Krátce
Nově na Literární.cz (05.04.2023)
►Gary Snyder - Tenhle okamžik
►Kunderova Střední Evropa v nových kleštích
►Paul Auster a jeho Amerika
►Libeňská apokalypsa Richarda Ermla
►Z nových básní Ewalda Murrera
►Cena o zlatý rukopis
►Miloš Doležal ve své nejnovější próze 1945: léto běsů
►Lawrence Ferlinghetti – Lunapark v hlavě
►Helmut Wanner - Na návštěvě u Vladimíra Ulricha
►Recenze Terezy Roháčové na román Opona Ondřeje Hübla
►Recenze Jana Musila na knihu Vratislava Maňáka Smrt staré Maši
►Bajaja-Wlastenec český, vlastně moravský čili valašský
►Recenze Jakuba Vaňka na knihu Mileny Slavické Na Betáni
►K poctě Hanse Magnuse Enzensbergera
►Žloutek, básnická sbírka Michala Jurmana
►Hodiny Michaela Cunninghama z Metropolitní opery
►Tereza Roháčová recenzuje prózu Jiřího Maršálka Lenost
►Bolest Cruji Šalevové
České vydání eseje Unesený Západ (30.03.2023)
K 94. narozeninám, kterých se Milan Kundera dožívá 1. dubna, načasovalo nakladatelství Atlantis první české vydání slavné eseje Unesený Západ, který poprvé vyšel v roce 1983 ve francouzském časopise Le Débat. Nově jej v roce 2021 vydalo nakladatelství Gallimard společně s Kunderovým projevem z československého Sjezdu spisovatelů v roce 1967. O vlivu eseje v kontextu světového myšlení, o definici střední Evropy mezi východní a západní kulturou, píše také na Aktuálně.cz Daniel Konrád.
Jeden den s Jaroslavem Haškem (16.03.2023)
U příležitosti celoročního cyklu pořadů ke 140. narození a 100. výročí úmrtí Jaroslava Haška připravilo Muzeum literatury v Praze (PNP, Pelléova, Praha 6) jednodenní výstavu rukopisů Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a Vepřová historie. Program bude zahájen v 10 hod. a bude trvat až do večerních hodin v první jarní den 21. března 2023. Z rukopisů Vepřová historie bude číst Jiří Lábus a zpěvem ho doprovodí Přemysl Rut. Na celoročním projektu se podílí Ministerstvo kultury ČR.
Jakub Řehák, Poezie ve věku vnějškovosti. Eseje, recenze a jiné texty z let 2007–2022 (09.03.2023)
Kniha básníka Jakuba Řeháka, kterou v těchto dnech vydalo nakladatelství Fra,je objemnou kritickou sumou věnovanou poezii a zahrnuje texty z let 2007–2022. Obsahuje recenze i reflexivní stati o současné české poezii, a esejisticky laděné texty věnované autorům, spjatým se surrealismem a post-surrealismem. Svazek lze vnímat jako soubor podrobných čtení básnických textů, ale zároveň i jako „manifest“ autorových tvůrčích vyznání.
Autogramiáda s Evženem Bočkem (18.11.2022)
Brněnské Nakladatelství Druhé město zve na autogramiádu s Evženem Bočkem a jeho nejnovějšího dílu z oblíbené série o mladé aristokratce Marii, její rodině a zámku Kostka. Knihu autor svým čtenářům podepíše ve čtvrtek 24. listopadu od 17 hod. v protorách knihkupectví Knihy Dobrovský „na Čáře“ (Joštova) V Brně.
Muzeum literatury (19.10.2022)
Muzeum literatury v Praze a jeho expozice byly slavnostně otevřeny 18. října 2022. Památník národního písemnictví je významné literární muzeum, které bylo před sedmdesáti lety umísteno v budovách Strahovského kláštera. Po získání bubenečské Petschkovy vily a po její rekonstrukci se do ní Památník národního písemnictví přestěhoval a pod názvem Muzeum literatury otevírá své sídlo veřejnosti. Tisíce archiválií, knih i výtvarných děl, které soustřeďuje ve svých fondech, dostávají příležitost promluvit v novém prostoru, kde jsou prezentovány ve stálé expozici a v kratších tematických výstavách.
Nač poezie (19.10.2022)
Klub českých a slovenských spisovatelů pořádá 20. října 2022 ve spolupráci se Slovenským domem v Praze svůj první básnický večer z cyklu štafetových recitací pod názvem „Nač poezie“. Večer bude věnovaný především celoživotní básnické tvorbě Lubomíra Brožka. Zahrnuty budou také básně určeny pro jeho chystanou básnickou sbírku Jak dlouho ještě. Přednesu se ujmou mimo jiné profesorka Anna Hogenová, profesor Petr Čornej, profesor Ivo T. Budil, Vít Richter, bývalý generální ředitel Národní knihovny ČR, Jan Šulc, redaktor a editor Nakladatelství Torst, ale také studenti a další. Akce proběhne ve Slovenském domě od 19 hod.
Lenka Procházková zve na literární večer (06.06.2022)
14. června od 19 hod ve Vinotéce 2 deci Vinohrady, kde vám představí novou knihu DOUPÁTKO. Večera se zúčastní i sociolog Petr Hampl, který knihu vydal.
Svět knihy přivítá Etgara Kereta (06.06.2022)
10.6.2022 / 16:00 / Výstaviště Praha - Setkání s autorem Etgarem Keretem
11.6.2022 / 17.00 / Píši knihy, píši seriály. Více o autorovi ...
Čtení na lodi v Praze (06.06.2022)
Středa, 8. června 2022, v 19:00 hodin, Floating Gallery, Praha, Německo-český literární večer s Michaelem G. Fritzem a Ivanem Binarem.
Tlumočení zajištěno. Zve Pražský literární dům
Křest antologie ázerbájdžánských povídek (19.05.2022)
Nakladatelství Karolinum a Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze uvádí antologii ázerbájdžánských povídek s názvem SARI GELIN, kterou uspořádaly Ivana Bozděchová a Klára Choulíková. Povídky přeložila z ázerštiny Šebnem Asadová, Kniha bude pokřtěna 25. 5. od 14 hod. ve Vlasteneckém sále historické budovy Karolina.
Spisovatelky mezi obrazy (19.05.2022)
Na dalším večeru z cyklu Spisovatelky mezi obrazy se můžete potkat s básnířkou, prozaičkou a architektkou Annou Beatou Háblovou, která bude mimo jiné číst z nového románu. Pořádá asociace českých spisovatelů ve spolupráci s galerií Hollar. Pořadem provází básnířka Marie Iljašenko. Přijďte! - 26.5.2022 v 17hod. v hlavním městě Praze.
Spisovatelé mimo normu (10.05.2022)
U příležitosti Iberoamerického týdne pořádá Velvyslanectví Argentiny v ČR, Institut Cervantes v Praze a Velvyslanectví Uruguayské východní republiky v Rakousku přednášku na téma “Las raras: Escritoras fuera de la norma”. Večer v Institutu Cervantes uvádí argentinsko-španělská spisovatelka Fernanda García Lao. Pořad je simultánně tlumočen do češtiny a uskutečňuje se 11. května v 18:30.
Zemřel Antonín Kachlík (20.04.2022)
Ve středu 20. dubna zemřel ve věku 99 let filmový režisér a scenárista Antonín Kachlík. Nesmrtelným dílem v jeho režii se stala pohádka Princ Bajaja, snímek Já, truchlivý bůh podle povídky Milana Kundery nebo trezorový film Pršelo jim štěstí.
Více o jeho životě a tvorbě na Aktuálně.cz
Jan Skácel, 100. výročí (07.02.2022)
Jan Skácel vytvořil nadčasové básnické dílo, které si k 100. výročí autorova narození (7. února 1922) připomínáme. Na toto jubileum se mimořádně připravilo rovněž Divadlo Drak a Filharmonie Hradec Králové. Do pořadu přizvali i hudební uskupení Hradišťan & Jiří Pavlica, které se ve své tvorbě poezií Jana Skácela pravidelně inspiruje. Speciální představení inscenace O bíle lani uvede 15. února 2022 na domovské scéně Filharmonie v Hradci Králové. Autorem scénické hudby je Jiří Vyšohlíd, laureát Ceny Thálie za celoživotní dílo.
Svět Etgara Kereta (04.02.2022)
Současný izraelský spisovatel Etgar Keret patří mezi nejpřekládanější hebrejsky píšící autory. Kromě povídkové tvorby se věnuje také práci na filmových a seriálových scénářích či komiksech. Průřez jeho tvorbou s literárními i audio-vizuálními ukázkami představí překladatelka Keretova díla Silvia Singerová 10. února v 18:00 v Židovském muzeu v Praze.
Spisovatelky mezi obrazy (08.12.2021)
Ve čtvrtek 9.prosince 2021 v Galerii Hollar v Praze moderuje básnířka Marie Iljašenko vyjímečný literární večer s názvem Spisovatelky mezi obrazy. Do pořadu si přizvala Radku Denemarkovou, která bude hovořit o čínské výtvarnici Zhang Yue.
Eda Kriseová bude číst z knihy Mluvící hora a z dalších textů (03.12.2021)
V úterý 7. prosince v 19.30 v pražské kavárně FRA uvede Petr Borkovec večer s Edou Kriseovou. Organizátoři prosí si zamluvit místo předem na tel:773 458 073
Osobnost Jiřího Gruši (26.11.2021)
Nejnovější vydání časopisu o kultuře a společnosti Kontexty připravilo speciální přílohu věnovanou osobnosti Jiřího Gruši. Spisovatel a politický intelektuál nečekaně zemřel 28. října před deseti lety. Vydání připomíná Grušovu disidentskou činnost a po roce 1989 pak jeho zásluhy ve vrcholové politice České republiky. Ve vzpomínkách významných českých a zahraničních tvůrců, kteří se s Jiřím Grušou osobně znali, přináší zvláštní vydání, kromě hodnocení osobnosti Jiřího Gruši, také ukázky z autorovy bohaté literární tvorby. Připomíná se i úsilí jeho manželky Sabiny o vydání souborného díla Jiřího Gruši v české a německé edici.
Křest knih v literární kavárně Academia (14.11.2021)
V literární kavárně Academia v Praze bude křtít své knihy Všechny moje toulky (Academia) a Zajatci pána bouří (Argo) Jindřich Vacek. Autor je také znám svými překlady děl významných světových osobností, jako např. Mircea Eliade nebo francouzského filozofa Claude Lévi-Strausse, či izraelského spisovatele Davida Grossmana. Večer se uskuteční 23. listopadu 2021 v 17.00.
Deset let od smrti I.M.Jirouse (09.11.2021)
Pavel Novotný čte Gerharda Rühma (08.11.2021)
Básník a překladatel Pavel Novotný čte v úterý 9. listopadu, 19.30 hod v Café Fra a také inscenuje legendu rakouské a evropské poezie, básníka Vídeňské skupiny, jazykového maximalistu, výrazového minimalistu Gerharda Rühma. Večer je zároveň uvedením výboru s názvem Průřez, který vyšel v nakladatelství Rubato.
Česká Asociace autorů detektivní literatury AIEP udělí výroční ceny za rok 2020. (14.09.2021)
Slavnostní vyhlášení se uskuteční v neděli 19. září v kavárně Činoherního klubu v Praze.
Tradičně uděluje asociace několik cen: Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku, Cenu Havran za nejlepší povídku, a Cenu České společnosti Sherlocka Holmese a Společnosti Agathi Christie.
Newsletter Izraelská kultura upozorňuje na rozhovor s Asafem Gavronem (07.06.2021)
Newsletter Izraelská kultura upozorňuje na rozhovor s Asafem Gavronem na stránkách internetového časopisu Maskil. Autor má v překladu do češtiny dvě knihy Smrt v zádech a Osada na pahorku. Zpracovává v nich téma Izraelsko-palestinského konfliktu. Více se dozvíte o autorovi z rozhovoru, který vedla Ráchel Polohová.
V Česku vyjde dystopický román Octavie Butler (09.03.2021)
V červnu tohoto roku má v nakladatelství Argo vyjít jedna z nejvýznamnějších dystopií světové literatury, Podobenství o rozsévači významné autorky sci-fi Octavie E. Butler (1947 – 2000). Za své inovativní knihy přesahující žánrové konvence, kombinující vize vzdálených světů, mytologii a africkou spiritualitu, održela jako první černošská žena ceny Nebula a Hugo, jako první autorka science fiction získala MacArthurovu cenu. Do češtiny román přeložil Petr Kotrle. Více o autorce v článku na portále New York Times.
