemřel v pátek 6. listopadu v Ramat Gan nedaleko Tel Avivu. Bylo mu 89 let. Svými básněmi využívajícími hovorové řeči a volného verše přispěl k proměně hebrejské poezie.

celý článek


Poezie

02.03.2021 | redakce

Lawrence Ferlinghetti 1919 – 2021

bez popisku 25899

Lawrence Ferlinghetti v Praze (foto: Ivan Kuťák, Festival spisovatelů Praha)

  

Lawrence Ferlinghetti, básník, novelista, překladatel, dramatik, nakladatel, výtvarník a „anděl strážný“, beatnik, který se sám za beatnika nepovažoval. Svým radikálním humanismem podnítil tzv. beatnickou generaci (termín „beat generation“ vymyslel Jack Kerouac). Za války byl velícím důstojníkem při invazi spojenců v Normandii a později získal doktorát na Sorbonně. V roce 1958 mu báseň Lunapark v hlavě přinesla okamžité uznání a slávu. Ve sbírce se již objevují také jeho hlavní témata („anarchie, kritika masové korupce, angažovanost a víra v surrealitu a zázračnost života“).

Ferlinghettiho příjezd do Prahy v roce 1998 organizovali Karel Srp, zakladatel Jazzové sekce, protože jej osobně znal, a americký básník a zakladatel Festivalu spisovatelů Praha, Michael March. Nutno připomenout, že po uvěznění členů Jazzové sekce v 80. letech se Lawrence Ferlinghetti podepsal za jejich propuštění.

Ferlinghetti cestoval do Prahy vlakem z Paříže, jeho příjezd zaznamenal na fotografii Ivan Kuťák.

    

bez popisku 25900

Zleva: Michael March, Lawrence Ferlinghetti, Karel Srp (foto: Ivan Kuťák, Festival spisovatelů Praha)

      

Na Festivalu spisovatelů Praha Lawrence Ferlinghetti vystoupil v Praze 20. dubna 1998 odpoledne v Hovorech City Lights a tentýž den na svém autorském večeru. Jeho přednes doprovázel hudebník Vladimír Merta. Jednalo se o výjimečný zážitek. Už i proto, že Ferlinghetti pražskému publiku věnoval zbrusu novou báseň Rivers of Light (Řeky světla).

    

bez popisku 25897

Výběr básní na autorské čtení si Ferlinghetti pečlivě připravil (z archivu Festivalu spisovatelů Praha)

    

Následovaly tři dny a tři noci Nonstop Ferlinghetti, 72 hodin nepřetržitého čtení veršů Lawrence Ferlinghettiho pořádané Jazzovou sekcí v evangelickém kostele u Salvatora. Šlo o poctu velkému umělci 20. století, který Prahu navštívil poprvé. A tak se od neděle 19. dubna až do středy 22. dubna u mikrofonu vystřídaly dvě stovky recitujících. Byla také uspořádaná výstava Beat Generation. Jak připomíná Karel Srp, nesměl chybět záznam vyhoštění Allena Ginsberga z Českosloveska v roce 1965. ,,Jazzové sekci se k této výjimečné příležitosti podařilo zajistit a publikovat záznamy státní bezpečnosti mapující pobyt Allena Ginsberga v Praze právě v roce 1965.".

Padesátiletá historie beat generation byla tedy oslavena ve velkém v Praze ve dnech 19. až 24. dubna. Do hlavního města přijely i další nezapomenutelné osobnosti tohoto hnutí, mezi jinými Ruth Weiss a Robert Creeley. Ten se v roce 1956 přestěhoval do San Francisca, aby byl tomuto hnutí ještě blíž. Creeley výrazným způsobem přispěl k novátorství poezie poválečné Ameriky. Hlavním znakem poezie beat generation byla otevřenost, srozumitelnost a sounáležitost s každodenním životem.

Zájem o Ferlinghettiho byl neskutečný. Jenom jeho autogramiádu u příležitosti 7. mezinárodního knižního veletrhu (pořadatel Karel Srp), který v té době probíhal, navštívilo 3 000 jeho fanoušků. Jak napsal dobový tisk ,,Lawrence Ferlinghetti jen tiše sledovatel ten poprask, který se kolem něho strhnul.“ Vypadalo to skutečně tak, jako by jeho slavná báseň Lunapark v hlavě vyšla právě teď. ,,Tolik podpisů jako tady za celý svůj život na všech čteních, úřadech a u doktorů jsem nerozdal“, glosoval Ferlinghetti.      

        

bez popisku 25902

Autogramiáda Lawrence Ferlinghettiho, Foto: Festival spisovatelů Praha

       

Umělcův pobyt v Praze inspiroval k vydání knihy S Ferlinghettim v Praze v nakladatelství Meandr Ivany Pecháčkové a k řadě výstav z autorovy výtvarné tvorby. V Jazzové sekci proběhla výstava fotografií z autorova ateliéru v San Francisku a z dalších míst spojených s beatniky. Galerie hlavního města Prahy v Domě U Zlatého prstenu představila přes osmdesát maleb a kreseb na papíře od roku 1979 do roku 2007, ale i expozici z legendární návštěvy Ferlinghettiho v Praze. Pokud bychom se zeptali Pražanů, určitě bychom mezi nimi našli desítky dobových amatérských záznamů s legendárním zakladatelem beatnického nakladatelství City Lights Bookstore v San Francisku.

Kdyby celníci v březnu 1957 nezabavili zásilku knih, která právě doplula od tiskařů ve Velké Británii do Spojených států, nikdo by o skupince mladých pisálků, pozdějších slavných literátů Beat Generation, nevěděl. Nebylo to jedenáct kontejnerů s rozebraným kostelem, který chtěl v roce 2013 vystavit v newyorském Muzeu moderního umění italský umělec Francesco Vezzoli, ale pár balíků  s básnickou sbírkou...