Můj bratr mesiáš Martina Vopěnky slaví v Británii úspěch (23.02.2021)
Dystopický román Můj bratr mesiáš Martina Vopěnky (2017, Mladá fronta), vyšel 11. 2. pod názvem My Brother the Messiah ve Velké Británii, v překladu Anny Bryson Gustové. Dočkal se nebývalého úspěchu, příznivé recenze na román vyšly v několika významných denících včetně Londýnských Timesů, které jej zvolily za knihu měsíce. „Kniha je rafinovanou, provokativní meditací nad povahou víry a naděje tváří v tvář chaosu a zoufalství,“ napsal ktitik deníku Times.
Vyjde nová kniha nobelistky Olgy Tokarczuk (23.02.2021)
V českém překladu vyjde příští měsíc v nakladatelství Host kniha polské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk s názvem Ztracená duše. Příběh vypráví o muži, který pracoval tak usilovně a rychle, až ztratil duši. Dílo je inspirováno světovými mýty a obsahuje četné ilustrace, které podle autorky „mohou proměňovat význam slov“. V originálu byla kniha publikována před čtyřmi lety. Překladu do češtiny se ujala Barbora Doležalová.
Zemřel scenárista a spisovatel Jean-Claude Carrière (09.02.2021)
Legendární francouzský scenárista a spisovatel Jean-Claude Carrière, spolupracovník režisérů Luise Buňuela, Miloše Formana či Michaela Hanekeho, zemřel v pondělí 8. 2. večer ve věku 89 let. Oznámila to podle agentury AFP umělcova dcera. Podle ní autor netrpěl žádnou zvláštní nemocí a zemřel ve spánku ve svém pařížském domově. Po posledním rozloučení v metropoli bude pochován v rodné obci Colombieres-sur-Orb na jihu Francie.
České literární centrum přináší seriál o regionální poezii (08.02.2021)
České literární centrum (sekce Moravské zemské knihovny) zahájilo vysílání videoseriálu o regionální poezii, který je součástí letošního zaměření ČLC na poezii. První díl vytvořil literární vědec a básník Roman Polách. Věnuje se básnickému regionu Ostravsko a představuje celou řadu místních básnických osobností. Ke zhlédnutí je na facebookovém profilu centra.
Básnířka Amanda Gorman se po inaugurančím vystoupení ocitla v centru pozornosti (22.01.2021)
Vystoupení básnířky Amandy Gorman (22), držitelky americké národní ceny pro mladé básníky, na inauguraci amerického prezidenta Joea Bidena tuto středu vzbudilo obrovské a okamžité ohlasy. Její připravované knihy Change Sings: A Children's Anthem a The Hill We Climb záhy po vystoupení vystoupaly na vrchol žebříčku nejžádanějších knih internetového obchodu Amazon, nakladatelství Penguin Children’s navíc oznámilo, že přednesenou báseň vydá jako samostatnou knížku. Předpokládá se, že knihy vyjdou v milionových nákladech.
Časopis Host má nový podcast (22.01.2021)
18. ledna představil časopis Host první díl svého nového podcastu – poslechovou verzi článku Libora Staňka II. z lednového čísla, ve kterém se autor věnuje současné tvorbě mladé básnické generace mileniálů. Podcast bude vycházet každý měsíc na platformě Spotify.
Zemřel mistr špionážního románu John le Carré (15.12.2020)
V sobotu 12. 12. zemřel britský spisovatel John le Carré. Bylo mu 89 let. Proslavil se svými špionážními romány z období studené války, např. Špion, který přišel z chladu, Jeden musí z kola ven nebo Malá bubenice. Sám v 50. a 60 letech pracoval pro britskou výzvědnou službu, než byla odhalena jeho totožnost. Svou psychologickou prokresleností a autenticitou Carrého knihy pozvedly a přesáhly špionážní žánr. Jeho posledními díly jsou autobiografie Holubí tunel a román Agent na cizím hřišti. Nekrolog, zabývající se mj. českou stopou v Carrého vzpomínkách, přinesl server Aktuálně.cz.
Goncourtovu cenu získal román s prvky thrilleru a sci-fi (02.12.2020)
Goncourtovu cenu za román, nejprestižnější francouzské literární ocenění, získal třiašedesátiletý spisovatel, matematik a lingvista Hervé Le Tellier. Jeho kniha s názvem L'Anomalie (Anomálie) je pregnantně vystavěné dílo s prvky thrilleru a sci-fi. Hraje si s myšlenkou, co by se stalo, kdyby jedno letadlo z Paříže do New Yorku přistálo dvakrát. Deník Le Monde román přirovnal k filmu Matrix, ocenil jeho napínavost i složitou stavbu prolínajících se časových rovin. Na jaře udílenou Gocourtovu cenu za prozaickou prvotinu obdržela spisovatelka Maylis Besserie, cenu za poezii básník Michel Deguy (více v článku z 13. 5.). Udělení hlavní, podzimní Gocourtovy ceny bylo letos o měsíc odloženo ze solidarity se zavřenými knihkupectvími. Vyhlášení připadlo na den jejich znovuotevření. Zprávu přinesla ČTK.
Literární soutěž Františka Halase vyhrál Vít Malota (30.11.2020)
Laureátem 48. ročníku Literární soutěže Františka Halase se v sobotu 28. listopadu 2020 stal básník Vít Malota, který převzal rovněž Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spojenou s možností vydání básnické sbírky knižně dosud nepublikujícímu autorovi. Básě autora je možné si přečíst na stránkách soutěže.
Překladatelská Cena Josefa Jungmanna udělena (30.11.2020)
Hlavní cenu v soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Obec překladatelů, získala italianistka Alice Flemrová za překlad románu Paola Sorrentina Všichni mají pravdu (Dybbuk, 2019). Porota ocenila i překladatelčinu dlouhodobou snahu o zprostředkování nejlepších děl současné italské prózy českému čtenáři. Ocenění za celoživotní dílo získal romanista Miloslav Uličný. V kategorii mladých překladatelů zvítězila Marie Voslářová za povídky Clemense J. Setze. O oceněných i nominovaných překladech podrobně informoval web ČRo Vltavy.
Divadlo Meetfactory připravuje audioverzi inscenace Serotonin (23.11.2020)
Divadlo Meetfactory uvede audioverzi původně jevištní adaptace románu Michela Houellebecqua Serotonin. Třídílný seriál, s Janem Hájkem v hlavní roli, představí inscenaci v rozsáhlejší verzi. První díl bude k poslechu od pátku 4. 12. Více informací na stránkách divadla.
Bookerovu cenu získal skotský spisovatel Douglas Stuart (20.11.2020)
Prestižní literární Bookerovu cenu za letošní rok získal skotský spisovatel Douglas Stuart za svůj první román Shuggie Bain. Čtyřiačtyřicetiletý Stuart je módní návrhář žijící v New Yorku. Na svém debutovém románu, v němž čerpal ze své zkušenosti homosexuála vyrůstajícího v ekonomicky zpustošeném Glasgow za vlády premiérky Margaret Thatcherové, pracoval deset let. Zprávu přinesla ČTK.
Soutěž o nějkrásnější knihu roku 2020 vyhlášena (20.11.2020)
Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví vyhlásili 56. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku. Nakladatelé, grafičtí designéři, kulturní instituce i studenti mohou své knihy do soutěže přihlašovat do 28. února 2021. Více zde.
Mezinárodní visegrádský fond nabízí rezidenční pobyty pro literáty (09.11.2020)
Mezinárodní visegrádský fond (IVF) ve spolupráci s pražským Institutem umění – Divadelním ústavem a dalšími kulturními instituty Visegrádu vydaly výzvu pro zájemce z řad literátů a literárních publicistů o rezidenční pobyty v Krakově, Bratislavě, Budapešti a Praze. Celkem bude uděleno 32 stipendií. Rezidenční pobyty se uskuteční v jarním a podzimním termínu. Termín uzávěrky je 30. 11. 2020. Podrobnosti na stránkách Institutu.
Vyjde nový román Anny Bolavé (01.10.2020)
8. října 2020 vyjde nový román Anny Bolavé s názvem Před povodní. Příběh vypráví o třech vzájemně provázaných hrdinech, kteří prchají před složitostí mezilidských vztahů. Vyjde v nakladatelství Odeon.
Vítězové 5. ročníku Ceny Václava Buriana (01.10.2020)
V pondělí 28. září 2020 se konal 5. ročník Ceny Václava Buriana v Olomouci. Předávání ceny se konalo v on-line prostředí.
Cenu Václava Buriana za rok 2020 v kategorii Za poezii získala básnířka polského původu Dagmara Kraus. Cenu diváků získal polský básník Maciej Robert. Cenu Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu získala polská kulturní antropoložka, spisovatelka a zakladatelka nakladatelství Czarne Monika Sznajderman.
Český rozhlas připravuje adaptaci Houllebecqa (30.09.2020)
Český rozhlas koupil práva na román Elementární částice (1998), který nyní přetváří v adaptaci spisovatel Jan Němec. „Příběh bratrů Michela a Bruna mi vždy přišel velmi dojemný. V románu se neřeší nic menšího než to, jestli by člověk jako živočišný druh neměl být nahrazený něčím lepším. Pohádku na dobrou noc můžete poslouchat od začátku října tři týdny vždy od 23:00 na Vltavě; nebo to chvíli bude na webu ČRo," informuje Němec na svém Facebookovém profilu.
Longlist kandidátů na americkou National Book Award zveřejněn (21.09.2020)
Americká National Book Foundation zveřejnila 18. září longlist kandidátů na National Book Award (Národní knižní cenu). Finalisté budou oznámeni 6. října. Více informací na stránkách nadace.
Muzeum Emily Brönte získalo finanční prostředky od panství T. S. Eliota (18.09.2020)
Muzeum ohrožené koronavirovou pandemií by v budoucnu čelilo hrozbě krachu, naštěstí ho ale zachránil příspěvek 20 000 liber z pozůstalosti T. S. Eliota. Správce básníkova majetku vydal prohlášení, že poskytnutí příspěvku bylo možné díky úspěchu nového muzikálu Cats.
Ženské ocenění za fikci: Maggie O'Farrell vyhrála s knihou Hamnet o Shakespearově synovi (18.09.2020)
Spisovatelka Maggie O'Farrell ze Severního Irska vyhrála letošní „Women's Prize for Fiction" nad autory jako Hilary Mantel, Bernardine Evaristo a dalšími třema autory, a získala tak finanční odměnu 30,000 liber. Hamnet je fiktivní postava na motivy jediného skutečného syna slavného barda, který však zemřel v pouhých 11 letech v roce 1596. Předseda porotkyně Martha Lane Fox se ke knize vyjádřila slovy: „Jedná se o zásadní vhled do podstaty lidské zkušenosti".
Vyšla kniha HRDINKY – Příběhy českých žen (18.09.2020)
„Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ," říká anotace nejnovější knihy od Kateřiny Tučkové, Renáty Fučíkové a Lenky Křížové. Kniha vyšla v září v nakladatesltví Universum a zakoupit se dá například zde.
Vítězka 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena (16.09.2020)
15. září 2020 proběhlo vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 a autorské čtení nominovaných autorů v Zrcadlové kapli Klementina. Vítězkou se stala novela Svatá hlava Hany Lehečkové. Všichni autoři, kteří byli v tomto ročníku nominováni, obdrží překlad ukázky z jejich díla do AJ, FJ a NJ pro účely zahraniční propagace.
Martin Vopěnka představí svou novou knihu Přežít civilizaci (15.09.2020)
21. září v 19:00 představí Martin Vopěnka svou knihu Přežít civilizaci: Mých 30 cest za obzor (1983 – 2019) v malém sálu Ústřední městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Besedu s autogramiádou povede sám autor Martin Vopěnka. „Povídat budu o cestách po naší planetě, o cestách za obzor, ale i o cestě životem." Více se dozvíte ve facebookové události.
Čtení Jonáše Zbořila ze sbírky Nová divočina (14.09.2020)
Básník a rozhlasový redaktor Jonáš Zbořil přečte ze své nedávno vydané sbírky Nová divočina v pražském Café Fra. Čtení, které začne v úterý 15. září 2020 od 19:30, hudebně doprovodí Andrej Nechaj. Jonáše Zbořila jsem nedávno představili v našem cyklu Poezie 2020.
Vyšla nová kniha Petra Hrušky (14.09.2020)
V Edici Revolver Revue právě vyšla nová kniha Petra Hrušky: V závalu (sloupky, podpovídky, odstavce a jiné krátké texty). Svazek je autorským výborem z příspěvků rozmanité žánrové povahy, časopisecky i jinde pravidelně či příležitostně publikovaných zejména v letech 2000-2020. Jejich společným tématem je povaha lidské komunikace v nejširším slova smyslu a její současný stav, podoby, paradoxy, obtíže a možnosti. S esejisticky laděnými texty se v knize střídají fejetony, glosy či epizody odrážející obecnější kulturní a společenskou situaci. Knihu lze zakoupit na webu Revolver Revue.
Frankfurtský knižní veletrh zrušil svou hlavní část (10.09.2020)
Frankfurtský knižní veletrh (Frankfurter Buchmesse) se v letošním roce bude konat převážně virtuálně. Pořadatelé zrušili jeho hlavní část ve veletržních halách kvůli riziku přenosu koronaviru. Akce se uskuteční mezi 14. a 18. říjnem 2020.
Zemřel Jiří Menzel (07.09.2020)
5. září zemřel v 82 letech významný český filmový režisér Jiří Menzel, který byl známý například svými adaptacemi knih Bohumila Hrabala, ale jako nositel ocenění Oscar za nejlepší zahraniční film roku 1968, které získal v roce 1969 se svým filmem Ostře sledované vlaky.
Nové tituly vycházející do konce roku 2020 (07.09.2020)
Nakladatelství Argo zveřejnilo ediční plán na podzim a zimu 2020. Mezi tituly, které vyjdou, bude svazek O televizi, všechny texty věnované televizi od Umberta Eca. Novou knihu o historické próze publikuje také Ladislav Nagy – Od romance k románu a zase zpět. Francouzský novinář Jean-Dominique Brierre vydá životopis Milan Kundera: Život spisovatele. Připravovány jsou také nová vydání knih Jacka Kerouaca.
Jubilejní havlíčkobrodský 30. Podzimní knižní veletrh se odehraje na konci října (04.09.2020)
V Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě se v pátek 23. a v sobotu 24. října 2020 odehraje již tradiční knižní veletrh. Nekonal by se pouze v případě, pokud by se epidemiologická situace do té doby dramaticky zhoršila, což není pravděpodobné. Veletrhu se zúčastní Petra Dvořáková, Petr Bobek, Viktorie Hanišová, Miloš Urban, Martin Reiner, Josef Mlejnek, Miloš Doležal, Irena Obermannová, Jiří Padevět, Lidmila Kábrtová, Eva Tvrdá, Arnošt Vašíček, Jiří Grygar, Aleš Palán a další.
Vítězové Magnesie Litery 2020 (01.09.2020)
V pondělí 31. srpna proběhlo vyhlášení cen 19. ročníku Magnesie Litery. Literu za publicistiku získal Aleš Palán. Literu za nejlepší nakladatelský čin obdrželo nakladatelství Práh za vydání knihy Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce. Ladislav Nagy si odnesl Literu za překlad románu Edwarda St Aubyna Patrick Melrose. Petr Čornej a jeho monografie Jan Žižka se stali hlavními vítězi.
Vyhlášení vítěze Ceny Jiřího Ortena 2020 (31.08.2020)
V úterý 15. září proběhne od 17:00 v Zrcadlové kapli pražského Klementina 33. vyhlášení vítězů Ceny Jiřího Ortena. Nominovány jsou následující tři díla: Hiphopová detektivka Malej NY, psychotická novela vykreslující život na pomezí reality a bludů Svatá hlava a pozoruhodná báseň v próze Mount Anne.
Mezinárodní Bookerovu cenu získal Marieke Lucas Rijneveld (27.08.2020)
Nizozemský spisovatel Marieke Lucas Rijneveld se ve středu 26. srpna stal nejmladším držitelem Mezinárodní Bookerovy ceny. Získal ji za svůj debutový román The Discomfort of Evening společně se svou překladatelkou Michele Hutchison. Bookerova cena, udílená pouze dílům publikovaným v anglickém jazyce na území Velké Británie, čeká na své vyhlášení v září.
22. srpna uplyne 100 let od narození Raye Bradburyho (21.08.2020)
22. srpna 2020 uplyne 100 let od narození amerického spisovatele Raye Bradburyho. Jeho nejslavnějším dílem je 451 stupňů Fahrenheita, dystopické dílo o společnosti, v níž povrchní kultura zvítězí nad tou intelektuální. 451 stupňů Fahrenheita, čili 232 stupňů Celsia, je symbolem pro teplotu, při níž hoří papír, a tedy i knihy. Romány Bradburyho překládal do češtiny také Josef Škvorecký.
Feministické čtení na Albertově pořádá Poustevna (20.08.2020)
27. srpna se od 18:30 koná na Albertově událost nazvaná Feministické čtení, organizovaná literárním klubem Poustevna. Více o pozvaných autorkách a programu se dozvíte přímo v události na FB.
Vyšla česká antalogie povídek a esejí na téma nákaza, nazvaná Za oknem (20.08.2020)
19 českých spisovatelů přispělo do genderově vyvážené sbírky Za oknem, kterou sestavil Aleš Palán. 19 procent z výtěžku prodeje bude věnováno na boj proti nemoci covid-19. Všech 19 autorů a autorek do knihy přispělo bez nároku na honorář a nakladatelství Prostor i distribuční síť Kosmas o něco snížily svůj obvyklý rabat. Více se můžete dozvědět z rozhovoru Českého rozhlasu Vltava a zakopit ji lze v Kosmasu.
Celosvětové čtení na podporu demokracie v Hong Kongu (20.08.2020)
9. září 2020 proběhne pod záštitou Mezinárodního literárního festivalu v Berlíně čtení na podporu svobody projevu a shromažďování v Hong Kongu. Výzvy se mohou zúčastnit jednotlivci, školy, kulturní instituce i média. Účelem těchto čtení je přitáhnout pozornost k neuspokojivé situaci v Hong Kongu, kde jsou porušována lidská práva. V Hong Kongu nejsou sice noviny, televize, radiové vysílání a internet oficiálně cenzurovány, většinu médií zde ale vlastní čínští investoři. Výzvu už podepsaly osobnosti jako Margaret Atwood, Ana Luisa Amaral, John Wray či Radka Denemarková.
I spisovatelé usilují o konec homofobie a transfobie v otevřeném dopisu polské vládě (19.08.2020)
Více než 70 lidí, včetně držitelky Nobelovy ceny, Olgy Tokarczuk, Margaret Atwoodové, JM Coetzeeho, Iana McEwana, Slavoje Žižka, Judith Butlerovou a dalších, obviňuje v otevřeném dopise vládu prezidenta Dudy, který podle nich používá LGBT komunitu jako obětního beránka. Více se dozvíte v anglickém článku na Guardianu.
4. jihlavské literárně-hudební Kvílení (17.08.2020)
4. ročník literárně hudebního festivalu se odehraje v pátek 21. srpna od 13:30 až do noci v jihlavském Parku Gustava Mahlera. Na festivalu se dočkáte performancí, hudebních vystoupení, autorských čtení, přednášky, ale i odhalení Lavičky Václava Havla. Více se dozvíte v události festivalu.
Křest knihy Šarlatán (17.08.2020)
Křest knihy Josefa Klímy a Marka Epsteina nazvané Šarlatán se odehraje v úterý 18. srpna od 17:00 v zahradách Kláštera sv. Anežky České. Účast přislíbili významní hosté: Josef Klíma, Agnieszka Holland a Josef Trojan. Kniha pojednává o výjimečném léčiteli Janu Mikoláškovi a jeho osudu jakožto komunisty věžněného šarlatána. 20. srpna potom premiéruje stejnojmenný film. Více se dozvíte například v pozvánce Literárních klenotů Jarmily Vandové.
Čtení v zahradě Anežského kláštera: Marek Šindelka a Klára Vlasáková (14.08.2020)
Dva výrazné hlasy současné literatury zazní při autorském čtení ve čtvrtek 3. září od 19:30 v zahradách Anežského kláštera v rámci pásma událostí nazvaného Anežka LIVE. Marek Šindelka přečte ze své debutové knihy Chyba (2008). Z debutového románu přečte i Klára Vlasáková, jejíž Praskliny vyšly v letošním květnu. Recenze knihy od Sáry Zeithammerové vyšla v pondělí na Literární.cz. Více o čtení se dozvíte přímo z facebookové události Národní galerie Praha.
Soutěž Book in Progress 2020 (13.08.2020)
Po velmi úspěšném prvním ročníku soutěže Book in Progress mají zájemci o vydání vlastní knihy opět možnost utkat se o papír a tisk v hodnotě 300 000 Kč. Přihlásit je možné jakýkoliv knižní projekt se zajímavým grafickým zpracováním i tématem, ať už se jedná o autorské knihy, komiksové příběhy, fotografické nebo dětské knížky. Přihlášky jednoho či více projektů lze vyplňovat do 31. října 2020.
Na Svět knihy do Plzně (13.08.2020)
26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2020 byl nakonec zcela zrušen. Pravidelní návštěvníci pražského Světa knihy však nemusí o svůj oblíbený festival zcela přijít. Svět knihy Plzeň proběhne od 25. do 26. září 2020 v prostoru DEPO2015. Mottem celé akce je „Knížky žijí”. Aktuální informace najdete na oficiálních stránkách události.
Světlana Alexijevič se postavila prezidentu Lukašenkovi (11.08.2020)
Světlana Alexijevič, která se vždy kriticky vyjadřovala k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, vyjádřila obavy, že po volbách může nastat i násilná konfrontace mezi režimem a odpůrci. „Země musí mít možnost svobodně si vybrat toho, koho chce u moci. Nesmí téci krev a v tom má nyní Lukašenko před historií velkou zodpovědnost. Nikdo nechce krev a doufám, že ji nechce ani Lukašenko," řekla spisovatelka. Alexijevič je nositelkou Nobelovy ceny za literaturu z roku 2015. Narodila se narodila 31. května 1948 v ukrajinském městě Stanislav, vyrůstala však v Bělorusku, kde nyní také žije.
Kniha Jak namalovat vejce? Příběh malíře Josefa Šímy právě vyšla (11.08.2020)
V srpnu vyšla komiksová kniha Jak namalovat vejce? Příběh malíře Josefa Šímy. Kniha sice primárně cílí na starší děti, obsahuje ale informace, které o malíři a jeho době nezná ani řada dospělých. Autory knihy jsou odbornice na lektorské programy Moravské galerie v Brně Silvie Šeborová a kreslíř Jiří Franta. Příběh se dotýká Šímova života, který v něm jako hlavní hrdina popisuje jak obě světové války, tak i například pařížské kavárny 20. let 20. století. Jeho obraz Dáma v lóži (1935) si v loňském roce zvolil Festival spisovatelů Praha pro vizuál 29. ročníku.
Mary Heimann o Miloši Jakešovi (03.08.2020)
Rozhlasový kanál BBC uvedl ve svém programu vyprávění spisovatelky a historičky Mary Heimann, která se zúčastnila Festivalu spisovatelů Praha v roce 2013. Nyní rozebírá historickou perspektivu Miloše Jakeše, který byl roce 1989 generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Záznam najdete na tomto odkazu.
Čtení k Památnému dni romského holocaustu (03.08.2020)
K příležitosti dnešního Památného dne romského holocaustu doporučuje Petr Nagy, literární redaktor Městské knihovny a Českého rozhlasu, k četbě a stažení nabídnout dva tematické tituly E-knihovny: Antologie Moji milí zahrnuje narativní tvorbu dvanácti současných autorů a autorek, kteří se zejména vzpomínkové próze věnují nebo ji upřednostňovali ve svých literárních začátcích. Próza romského autora Ladislava Husáka s názvem Žurka je pak sledem příběhů, inspirovaných autorovými vlastními vzpomínkami na rodnou východoslovenskou osadu.
Vyhlášení Magnesie Litery proběhne na konci srpna (03.08.2020)
V pondělí 31. srpna 2020 vyhlásí porota vítěze 19. ročníku cen Magnesia Litera. Předávání cen můžete sledovat na ČT Art a až do 22. srpna můžete hlasovat v ceně čtenářů, kterou vyhlašuje Kosmas. Mezi nominovanými jsou také knihy Logoz od Davida Zábranského a Možnosti milostného románu od Jana Němce. Tito autoři byli v loňském roce hosty Festivalu spisovatelů Praha.
Širší výběr Man Booker Prize 2020 zveřejněn (30.07.2020)
V úterý 28. července zveřejnili porotci Man Booker Prize (či The Booker Prize) širší výběr knih (tzv. longlist), které mají šanci získat letos ocenění. Seznam třinácti vybraných románů najdete zde. Další kolo, v němž vypadne polovina knih z širokého výběru, proběhne 15. září 2020.