Sbírku vydalo nakladatelství nazvané po Chaplinově filmu Světla velkoměsta (City Lights Bookstore), sídlící od června 1953 na Columbus Avenue v San Francisku, vedené Lawrencem Ferlinghettim a pokladníkem Shig Muraoem, kteří byli posléze obviněni z autorství a šíření obscénní poezie. Tato slavná sbírka se nejmenovala jinak než Kvílení (Howl) a jejím autorem byl mladý básník Allen Ginsberg.

O koho se jen trochu otřela dynamika americké společnosti 20. století, tuší, co kultur & ismů v této zemi vzniká a rychlostí blesku zaniká: film – jazz – každý měsíc nový tanec – black-power –  feminismus – hippies – rock and roll – milionový Woodstock – studentské bouře v Berkeley. Přesto se v té době místní...

celý článek


Recenze

22.01.2021| Adam El Chaar

Nové trosky Daniela Hradeckého

Symetrický rok 2020 nadělil svým závěrem dvě zajímavé autoprózy. Jsou jimi Přípravy na všechno od Elsy Aids a Tři kapitoly od Daniela Hradeckého. Přípravy na všechno by se klidně mohly jmenovat obě. Tři kapitoly se točí v kruhu vlastní elokvence, prokrastinují v pudu sebezáchovy. Přichází na zajímavé věci, fakta filozofické platnosti. Představují neutěšené Ústí a další místa sudetské Skandinávie.

celý článek


Aktuální

 • 09.02.2021 | Mariana Jaremková

  Eva Maliti Fraňová: Každým překladem se dílo narodí nově

  Rozhovor s význačnou slovenskou prozaičkou, dramatičkou a překladatelkou Evou Maliti Fraňovou, které před nedávnem vyšel v češtině oceňovaný román Arianina ztracená kniha (Novela bohemica, 2020), připravila pro Literární.cz publicistka a moderátorka Mariana Jaremková (Rádio Devín).    

 • 30.11.2020 | redakce

  Anna Cima v Tokiu

  Právě skončil Evropský literární festival v Tokiu. Již čtvrtý ročník s podtitulem A new world, new beginnings (Nový svět, nové začátky) uspořádaly delegace Evropské Unie v Japonsku a EUNIC Japan, společně se zastupitelskými úřady a kulturními centry. Českou republiku reprezentovala autorka románu Probudím se na Šibuji Anna Cima.

 • 16.11.2020 | redakce

  Jonathan Lethem představuje svět, kde technologie vypověděly službu

  Americký romanopisec Jonathan Lethem právě vydal nový román The Arrest (Zástava) v newyorském nakladatelství Ecco.

 • 24.08.2020 | redakce

  Vyhlášení Ceny Jiřího Marka a Ceny Havran

  V úterý 29. září 2020 od 17 hodin proběhne předání Ceny Jiřího Marka a Ceny Havran. Vyhlášení ceny za nejlepší knižně publikovanou českou detektivu a ceny za nejlepší žánrovou povídku se bude konat v kavárně Činoherního klubu.

 • 04.08.2020 | redakce

  Dvakrát Kunderovi

  Po mylné informaci o autorově úmrtí, přibyly v předchozích dnech dvě další významné události do diskuze o Milanu Kunderovi.

 • 23.07.2020 | redakce

  Ishmael Reed a Amerika současnosti

  Ishmael Reed přispěl článkem pro New York Times k diskuzi o vzepětí etnických obyvatel Ameriky, kteří volají po rovnoprávnosti. Jedná se však o jeho osobní vzpomínky na mnohočetná setkání s policií. Ishmael Reed je americký spisovatel, básník a dramatik. Patří k významným osobnostem spisovatelů Ameriky. Dvě z jeho knih byly nominovány na národní knižní cenu a sbírka poezie Zaklínání (1972) na cenu Pulitzerovu.  ...

 • 24.06.2020 | redakce

  Duchovní otec „Black Lives Matter“ Wole Soyinka: Opět se zvedá vztek krve

  Publikujeme báseň nositele Nobelovy ceny Wole Soyinky ze sbírky Samarkand (2002), která vykresluje žalostný obraz Afriky ztýrané kolonialismem, rasovými půtkami, diktátorskými režimy a genocidami. Soyinkova výjimečná elegie bohužel není obrazem minulosti, ale stejně jako v době jejího vydání je i dnes bolestně aktuální.        

 • 13.05.2020 | redakce

  Goncourtova cena za rok 2020 udělena

  Nejprestižnější francouzské literární ocenění, Goncourtovu cenu (Prix Goncourt), získal v kategorii románového debutu titul Le tiers temps spisovatelky Maylis Besserie. V něm se věnuje posledním dnům života irského dramatika Samuela Becketta, který se především proslavil dílem Čekání na Godota, oceněného v roce 1969 Nobelovou cenou. Kniha se na pultech ocitla v únoru. V názvu má jméno pařížského pečovatelského zařízení, v němž Beckett skutečně prožil poslední dny. Vzpomínky hlavní postavy Becketta na šťastné i strastiplné momenty končícího života se v beletristickém díle mísí s popisem každodenních událostí v domově důchodců. Osmatřicetiletá autorka románu Maylis Besserie, která dosud produkovala dokumentární pořady pro stanici France Culture, při psaní využila známých faktů o Beckettově životě.  

 • 12.05.2020 | redakce

  Evropané a Rusové by si měli připomenout, co je spojilo dohromady: antifašismus

  V britském listu The Guardian se k 75. výročí konce druhé světové války vyjádřil ruský básník a hudebník Kirill Medveděv. ...