Večer věnovaný Williamu Blakeovi (29.07.2020)
V sobotu 8. srpna se od 17:30 odehraje v pražském Bar Behind the Curtain událost věnovaná kultovnímu britskému básníkovi, mystikovi a malíři Williamu Blakeovi. Večer zahrnuje přednášku o jeho tvorbě a následně čtení z jeho tvorby. Vstupné je dobrovolné. Více informací se dozvíte ve FB události.
Autorské čtení Pavla Kolmačky v Jimramově (29.07.2020)
V sobotu 1. srpna uvede Kavárna Kovářova kobyla Jimramov od 19 hodin čtení básníka Pavla Kolmačky, jehož současná poezie nese téma přírody a environmentalismu. Více o autorovi i konání události se dozvíte přímo v FB události kavárny.
Dílo Petra Krále zdarma ke stažení (28.07.2020)
Hold Petru Královi a jeho tvorbě vzdává Městská knihovna v Praze, která na svých stránkách umožnila stažení jeho knih v pdf verzi. Naleznete zde jak Královu básnickou tvorbu, tak prozaickou. Petr Král zemřel 17. června 2020.
Výročí narození českého autora Zdeňka Kalisty (23.07.2020)
Včera tomu bylo 120 let od narození českého historika a literáta se širokým spektrem působnosti: Básnk, překladatel, esejista, kritik, editor, vysokoškolský pedagog, znalec českého baroka, autor dlouhé řady vědeckých publikací, monografií a vzpomínkových knih, ale také avantgardista, svobodný zednář a nakonec i zapovězený autor, jak píše na svém Facebooku jiný český autor, básník Miloš Doležal. Více se dozvíte přímo v jeho příspěvku.
Pozvánka na dvě literární události na festivalu Prague Pride (23.07.2020)
V srpnu se v rámci LGBT festivalu Prague Pride odehrají dvě diskuze spojené s českým jazykem a literaturou. První z nich nese název Ne/binární čeština a proběhne 3. srpna od 16:00 v Divadle U Valšů na Praze 1. Bude se diskutovat o současné podobě jazyka a jeho práci s rodovými označeními. Druhou událostí je diskuze mezi českými spisovateli zabývajícími se LGBT tématy, nazvaná Barvy české LGBT literatury. Na tu se můžete těšit 4. srpna od 16:00 na stejném místě.
Literárně-hudební událost v rámci festivalu Nultý bod (16.07.2020)
Večer s názvem Institut náletových dřevin se odehraje 16. července od 18:00 ve Studiu Alta, sídlícím v Invalidovně v pražském Karlíně. Vystoupí rovnou třináct umělců, kupříkladu Pavel Kolmačka s Vratislavem Färberem, Martin Poch s Marií Iljašenko, Iryna Zahladko s Tomášem Ročkem a David Helán s Janou Orlovou. Z hudby se můžeme těšit na folklorní sbor L a d a, Mor Wen Xynnh, Natálii Plevákovou, ISIN a Wim Dehaen. Událost je pořádaná ve spolupráci časopisu Psí víno a organizace Genot Centre. Podrobnosti ve FB události.
Čtení z nových knih v DÍLNĚ: Zbořil, Luňáčková (13.07.2020)
V nově zrekonstruové DÍLNĚ na pražském smíchovské náplavce startuje 14. 7. od 18:00 série autorských čtení nazvaná „nový úhel". Vždy se jedná o dvě nové knihy, dva autoři, zážitek z propojení. Jonáš Zbořil představí svoji druhou knihu Nová divočina, Alžběta Luňáčková přečte z debutové sbírky Pravý úhel. Obě sbírky vyšly letos, obě u nakladatelství Host, a přitom jsou svojí poetikou velmi odlišné. Pro další informace nahlédněte do FB události.
Letní autorské čtení Marie Iljašenko (13.07.2020)
Ve středu 15. července od 18:00 proběhne ve Společnosti Franze Kafky na Praze 1 čtení básnířky a překladatelky Marie Iljašenko (1983), kde přečte své nové texty. Narodila se v Kyjevě v rodině s českými a polskými kořeny. V roce 2015 vydala básnickou prvotinu Osip míří na jih a v roce 2019 sbírku Sv. Outdoor. Obě knihy vyšly v nakladatelství Host. V roce 2019 se zúčastnila jako moderátorka Festivalu spisovatelů Praha. Více se dozvíte přímo ve FB události.
Večer současného francouzského a českého surrealismu (08.07.2020)
Večer francouzských surrealistických autorů žijících v Praze a těch, kteří budou moct přijet z Paříže, proběhne v úterý 14. 7. od 19:00 v prostorách Francouzského institutu. Více se dozvíte přímo na webových stránkách Francouzského institutu.
Noc věnovaná Hrabalovi (08.07.2020)
Takzvaná „Hrabal night v Punctum" proběhne ve středu 22. 7. od 19:00 v Punctum - Krásovka. Bude se jednat jak o připomenutí autora, tak o scénické čtení jeho díla, doprovázeného záběry jeho Libně. Více informací najdete v jejich FB události.
Výstava Z HVĚZDY KRUH představí nejkrásnější knihy (02.07.2020)
15. července se od 18 hodin v libockém letohrádku Hvězda v Praze koná vernisáž výstavy Z HVĚZDY KRUH, která představí nejkrásnější knihy Česka, Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska je mezinárodní výstava u příležitosti 55. výročí soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. Více se dozvíte přímo v jejich FB události.
Čítárna Unijazz otevře na novém místě (02.07.2020)
V neděli 6. září se v 16:00 v rámci projektu Open House Praha znovu otevře po dlouhé pauze Čítárna Unijazz, multifunkční prostor a kavárna, tentokrát v žižkovské budově Krenovka. Více se dozvíte přímo v jejich události.
Vyšla nedokončená povídka spisovatelky Louise May Alcott (02.07.2020)
Alcottová povídku Deník tety Nellie (Aunt Nellie’s Diary) napsala někdy okolo roku 1840, ještě před svým nejznámějším románem Malé ženy. Magazín Strand koncem minulého týdne otiskl dosud nepublikovanou povídku spisovatelky Louise May Alcottové, autorky Malých žen nebo Malých mužů. Dílo ale není dokončené. Editor vybízí čtenáře, aby povídku sami dokončili. Více se dozvíte v článku na Lidovky.cz.
Uskuteční se jubilejní pátý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc (30.06.2020)
Událost už tradičně proběhne 28. září. Mezinárodní porota nominovala čtyři básníky. V kategorii Za poezii jsou nominováni: polský básník, literární a filmový kritik Maciej Robert (1987), Michal Tallo (1993), reprezentant nejmladší generace slovenských básníků, Pražanka Yveta Shanfeldová (1957), žijící od roku 1977 v USA, a z Wroclawi pocházející Dagmara Kraus (1981), jež žije od dětství v Německu. Více se dozvíte na jejich facebookové stránce.
Nositel Nobelovy ceny Soyinka se chystá do Prahy (24.06.2020)
Nositel Nobelovy ceny za literaturu Wole Soyinka (*1938) poctí po 14 letech svou návštěvou Prahu, na podzim se má zúčastnit Festivalu spisovatelů. Tento věhlasný nigerijský dramatik a spisovatel byl vždy nesmiřitelným kritikem afrických diktátorských režimů, korupce a kolonialismu. Několikrát byl vězněn a v roce 1967 jen o vlas unikl trestu smrti. Více informací o jeho životě a díle naleznete v dnešním článku Daniela Konráda na Aktuálně.cz.
Colson Whitehead o rasové nespravedlnosti (22.06.2020)
Na britském deníku The Guardian vyšel nový článek o spisovateli Colsonu Whiteheadovi, který byl hostem Festivalu spsiovatelu v roce 2018. Článek je k přečtení zde.
Zahájení putovních výstav Kulturní dědictví UNESCO (22.06.2020)
V letošním roce se koná v pořadí již 7. ročník mezinárodního festivalu DNY SLOVANSKÉ KULTURY 2020, který tradičně nabídne propagaci a prezentaci kulturního dědictví UNESCO dvou zemí - Ruské federace a Bosny a Hercegoviny. Původní termín se nakonec přesunul na 3.-10. září v několika městech Zlínského a Jihomoravského kraje. Vernisáže obou výstav proběhnou už na konci měsíce června a v rámci zářijového festivalu jej doplní i další větší doprovodné akce. Více informací a podrobný program najdete na stránkách události.
Byl zveřejněn proslov E.L. Doctorowa k absolventům jeho univerzity, ale vlastně potažmo i všem ostatním (22.06.2020)
V době přetvávající coronavirové krize v Americe se mnoha studentům zkomplikovalo studium, tedy i ceremonie jako je mimo jiné promoce. Na NY Times proto poprvé vychází v textové podobě zahajovací řeč E.L. Doctorowa z promoce Bronx Science v roce 2011, v Beacon Theater na Manhattanu. A jaká slova zvolil? To se dočtete v článku New York Times.
Tento pátek vyjde nové album Boba Dylana (16.06.2020)
19. června vychází nová deska Boba Dylana, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Tři singly z alba s názvem Rough and Rowdy Days (Columbia Records) hudebník již zveřejnil, mezi nimi 17 minutovou píseň Murder Most Foul o vraždě J. F. Kennedyho. Písně obsahují mnoho odkazů na hudební ikony, historické postavy i osobnosti popkultury. Zpěvák se v nich vypořádá s minulostí v kontextu aktuálních problémů světa. „Většinu nových písní jsem napsal instinktivně, v jakémsi transu. V určitém slova smyslu se napsaly samy," říká Bob Dylan ve velkém rozhovoru, který poskytl The New York Times. Stručný přepis rozhovoru přinesl server Aktuálně.cz.
Vyšla publikace k 60. výročí diplomatických vztahů mezi ČR a Marokem (11.06.2020)
Nová publikace Deux visages du bonheur (Dvě tváře štěstí, Česká republika - Marocké království) připomíná 60. výročí navázání přátelských vztahů mezi Českou republikou a Marokem, navíc slibně se rozvíjející spolupráci v dalších oblastech. V roce 2016 navštívil soukromě Českou republiku i marocký král Mohammed VI. Kniha obsahuje texty Jany Chaloupkové, která byla zástupkyní velvyslance na české ambasádě v Rabatu a je diplomatkou na MZV ČR od r. 1993. Autorem fotografií je Damjan Prelovšek, bývalý slovinský velvyslanec v ČR, historik umění, fotograf, spisovatel, specialista na moderní architekturu, nositel několika ocenění. Počin je věnován obětem koronaviru v řadách zdravotníků, policistů, vojáků a celníků v Maroku, kde padlo za oběť mnoho mladých lidí ve věku 30-40 let. Kniha je nekomerční a stáhnout ji můžete ve francouzštině do 23. června zde. Vyšla s laskavou podporou Ministerstva zahraničí ČR a Asociace Oudayas Rabat.
Portmoneum zdobené Josefem Váchalem prošlo rekonstrukcí a otevírá se znovu veřejnosti (11.06.2020)
Umělecký mystik Váchal (1884–1969) ve 20. letech minulého století zaplnil strop a stěny Portmonea v Litomyšli malbami, ale také řezbami a kresbami proměnil nábytek v umělecká díla. Své literární dílo Krvavý román, vycházející z brakového žánru, vydal Váchal jen v několika exemplářích a s použitím vlastního písma. Stejně tak se jmenuje i výstava v nově zrekonstruovaném Portmoneu. Nahlédnout do ní a zároveň i do originálního interiéru může veřejnost od pátku 12. června. Nově se podívá i do dosud nepřístupného podkroví. Využito je pro videomapping s názvem Josef Váchal – kumštýř boha i ďábla. Zhlédnout lze také dokumentární film Portmoneum – příběh neobyčejného domu. Více se dozvíte v článku ČT24.
Právě vyšla biografie I’m Your Man. Život Leonarda Cohena. (09.06.2020)
Objemná pětisetstránková biografie kanadského hudebníka a spisovatele Leonarda Cohena britsko-americké hudební publicistky, spisovatelky a muzikantky Sylvie Simmons shrnuje fakta, ale dá se také považovat za svébytné umělecké dílo. „Jinými slovy: Simmonsová píše třetí Cohenův román. Ten, který sám mnohokrát začal, občas i dokončil, ale nikdy nepublikoval," píše ve své recenzi knihy Boris Hokr pro ČT art.
České literární centrum podporuje autory v koronavirové krizi (09.06.2020)
České literární centrum kvůli koronavirové krizi mimořádně podpořilo české autory více než půl milionem korun. Autorů pro rozdělení příspěvku mělo být původně dvanáct, odbornou komisi ale úroveň a kvalita zaslaných děl potěšila tak, že se nakonec rozhodli 560 tisíc korun rozdělit mezi šestnáct autorů. Více se dozvíte v článku iDNES.cz.
5. ročník soutěže o Česko-německou novinářskou cenu začal (08.06.2020)
O víkendu začala soutěž o Česko-německou novinářskou cenu 2020. Příspěvky lze podávat do 30. 6. 2020. V rámci 5. ročníku udělí Česko-německý fond budoucnosti společně s novinářskými svazy obou zemí (Syndikát novinářů ČR a DJV) celkem osm cen vynikajícím novinářkám a novinářům, kteří svou tvorbou vzbuzují zájem o sousední zemi a diferencovaným a do souvislostí zasazeným zpravodajstvím přispívají k lepšímu porozumění mezi Čechy a Němci.
30 knih, které musíte přečíst, abyste byli sečtělí (05.06.2020)
Na sociální sítí Quora, na níž se sdílí znalosti a názory, se objevil seznam 30 knih, které musíte za život přečíst, abyste mohli mít pocit, že jste sečtělí. Jak říká autorka seznamu, jde spíše o šíři žánrů, které přečtete, než o hloubku daných děl. Mezi 30 stěžejními díly ze seznamu, který publikoval server Inc., se objevuje např. Příběh služebnice (Margaret Atwood), Velký Gatsby (F. S. Fitzgerald), Písně ohně a ledu (G. R. R. Martin) či Hlava 22 (Joseph Heller). Inspirovat se můžete zde.
Afričtí spisovatelé vyjadřují podporu Black Lives Matter (03.06.2020)
Více než 100 afrických spisovatelů z celého kontinentu i diaspory se podepsalo pod otevřený dopis, který vyjadřuje podporu hnutí „Black Lives Matter“. V dopise požadují řádné prošetření a potrestání všech rasově motivovaných trestných činů spáchaných policií a civilisty. „Apelujeme na Spojené státy americké, aby se držely své vlastní Ústavy a usilovaly o svobodnou Ameriku pro všechny, nehledě na barvu pleti, původ či sexuální orientaci,“ píší. Mezi podepsanými je například egyptská autorka Leila Aboulea či Nigerijec Chris Abani.
Nová výstava o bratrech Čapkových (02.06.2020)
„Loupežníkova lásky hra osudná" se jmenuje nová výstava v Památníku Karla Čapka, který najdete na Strži ve Staré Huti u Dobříše. Výstava začíná 2. června a potrvá až do 12. září 2020. Nechává nás blíž nahlédnout do soukromí bratří Čapků a poukáže i na dvě důležitá čapkovská výročí. Více se dozvíte třeba ve vysílání regionálního Českého rozhlasu.
Památník národního písemnictví vyhlásil Nejkrásnější knihy roku 2019 (28.05.2020)
Památník národního písemnictví ve středu večer on-line vyhlásil výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy. Za originální zpracování si několik ocenění odnáší nakladatelství Host, Arbor vitae a Nadační fond 8smička, celkem bylo přihlášeno 313 titulů. Vítězné knihy budou k vidění na výstavě, která začne 15. července v pražském letohrádku Hvězda. Tentýž den budou taká předána ocenění. V kategorii Krásné knihy se dařilo brněnskému nakladatelství Host. Možnosti milostného románu od Jana Němce v grafické úpravě Martina Peciny se umístily na prvním místě. Autor z knihy četl v říjnu na Festivalu spisovatelů Praha 2019.
Divadlo Meetfactory uvádí adaptaci Houellebecqova Serotoninu (27.05.2020)
V neděli 14. června proběhne premiéra první české divadlení adaptace knihy Michela Houellebecqua Serotonin. Inscenaci v režii Natálie Deákové uvádí divadlo Meetfactory. Více informací zde. Houellebecq byl hostem PWF v roce 2005.
V těchto dnech vychází nová kniha Margaret Atwood (26.05.2020)
Loni na podzim vydala významná kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová pokračování Příběhu služebnice - The Testaments. Právě vychází český překlad s názvem Svědectví. V novém podcastu Megafon si s překladatelkou vydání, Kateřinou Klabanovou, povídá o knize autorka a dramatička Tereza Verecká.
Evropa potřebuje restart kreativního sektoru (26.05.2020)
„Kulturní a kreativní průmysly tvoří v dnešní společnosti jádro evropské identity, jsou zároveň považovány za nepostradatelnou hnací sílu pokroku, nabízejí široké spektrum pracovních míst a v neposlední řadě pak přinášejí nové podněty a inovace pro další odvětví ekonomiky. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru se však tento důležitý motor zastavil,“ píše se v prohlášení a shrnutí výzkumu organizace European Creatuve Business Network. Dokument dává data a potřeby kulturního a kreativního průmyslu do kontextu a upozorňuje, že jejich úspěšné restartování je cestou k otevřené a udržitelné Evropě. Celý dokument je k přečtení zde.
Premiéra inscenace inspirované romány Eleny Ferrante (25.05.2020)
Kvůli pandemii koronaviru chystá pražské Studio Hrdinů premiéru inscenace Ferrante Club až na pátek 12. června 2020. Režisérky vycházely z tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky s neznámou identitou, kterou představují nikoli ve formě divadelní adaptace, ale širšího kontextu fenoménu okolo románů. Scénář inscenace se skládá z útržků z prózy, které v anketě vybrali čtenáři jako nejvýraznější.
Zemřela spisovatelka Zdena Tominová (25.05.2020)
V neděli 24. 5. zemřela spisovatelka, tlumočnice a někdejší mluvčí Charty 77 Zdena Tominová. Bylo jí 79 let. Kvůli spojení s disentem čelila Tominová perzekuci ze strany komunistického režimu. Podporovat český disent nepřestala ani z exilu ve Velké Británii, kam se uchýlila s celou rodinou, filosofem Juliem Tominem a dvěma syny. V Británii spolupracovala s BBC, napsala dva úspěšné romány (Stalin's Shoe aThe Coast of Bohemia ) a filmový scénář pro autobiografické drama Nepřátelé státu. V češtině vyšla její sbírka básní Cesta za moře.
Dva Pulitzery pro jednoho. Vyšel článek o Colsonu Whiteheadovi a tom, co bílí dělali černým (18.05.2020)
Pokud se vám zdá, že nevíte, proč Colson Whitehead získal v krátkém čase dvakrát za sebou Pulitzerovu cenu, tak si přečtěte nový článek Daniela Konráda. Popisuje děj obou vítězných knih a jejich dějinný kontext toho, co „bílí dělali černým“. Konrád zdůrazňuje, že Colson Whitehead je oceňovaný z více důvodů – kromě mistrného vyprávění také dokázal najít „téma, se kterým prorazil a které ho také jako autora posouvá do kontextu poválečné afroamerické literatury, děl již nežijících autorů jako Jamese Baldwina, Ralpha Ellisona nebo Toni Morrisonové“.
V 89 letech zemřel spisovatel, cestovatel a etnograf Miloslav Stingl (13.05.2020)
V pondělí 11. května zemřel v Praze po dlouhé nemoci ve věku 89 let slavný spisovatel, cestovatel a etnograf Miloslav Stingl, jeden z nevydávanějších českých autorů v zahraničí. Miloslav Stingl se narodil 19. prosince 1930 v Bílině a od mládí měl velký zájem o literaturu, geografii a mimoevropské národy. Procestoval 150 zemí světa, mezi jeho oblíbená témata a regiony patřily Oceánie a Latinská Amerika. Ze svých cest vytěžil materiál pro mnoho cestopisných televizních dokumentů a více než 40 knih. Ty představují celkový náklad přes 17 milionů svazků. Zaměřoval se na studium Eskymáků, na původní obyvatele Ameriky či na Polynésany. Severoamerický indiánský kmen Kikapů mu udělil čestný titul náčelníka včetně náčelnické čelenky a indiánského jména Okima neboli „ten, který vede". Více například v článku Literárních novin.
Román Běguni k poslechu na Českém rozhlasu Vltava (12.05.2020)
Román Běguni polské nobelistky Olgy Tokarczukové je po dobu jednoho měsíce k poslechu na Českém rozhlasu Vltava. Kniha oceněná Man Booker Prize pojednává o ruských poutnících běgunech. Audio verze v podání Evy Novotné k poslechu zde.
Projekt Shakespeare&Company odhalil, co za knihy si půjčovali slavní autoři (12.05.2020)
Rozjíždějící se projekt pařížského knihkupectví Shakespeare&Company a Princeton University ukázal, jaké knihy si půjčovala Ztracená generace spisovatelů ve 20. století. Tehdejší majitelka Sylvia Beach provozovala v knihkupectví též knihovnu pro členy, jimiž byli autoři jako Walter Benjamin, Simone de Beauvoir, Jean Genet, Ernest Hemingway či James Joyce. Jaké knihy si tehdy půjčovali a kupovali, se můžete dočíst zde.
Otevřená výzva (07.05.2020)
Nadační fond Pramen Luhačovice vyhlašuje otevřenou výzvu pro účastníky individuálních tvůrčích pobytů v Luhačovicích. Otevřená výzva k podání žádostí o max. třítýdenní rezidenci na zámku v Luhačovicích je určena na podporu soustředěné kreativní práce a oživení kulturního života v Luhačovicích, v termínu 15. 9. – 30. 11. 2020. Úspěšný žadatel získá také stipendium ve výši 4 000 Kč/týden. Více informací o výzvě zájemci najdou zde. Termín pro zaslání přihlášky je 31. května 2020.
Zemřel beatnik Michael McClure (07.05.2020)
4. května 2020 zemřel beatnik a dramatik Michael McClure ve věku 87 let. McClurova rozsáhlá tvorba zahrnuje divadelní hry, autobiografické prózy, sbírky esejí a proslavil se i jako autor muzikálů. Jeho kontroverzní hra The Beard (1965) vyprovokovala spory s konzervativní americkou cenzurou, stejně tak jako přátelství s lídrem skupiny The Doors, Jimem Morrisonem.
Více o autorovi na PWF.cz
Literární festival Assises Internationales du Roman proběhne online (06.05.2020)
Literární festival Assises Internationales du Roman pokračuje ve svém poslání představovat velké spisovatele z celého světa, letos však ve virtuálním formátu. Uskuteční se 11. - 17. května 2020. Možnost se zúčastnit máte zde.
Program na odkup práv na překlady francouzské literatury (06.05.2020)
Francouzský institut ohlásil možnost přihlásit se se svým překladatelským projektem do Programu na odkup práv. Výzva je otevřená do 30. června, více se dozvíte zde. Mimo to institut nabízí své prostory taky k propagaci překladů z francouzštiny, můžete o ně zažádat prostřednictvím formuláře.
Seriál Lovecraftova země bude mít premiéru v srpnu (05.05.2020)
Hororový seriál Lovecraftova země (Lovecraft Country), inspirovaný světem spisovatele H. P. Lovecrafta, bude mít premiéru v srpnu na stanici HBO. Lovecraftova země vychází ze stejnojmenné knihy z roku 2016 spisovatele Marka Ruffa (česky vyšla v roce 2018 pod Baronetem).
Vyjde dosud nepublikovaný román Simone de Beauvoirové (04.05.2020)
Na podzim vyjde ve Francii dosud nikdy nepublikovaný román význačné francouzské myslitelky 20. století Simone de Beauvoirové. Román s názvem Nerozlučné autorka začala psát již v době své literární slávy, v roce 1954, kdy vyšla její nejznámější kniha Mandaríni, za níž získala Goncourtovu cenu. V knize vychází z přátelství s Élisabeth Lacoinovou alias Zazou, které začalo, když bylo oběma jen děvět let, a významně de Beauvoirovou formovalo. Přesto v dosud vydaných dílech zanechalo jen malou stopu. Za vydáním textu stojí adoptivní dcera spisovatlky Sylvie Le Bon de Beauvoirová, která rovněž vymyslela název Nerozlučné. V příštím roce by měla kniha vyjít v dalších 17 zemích světa. Více o tématu zde.
Na Guardianu vychází speciální série básní "Poems to get us through" (30.04.2020)
Podobně jako mnohá další média, i Guardian reaguje na současnou nouzovou situaci a vydává pravidelně tzv. "Poems to get us through" neboli tématické básně, která nám mají pomoct přečkat čas v izolaci. Jedná se zatím o básně od autorů: Carol Ann Duffy, Colette Bryce, Billy Colins, Imtiaz Dhaker. Všechny je najdete zde.
Vyšlo nové číslo časopisu Czech&Slovak Leaders (29.04.2020)
V nejnovějším čísle časopisu Czech&Slovak Leaders vyšel rozhovor s Tomášem Klvaňou, novinářem, autorem tří knih (Marina, Fenomén Trump a Možná přijde i diktátor) a externím spolupracovatelem PWF. Rozhovor, v němž mluví o médiích i své kariéře, je k přečtení (v angličtině) zde.
Výzva k záchraně lodi (A)VOID (29.04.2020)
Oblíbené kulturní místo na Náplavce, loď (A)VOID, je ohrožené náhlou hrozbou výpovědi nájmu. Místo mnohých autorských čtení např. při příležitosti Dne poezie, koncertů, ale i galerie a dokonce bleších trhů, čelí neodůvodněné výpovědi od Rady hlavního města Prahy a prosí o pomoc v podobě podpory. Petici najdete zde.
Audiokniha roku 2019 (29.04.2020)
Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih (AVA). Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním roce. Jako nejlepší audioknihu mimo kategorie zvolila porota prvotinu válečného reportéra a zpravodaje České televize Jakuba Szántó Za oponou války, která se umístila i v kategorii Cena posluchačů. Absolutním vítězem se pak stala audio verze románu Dědina Petry Dvořákové.
Goldingův Pán much opět ožije na filmovém plátně (28.04.2020)
Kniha Pán much britského nobelisty Williama Goldinga nabývá po 30 letech nové filmové podoby. Román z roku 1954 byl adaptován již v letech 1990 (rež. Harry Hook) a 1963 (rež. Peter Brook). Novou variantu připravuje italský režisér Luca Guadagnino, který mimo jiné natočil oscarový film Call Me By Your Name. Do svého týmu přibral spisovatele a scenáristu Patricka Nesse, který proslul především tvorbou pro děti a dospívající.
Ukázka ze Dne přizpůsobení (27.04.2020)
Publikujeme úryvek z poslední česky vydané knihy Chucka Palahniuka pojmenované Den přizpůsobení. Vyšla v Odeonu a do češtiny ji přeložil Richard Podaný, s jehož svolením úryvek publikujeme. Palahniuk byl v roce 2016 hostem Festivalu spisovatelů Praha, fotografie z tohoto ročníku si můžete prohlédnout v našem archivu, úryvek zde.
Zemřel Per Olov Enquist (27.04.2020)
V sobotu, 25. dubna zemřel švédský spisovatel a dramatik světového formátu Per Olov Enquist. Bylo mu 85 let. Per Olov Enquist je autorem románů Legionáři, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře a Kniha o Blanche a Marii, divadelních her Noc tribádek, Faidra a Ze života žížal a také scénáře i k oscarovému filmu Pelle dobyvatel. Slavný švédský spisovatel navštívil několikrát Prahu, mimo jiné při příležitosti Festivalu spisovatelů v letech 1998 a 1999. Inscenace jeho her přinesla řada českých divadel. Více na pwf.cz.
Uplynulo 600 let od narození Jiřího z Poděbrad (27.04.2020)
Český král Jiří z Poděbrad se narodil (nejspíše) 23. dubna 1420 a zemřel 22. března 1471. „Kacířský král“ byl na svou dobu velmi pokrokový a chtěl založil ligu evropských národů, která předjímala dnešní Evropskou unii. Jednu z nejlepších knih o králi, jehož heslo Pravda vítězí stále vlaje na české standartě, napsal Václav Erben. Tuto knihu, Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad, si nyní můžete poslechnout ve formě audioknihy na Českém rozhlase Plus.
Podpora izraelské kultury v době krize (24.04.2020)
Newsletter izraelské ambasády se zaměřuje na izraelskou literaturu z roku 2018:
Ajelet Gundar-Gošenová - Probudit lvy - Napínavý příběh o erotické přitažlivosti a odcizení jednoho člověka druhému odhaluje nejtemnější kouty izraelské společnosti i lidské duše.
Mosab Hasan Júsuf - Syn Hamásu - Příběh člověka, který chtěl zastavit teror.
Dror Mišani - Možné násilí - Detektivní příběh komisaře Avrhama Avrahama.
Uri Orlev - Je těžké být lvem - Kniha pro děti od 8 let. Příběh chlapce, který se stal lvem.
Šimon Peres - Není místa pro malé sny - autobiografická kniha prezidenta Izraele (2007-2014), ve které nabízí nevšední návod zdůrazňující nezbytnost tvůrčího přístupu k rozhodování o zásadních otázkách.
Tracyho tygr do kapsy (24.04.2020)
„Do časů krize jsme vydali Tracyho tygra tak malého, aby se vešel do každé kapsy," hlásí nakladatelství Argo. Už nyní je k dostání například v KOSMASu. Jedná se už o sedmé vydání této knihy v České republice. Kniha obsahuje ilustrace Jiřího šalamouna.
Ferlinghettiho knihkupectví zachránili čtenáři (21.04.2020)
Slavné knihkupectví a nakladatelství City Lights v San Francisku, založené na začátku 50. let básníkem Lawrencem Ferlinghettim, zasáhly stejné problémy jako mnoho podobných institucí po celém světě – na začátku března bylo nuceno kvůli epidemii koronaviru zavřít. Vedení knihkupectví se navíc rozhodlo nezpracovávat ani objednávky přes e-shop, aby nemuselo povolat do práce a potenciálně ohrozit žádné své zaměstnance. Ředitelka E. Katzenberger se s prosbou o pomoc obrátila na čtenáře a ti ji vyslyšeli. Doposud se na provoz vybralo v přepočtu přes 12 milionů korun, což by mělo knihkupectví stačit, aby přežilo aktuální krizi bez nutnosti propouštění. Lawrence Ferlinghetti vydával pod zančkou City Lights přelomová beatnická díla, například Ginsbergovo Kvílení.
Ministerstvo kultury poskytne literatuře 20 milionů (20.04.2020)
Tento týden bude zveřejněna dotační výzva, v níž mohou nakladatelé žádat o peníze z tzv. záchranného balíčku ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Ten chtěl na pomoc kultuře původně získat 1,5 miliardy korun. Vládu nakonec požádal o 1,16 miliardy, dostal 1,07 miliardy. Z nich je na živé umění vyhrazeno 440 milionů korun. Konkrétně na literaturu z toho půjde 20 milionů korun, potvrdila Zaorálkova mluvčí Michaela Lagronová. Dotační výzva bude určena pro nakladatelství bez ohledu na obrat či dřívější účast v dotačních programech MK ČR.
Doporučené knihy ke čtení od sdružení 3P (20.04.2020)
Neformální sdružení 3P (Společnost Ferdinanda Peroutky, časopis Přítomnost, PEN klub) vybralo na měsíc duben deset knih, které doporučuje ke čtení. Jsou mezi nimi též hosté minulých ročníků PWF, jejichž knihy můžeme doporučit také my:
1) Thomas Stearns Eliot/ Křesťan – kritik – básník
2) Elena Ferrante/ Temná dcera
3) Mark Galeotti/ Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska
4) Yuval Noah Harari/ Sapiens - Stručné dějiny lidstva
5) Mary Heimannová/ Československo — stát, který zklamal
6) Ladislav Heryán/ Sami na této zemi? – O boží přítomnosti mezi námi
7) Peter Juščák/ A nezapomeň na labutě8)
8) Alena Mornštajnová/ Tiché roky
9) Salman Rushdie/ Zlatý dům
10) Lucie Vlčková, Alice Hekrdlová (ed.)/ Krásná jizba DP: Design pro demokracii 1927-1948
Spisovatelka Markéta Pilátová popisuje Brazílii v čase koronavirové pandemie (15.04.2020)
Ke koronavirové krizi se ve svém sloupku na webu Iliteratura.cz vyjádřila také spisovatelka Markéta Pilátová. V článku „Umyj si ruce a zaplať své služce" nabízí unikátní pohled na aktuální situaci (nejen) v Brazílii, kde dlouhodobě žila a kam se stále vrací.
40 let od úmrtí Jeana-Paula Sartera (15.04.2020)
Před 40 lety zemřel Jean-Paul Sartre, jedna z vůdčích osobností francouzské filosofie 20. století a směru zvaného existencialismus. Jeho díla jako Nevolnost, fenomenologický výklad svobody Bytí a nicota nebo divadelní hra S vyloučením veřejnosti se dodnes těší širokému zájmu. K tomuto výročí publikoval server Aktuálně.cz článek filosofky Terezy Matějčkové. Autorka v něm shrnuje a vykládá Sarterovy nejpodstatnější myšlenky.
Hilský slaví 77. narozeniny a chystá novou knihu (08.04.2020)
77. narozeniny slaví profesor Martin Hilský, překladatel kompletního díla Williama Shakespeara do češtiny, čestný člen Řádu britského impéria a i přes svůj věhlas stále neobyčejně skromný, pokorný a noblesní člověk. A už teď se můžete těšit na novou knihu pana profesora, Shakespearovu Anglii. Zdroj: Nakladatelství Academia
Na následky spojené s pandemií koronaviru zemřel disident Jan Křen (08.04.2020)
Ve věku 89 let zemřel 7. 3. 2020 historik, disident a vysokoškolský pedagog prof. Jan Křen. Stalo se tak kolem poledne v Nemocnici Na Bulovce, příčinou byly komplikace spojené s koronavirem. Informaci přinesl na Twitteru šéf zahraničního zpravodajství ČT Michal Kubal. Zprávu o historikově úmrtí potvrdil ČTK Jiří Pešek z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Profesor Jan Křen se specializoval na česko-německé vztahy, byl mj. autorem knihy Konfliktní společenství o vztazích Čechů a Němců. Více se dozvíte v článku Echo24.cz.
Praha podpoří nakladatelství i kulturní instituce (08.04.2020)
Pražský magistrát se rozhodl podpořit nakladatele. Pro Městskou knihovnu zakoupí tituly za deset milionů korun. Praha bude také nově podporovat online prezentaci uměleckého obsahu, např. streamy představení, virtuální prohlídky galerií apod. V režimu individuálních dotací mohou kulturní instituce žádat až o sto tisíc korun.
Časopis Tvar vychází i za časů pandemie (03.04.2020)
Těžké situaci navzdory vyšel literární obtýdeník Tvar č. 7/2020. Najdete v něm např. rozhovor s Davidem Zábranským, esej k výročí básníka F. Hölderlina a filosofa F. Hegela nebo rovnou dvě recenze na nejnovější knihu Michala Ajvaze Města.
Ministerstvo kultury podpoří festivaly v době krize (02.04.2020)
Vzhledem k prodlužujícímu se nouzového stavu uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Lidovky.cz, že ministerstvo spouští program Záchrana kultury. V rámci něj, mimo jiné, umožní festivalům čerpat dotace i na pouhou přípravu festivalu, který se třeba nakonec kvůli situaci neuskuteční. Další kroky by dle ministrových slov měly vést k podpoře digitalizace kultury, která má dočasně nahradit kulturu živou. Více se dozvíte zde.
Česká vlajka slaví 100. výročí (30.03.2020)
Symbol České republiky státní vlajka slaví 100. výročí. Její podoba byla poslanci uznána 30. 3. 1920 (v 18:45 hodin). Více se o české vlajce dovíte v článku Romana Klimeše.
Malí nakladatelé vydali prohlášení ke kritické situaci (25.03.2020)
Také malí nakladatelé, kteří se sdružují v platformě Knihex, zveřejnili prohlášení ke kritické situaci, která podle nich ohrožuje fungování nezávislé knižní scény. Ve zprávě apelují na čtenáře, aby podpořili malé nakladatele a zároveň vyzývají k hledání systémového řešení. Prohlášení platformy Knihex k okamžiku zveřejnění podpořila nakladatelství: Bylo nebylo, Casablanca, Cesta domů, Gnóm!, H+H Vyšehradská, Limonádový Joe, POP – PAP, Pipasik, Rubato, Titanic, Trystero, wo-men a další subjekty.
Nakladatelé žádají o pomoc (25.03.2020)
Čeští nakladatelé poslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi, v němž žádají o plnou náhradu škod způsobených krizovými opatřeními. Více v článku na webu Aktuálně.cz.
Nejvýznamnější Shakespearova díla zřejmě vznikla během karantény (23.03.2020)
Sociálními sítěmi se šíří příspěvek připomínající, že Wiliam Shakespeare napsal během morové karantény hru Král Lear. Původně twitterový post jisté Rossane Cash brzy sdíleli i uživatelé Facebooku a Instagramu, včetně literátů. V reakci na populární příspěvek vydal britský Guardian obsáhlý článek teatrologa Andrewa Dicksona, který téma rozebírá. Dle článku je jisté, že morové rány Shakespearovu tvorbu významně ovlivnily. Divadlo Globe bylo z důvodu epidemie pravidelně zavíráno a v těchto pauzách mohl autor napsat své nejlepší hry – nejen Leara, ale také Macbetha nebo Kupce benátského.
Zemřel ruský spisovatel Limonov (20.03.2020)
Ve věku 77 let zemřel ruský spisovatel, básník, buřič, někdejší příslušník sovětského undergroundu a později politik ze zakázané Národně bolševické strany Ruska: Eduard Limonov. V roce 2014 byl pozván, aby se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha, ale z politických důvodů a díky své situaci v Rusku pozvání nakonec odmítl. I přesto vzpomínáme. Více se dozvíte v článku Daniela Konráda zde.
Obtýdeník Tvar slaví letos 30. narozeniny (10.03.2020)
Tvar slaví letos 30. jubileum, jak jinak než novým vydáním. Obsahuje: rozhovor s prvním šéfredaktorem Michaelem Třeštíkem; první díl seriálu o historii časopisu z pera Pavla Janouška; dvoustranu textů z úplně prvního Tvaru, které vybrali nejmladší členové redakce časopisu; básně od Petra Hrušky, Ewalda Murrera, Jaromíra Typlta, Milana Děžinského a Martina Stöhra; a konečně ukázku z nové prózy Jáchyma Topola. Čtete zde.
Vychází kniha Studie z obecné lingvistiky poststrukturalisty Émile Benveniste (09.03.2020)
Dnes vychází v češtině v nakladatelství Dauphin kniha Studie z obecné lingvistiky od Émila Benveniste. Nakladatel k vydání knihy dodává „Úvahy o jazyku jako systému, nezachytitelnosti řeči a způsobu, jakým se v ní artikuluje lidská subjektivita, stály u zrodu proudu povšechně označovaného jako poststrukturalismus. Benvenistovy myšlenky a našly svůj nový výraz v myšlení o literatuře, kde náhle otevřely nový způsob, jak uchopit neuchopitelné a odávat se stále hlubším dobrodružstvím jazyka."
Jak dobře znáte současnou rakouskou literaturu? (09.03.2020)
10. března proběhne od 19:00 v Rakouském kulturním fóru diskuze o uplynulém roce rakouské literární scény. Diskutovat budou germanistka Dana Pfeiferová, překladatelka a literární publicistka Marie Voslářová a germanista a knihovník rakouské knihovny v Brně Richard Guniš. Diskusi moderuje překladatelka a literární kritička Jitka Nešporová. Dozvíte se třeba, jaké reakce vyvolalo udělení Nobelovy ceny za literaturu Peteru Handkemu či kdo obdržel Rakouskou knižní cenu za rok 2019. Četli jste Hlavní město? Zeď? Tylla? Lásku za časů Mahlstadtského dítěte?
Křest knihy Kdo chytá v síti (09.03.2020)
9. března (dnes) proběhne od 17:30 v Café Jedna ve Veletržním paláci v pražských Holešovicích křest knihy Kdo chytá v síti (BizBooks 2020) dokumentaristky Mariky Pecháčkové, která vychází z úspěšného dokumentárního filmu V síti. Kromě autorky knihy, režiséra filmu Víta Klusáka a protagonistky filmu, se můžete setkat také s režisérem a dramaturgem Janem Gogolou ml. a nakladatelkou a dokumentaristkou Barbora Baronovou.
Francouzsko-český večer současné poezie Francouzského institutu v Praze (05.03.2020)
Francouzsko-český večer současné poezie ve středu 11. března představí v prostorách Francouzského institutu šest francouzských a českých básníků, spjatých svou tvorbou s Prahou, ať už se v Praze narodili, žijí zde nebo se do Prahy aspoň načas vrací. Akce je věnována památce Stanislava Dvorského, který nenadále zemřel v pátek 21. února ve věku 79 let. Své verše přečtou Guillaume Basset, Sylva Fischerová, Benoit Meunier, Jean-Gaspard Páleníček, Bertrand Schmitt a texty Stanislava Dvorského bude číst básník Jakub Řehák. Básně zazní vždy v originále a budou promítnuty v českém, resp. francouzském překladu. Vstup volný, rezervace možná zde.
Nominace na Magnesii Literu představeny (04.03.2020)
Nominace 19. ročníku ceny Magnesia Litera byly představeny. O ceny se utká celkem 27 knih v 8 kategoriích a 6 blogů; mezi nominovanými je pouze 5 ženských autorek. Cenu za prózu můžou získat např. David Zábranský (host FSP 2019) s románem Logoz, Jan Němec se svými Možnostmi milostného románu (román představil na FSP 2019), Michal Vrba a jeho román Kolem Jakuba nebo Veronika Bendová s knihou Vytěženej kraj. V kategorii poezie byly nominovány sbírky Noční četba Ewalda Murrera, Přibližování dřeva Daniela Hradeckého a Pomor Jiřího Dynky. Z dětské literatury zmiňme knihu Petra Borkovce Každá věc má něco společného se štěstím nebo A jako Antarktida Davida Böhma. O cenu za naučnou literaturu se utká např. publikace Jáchymov (pojednávající o mineralogické lokalitě) nebo Jan Žižka. Kompletní seznam nominací můžete zhlédnout zde.
Otevíračka nového pražského literárního klubu Poustevna (25.02.2020)
Literární klub Poustevna slavnostně otevírá a zve na zahajovací večer na 6. března od 17:00 do Domu Radost na pražském Žižkově, kde vystoupí Lukáš Palán, Bernardeta Babáková a Tomáš Ráfek, jeden ze zakládajících členů Poustevny. Hudební výstup pak obstará Dominik Zezula, který akusticky zahraje.
Zemřela básnířka Lisel Mueller (24.02.2020)
V pátek, 21. února zemřela prominentní básnířka Lisel Mueller, která v 15 letech uprchla z nacistického Německa do Spojených států. Dožila se 96 let. Ve své poezii se vyrovnávala s utrpením, kterým si v období před a během 2. světové války prošla její rodina. To stavěla do kontrapunktu ke krásám přírodního světa. Zabývala se tématy lásky, umění, ztráty a naděje. Za své sbírky byla oceněna Pulitzerovou cenou (1996) i americkou Národní knižní cenou (1981).
Spisovatel Václav Jamek získal od PEN klubu Cenu Karla Čapka (14.02.2020)
Český PEN klub uděluje Cenu Karla Čapka dle tradice každý sudý rok. Laureátem ceny pro rok 2020 je česky a francouzsky píšící spisovatel, básník, esejista, publicista, překladatel, ale i bývalý diplomat Václav Jamek, známý také pod pseudonymem Eberhardt Hauptbahnhof. V listopadu 2019 oslavil své 70 narozeniny.
Vyhlášení nominací na Nejkrásnější českou knihu roku 2019 (14.02.2020)
Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR vyhlásili nominace na ceny za nejlepší knižní design v už tradiční soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2019. Z letošního rekordního počtu 313 přihlášených publikací vybrala mezinárodní výtvarná a technická komise přes padesát knih celkem v 7 kategoriích. Slavnostní vyhlášení kompletních výsledků soutěže proběhne 23. dubna v CAMP – Centrum architektury a městského plánování.
Margaret Atwood vydá sbírku poezie (29.01.2020)
Kanadská autorka Margaret Atwood, jejíž román Testaments získal loni Bookerovu cenu, vydá na podzim sbírku poezie s názvem Dearly. Vrací se tak po více než deseti letech k žánru, se kterým v mládí začínala. Podle nakaldatelství Chatto & Windus bude Dearly knihou zkoumající paměť a stárnutí. Objeví se v ní také vlkodlaci, mimozemšťané a sirény.
Diskusní večer Noc myšlenek (29.01.2020)
Ve čtvrtek 30. ledna od 18:00 hodin se koná ve Francouzského institutu v Praze diskusní večer Noc myšlenek na téma Žít město který se bude věnovat tématu města. Řečníci, ať už se jedná o architekty, urbanisty, geografy, sociology, antropology, spisovatele, aktivisty, herce, novináře nebo angažované občany, se podělí o své odborné znalosti a úvahy. Více informací najdete zde.
Únorové literární události na Praze 1 k 95. výročí PEN klubu (24.01.2020)
V souvislosti s 95. výročím založení Českého PEN klubu se ve dnech 12. - 14. února 2020 odehrají tři akce týkající se české literatury. Jedná se o vernisáž výstavy k 95 letům českého PEN klubu (12. února od 17 hod v Národní knihovně ČR), cenu Karla Čapka pro rok 2020 (13. února od 17 hod v Rezidenci primátora) a konferenci Malé jazyky a literatury ve velkém světě (14. února od 19 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny). Podrobný program bude zveřejněn na www.penklub.net. V úterý 11. února 2020 v 17 hodin se také v Kolowratském paláci (Ovocný trh 6) uskuteční setkání s česko-německou spisovatelkou a publicistkou Alenou Wagnerovou o její nejnovější knize Cestou životem.
Světlana Alexijevič zakládá ryze ženské nakladatelství (21.01.2020)
Nositelka Nobelovy ceny, běloruská spisovatelka Světlana Alexijevič rozbíhá projekt nakladatelství zaměřeného výhradně na ženské autorky. „Muži jsou všude a vydává se jen velmi málo děl napsaných ženami,“ píše Alexijevič v článku pro Naša Niva. Svou iniciativou by chtěla změnit nerovný poměr mezi publikujícími spisovateli a spisovatelkami. Jako první vydá nové nakladatelství díla běloruských autorek Evy Veznavec a Taťany Skorkiny. Světlana Alexijevič navštívila v roce 2014 Festival spisovatelů Praha.
Oznámení vzniku neformáního sdružení „3P“ (09.01.2020)
O vzniku sdružení 3P informovalo emailem přímo sdružení, které svým ustanovením reaguje na snižování podpory města Prahy literatuře, přesto že se hlavní město deklaruje jako „město literatury“. Členové Společnosti Ferdinanda Peroutky, Českého centra Mezinárodního PEN klubu, a Nadačního fondu Martina Jana Stránského / časopisu Přítomnost si dávají za cíl vytvořit neformální platformu pro získávání podpory v této podhodnocené oblasti.
The Paris Review oznámilo nejlepší literární tituly 2019 dle redakce (20.12.2019)
Na webu The Paris Review vyšlo prosincové shrnutí nejoblíbenějších knih roku dle jejich vlastních přispěvatelů. Kupříkladu knihu Sheep Machine od Vi Khi Nao označují jako „zaříkávadlo proti apatii a hamižnosti“, kde autorka poezie vytváří v podstatě novou formu a i ostatní doporučené tituly mají společnou jakousi „nepoctivost forem“, jak to označuje autorka článku - hybridy které mají „v břiše příběh, ale oči básně“. Patří k nim také Screen Tests od Kate Zambreno, The Octopus Museum Brendy Shaughnessy, Hybrida Tiny Chang, The Undying od Anne Boyer, Sound Machine od Rachel Zucker. Mezi ostatní doporučené zařadili The Uninhabitable Earth: Life after Warming Davida Wallace-Wellse, The Odd Women George Gissinga, novely Elizabeth Taylor, The Friend od Sigrid Nunez, A Primer for Forgetting: Getting Past the Past od Lewise Hydea, Black Light od Kimberly King Parsons, A Kind of Solitude Dariela Suareze, Break Any Woman Down Dany Johnson, Stories of the Sahara od Sanmao, How to Hide an Empire Daniela Immerwahra, The Light that Failed: A Reckoning Stephena Holmese, Life with a Capital L/ The Bad Side of Books Geoffa Dyera, Time Is THe Thing a Body Moves Through od T. Clutch Fleischmanna, Women Talking od Miriam Toews, Ducks, Newburyport od Lucy Ellmann, A Girl Called Eel od Ali Zamir, Three Women Lisy Taddeo či Night Boat to Tangier Kevina Barryho. Zdůvodnění jednotlivých doporučení najdete přímo v jejich článku.
Věra Kunderová poskytla rozhovor Hostu (27.11.2019)
Věra Kunderová, manželka spisovatele Milana Kundery, poskytla vzácný rozhovor literárnímu časopisu Host. Dává tak poprvé nahlédnout do soukromí uměleckého páru, které si oba dosud velmi střežili. Manželé žijí po odchodu z Československa od roku 1975 ve Francii. V roce 1979 byl Milan Kundera proti své vůli zbaven státního občanství, jeho dílo bylo zakázáno. Spisovatel, který je zároveň francouzským státním občanem, stále čeká na navrácení státního českého občanství.
National Book Awards uděleny (21.11.2019)
Výroční americké literární ocenění National Book Award, udílené od roku 1950, zná své vítěze. Cenu za prózu získala Susan Choi za svůj pátý román Trust Excercise. V kategorii Literatura faktu zvítězila Sarah M. Broom za knihu The Yellow House. Cenu za poezii získal Arthur Sze za sbírku Sight Lines. V kategorii Literatura pro mládež uspěl Martin W. Sandler s knihou 1919: The Year that Changed America. Z překladové literatury byl oceněn román Baron Wenckheim’s Homecoming maďarského spisovatele a scenáristy Lászla Krasznahorkaie (v Maďarsku vyšlo v roce 2016).
Česká vlna 2019 - literární událost Hostu v DOXu (20.11.2019)
Nakladatelství Host založilo událost, která propaguje současnou českou literaturu a to známou i neznámou. Odehraje se v sobotu 23. 11. od 14:00 do 21:30. Seznam vystupujících čítá deset jmen literátů, kteří povypráví o svých knihách a dalších zajímavých. Detailní program najdete na stránkách Hostu.
Setkání se spisovateli V4 (18.11.2019)
Institut umění – Divadelní ústav pořádá tradiční setkaní s literáty, kteří se zúčastnili Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro spisovatele. Těmi letos jsou polský básník, novinář a aktivista Wojciech Bonowicz, slovenský básník, scenárista a pořadatel literárního festivalu Michal Tallo, český publicista a prozaik Adam El Chaar a maďarská prozaička a blogerka Judit Szaniszló. Ukázky z jejich děl bude číst herec Kajetán Písařovic. Čtení a diskuze se uskuteční v úterý 26. listopadu 2019 od 19.00 v Maďarském institutu v Praze.
Švédský spisovatel Andrzej Tichý v Praze (18.11.2019)
Významný švédský spisovatel Adrzej Tichý představí v Praze (místě svého narození) svou nejnovější knihu Mizérie, kterou v českém překladu Marie Voslářové vydalo nakladatelství Argo. Křest se koná 21. 11. od 19 hodin ve Večerní kavárně Souterrain na Vinohradech.
Oceněná polská autorka Marta Dzido v Praze (15.11.2019)
Marta Dzido dostala letos v říjnu cenu EU Prize for Literature za knihu Slast. Nyní román vychází v češtině v Nakladateství Dokořán, pro které ho přeložila Anna Plasová. V sobotu 23. 11. můžete Dzido dokonce osobně potkat v BIO | OKO na představení knihy a promítání jejího hraného dokumentárního filmu Silačky, který uvede Bardzo fajný - festival svěží polské kultury.
Poslechnout Franze Vol. 4 (12.11.2019)
Čtvrté živé čtení z deníků a povídek Franze Kafky doprovázené elektronickou hudbou, aneb nový pohled na Kafku i na jeho dílo. Čte Jan Slovák, improvizaci předvádí Jan Burian ml. Představení se koná 20. prosince 2019 v Divadle Archa.
Visegrádský program rezidenčních pobytů pro literáty na rok 2020 (06.11.2019)
Mezinárodní visegrádský fond a Willa Decjusza (Krakov), ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem (Praha), Literárním informačním centrem (Bratislava) a Petöfiho literárním muzeem (Budapešť), vydaly výzvu pro zájemce z řad literátů o rezidenční pobyty. Celkem bude uděleno 32 stipendií. Rezidenční pobyty se uskuteční ve dvou termínech: jarní termín (od 1. 5. do 12. 6. 2020) a podzimní termín (od 1. 9. do 30. 11. 2020) ve výše uvedených městech. Termín pro podání žádosti je 30. listopadu 2019. Informaci vydal Institut umění – Divadelní ústav.
Petr Hruška na turné po Slovensku (06.11.2019)
Básník Petr Hruška pojede na slovenské turné ve dnech 25. – 29. listopadu 2019. Vystoupí v Ružomberku, Prešově, Košicích a Banské Bystrici. Autor bude číst z knih i z rukopisů, básně i prózy, a také diskutovat o skandálech a nenápadných hodnotách naší doby. Básník byl v roce 2018 hostem 28. ročníku Festivalu spisovatelů Praha.
Výtvarné a básnické dílo Josefa Honyse (04.11.2019)
14. listopadu 2019 se od 18:00 bude konat literární večer věnovaný dílu Josefa Honyse. Večerem plným tvorby experimentálního básníka a výtvarníka Josefa Honyse (1919–1969) bude provázet autorova dcera Daniela Radecký. Akce se koná v Malé vile Památníku národního písemnictví.
E-knihy klasiků zdarma (30.10.2019)
Databáze knih nabízí 25 „říjnových“ e-knih zdarma. Získat tak můžete k 101. výročí republiky knihy od Jana Masaryka, Bohumila Hrabala, Jana Nerudy, Jáchyma Topola či Ivana Wernische. Knihy jsou ke stažení zde.
Gail Jones vyhrála australskou cenu Prime Minister’s Literary awards (30.10.2019)
Za své prozaické rodinné drama The Death of Noah Glass vyhrála Australanka Gail Jones cenu v hodnotě 80,000 australských dolarů. Knize se už předtím dostalo širokého ohlasu, byla v nominaci na Stella prize a cenu Milese Franklina. „Tyhle příběhy jsou spletené tak, aby naznačovaly rodinná tajemství - způsob, kterým sdílejí kulturu, rčení, zvyky a vzpomínky, a přitom se rodiče a děti v podstatě neznají,“ říká sama autorka. Premiér Scott Morrison a ministr kultury Paul Fletcher, vyhlásili ceny na ceremoniálu v Canbeře ve středu 23. října. Více se dozvíte v článku od Guardianu.
Četba na poslech: Hanba (24.10.2019)
Český rozhlas Vltava vydal dvacetidílnou audioknihu Hanba spisovatele Salmana Rushdieho. Online se dá celá poslechnout zde až do 3. listopadu 2019. Čte Ladislav Frej.
Čtení laureátů soutěže Básně 2019 (22.10.2019)
29. října 2019 proběhne od 19:30 čtení laureátů česko-slovenské soutěže Básne/Básně 2019. Večerem, který se bude konat v pražském Cafe Fra, bude provázet Michal Tallo.
Kniha bestsellerové autorky Sally Rooneyové vyšla česky (14.10.2019)
Irská spisovatelka Sally Rooneyová se takřka přes noc stala bestsellerovou autorkou díky své knize Conversations with Friends (2017), která byla nedávno přeložena do češtiny jako Rozhovory s přáteli (2019). Knihu vydalo Argo.
V Havlíčkově Brodě ocenili nejkrásnější knihy 29. Podzimního knižního veletrhu (12.10.2019)
V pátek 11. října se konal ve Staré radnici slavnostní večer, kde byly oceněny nejkrásnější knihy Podzimního knižního veletrhu 2019. Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny, pro knihy, které jsou s krajem Vysočina spjaté obsahově a tematicky, získala kniha Archa Petrkov Josefa Kroutvora z nakladatelství Měsíc ve dne. Cenu za nejkrásnější knihu veletrhu, pro publikace beletristické, populárně-naučné a naučné, udělilo město Havlíčkův Brod Průvodci neklidným územím II. Ondřeje Horáka a Vojtěcha Šedy, vydanou nakladatelstvím Labyrint.
Básnické Ceny Václava Buriana rozdány (01.10.2019)
Premiéra divadelní adaptace románu Serotonin (26.09.2019)
Divadlo v MeetFactory ohlásilo program na divadelní sezónu 2019–2020. Premiéru bude mít divadelní inscenace Serotonin podle stejnojmenného románu Michela Houllebecqa. Recenzi na poslední román kontroverzního francouzského spisovatele si můžete přečíst zde. MeetFactory také nadále hraje divadelní adaptaci Pohlavní životy siamských dvojčat spisovatele Irvina Welshe, který byl hostem festivalu v roce 2018.
Dosud nezveřejněné Kafkovy texty odhaleny v Jeruzalémě (12.09.2019)
Přemýšleli jste někdy o tom, co všechno se může být ukryto v „sejfech švýcarských bank“? Třeba i dosud neprozkoumané rukopisy Franze Kafky. Ty, jak uvedly Times of Israel, v srpnu představila veřejnosti Izraelská národní knihovna. Akvizice obsahuje stovky dopisů, črty povídek, kresby nebo text v hebrejštině napsaný Kafkovou rukou. Knihovna materiály získala po dlouhých soudních sporech s německými knihovnami a potomky sekretářky Maxe Broda Esther Hoffe, která si některé Kafkovy písemnosti nechala, navzdory Brodovým pokynům odevzdat je Izraelské národní knihovně. Rukopisy sice neobsahují neznámá literární díla, mohou ale přinést cenné informace o Kafkově tvůrčím procesu.
Cena Václava Buriana 2019 (11.09.2019)
28. září proběhne v Divadle hudby v Olomouci čtvrtý ročník středoevropské Ceny Václava Buriana. Ta je udílena jednak za poezii, jednak za "kulturní přínos středovropskému dialogu". V hlavní kategorii porota letos nominovala básníky Juliu Fiedorczukovou z Polska, Maxe Czolleka z Německa, Petera Prokopce ze Slovenska a Lukáše Sedláčka z České republiky. Program skládající se z autorských čtení a diskuzí vyvrcholí vyhlášením vítězů.
Pokračování románu Margaret Atwood vychází po 34 letech (11.09.2019)
Jak uvádí iROZHLAS.cz, na knihu Margaret Atwood se čekalo víc než čtvrt století, celá Kristova léta, rok a možná ještě nějaký ten den a nyní 9. září kniha konečně vyšla. Pokřtěna byla v knihkupectví Waterstones v centru Londýna. Jedná se o pokračování románu Příběh služebnice, který vyšel v roce 1985. V rámci čekání došlo k adaptaci do filmu a v loňském roce i k jeho adaptaci do stejnojmenné seriálové podoby zaštítěné známým seriálovým tvůrcem Brucem Millerem. Více v odkazu.
Užší nominace na Bookerovu cenu 2019 zveřejněny (10.09.2019)
Minulý týden byly zveřejněny užší nominace na britskou Bookerovu cenu, která je každoročně udílena anglicky píšícím autorům vydaným na území Velké Británie a Irska. Letos se o prestižní ocenění utkají romány The Testaments Margaret Atwoodové, Ducks, Newburyport Lucy Ellmannové, Girl, Woman, Other Bernardine Evaristové, An Orchestra of Minorities Chigozie Obioma, Quichotte Salmana Rushdieho a 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World Elif Shafakové. Vítěz bude znám 14. října.
Argo zveřejnilo ediční plán na podzim/zimu 2019 (06.09.2019)
Ediční plán Arga na období října 2019 – března 2020 slibuje více než 100 titulů především překladové literatury. Najdeme mezi nimi například román Orhana Pamuka Cosi podivného v mé hlavě nebo dvě knihy Cromaca McCarthyho – Krvavý poledník a filmem proslavený titul Tahle země není pro starý. Nového vydání se dočká kniha Richarda Brautigana Konfederační generál z Big Suru a beatnická klasika Podzemníci Jacka Kerouaca. Kerouacova Kniha Haiku vyšla v Argu letos v červenci. Milovníky hudby pravděpodobně potěší Plamen, sbírka písňových textů a básní Leonarda Cohena a Slova bez hudby, nikdy nezhudebněné texty Johnyho Cashe.
Premiéra jevištní adaptace Lásky v době globálních klimatických změn (05.09.2019)
Divadlo Meetfactory uvede jevištní adaptaci prózy Josefa Pánka Láska v době globálních klimatických změn. Kniha, která získala v roce 2017 Magnesii literu, se s humorem dotýká závažných otázek rasismu, xenofobie a klimatické změny. Odehrává se částečně v Indii a na Islandu. Premiéra nové inscenace, kterou připravil tvůrčí tým režiséra Ondřeje Štefaňáka a dramaturga Matěje Samce, proběhne v rámci festivalu …příští vlna/next wave… již 25. září.
Na cenách Knižního klubu uspěla debutantka Labudová (05.09.2019)
Knižní klub udělil v úterý 3. 9. svou tradiční literární cenu dvacetileté Emě Labudová za novelu Tapetář. Ta vypráví příběh mladého homosexuála Irvinga a je zasazena do Anglie 50. let, kde v té době byla homosexualita trestná. Knižní klub ocenil drobnokresbu charakterů a práci s tajemstvím, která si podle klubu nezadá s postupy klasické britské detektivky. Ema Labudová studuje hispanistiku na Univerzitě Karlově.
Sto roků samoty Gabriela Garcíi Márqueze jako seriál na Netflixu (03.09.2019)
Americká televize Netflix připravuje adaptaci slavného románu columbijského autora, držitele Nobelovy ceny Gabriela Garcíi Márqueze (1927 – 2014). Poprvé v historii získá ikonický román z roku 1967 audiovizuální podobu. Nabídek na odkoupení práv k dílu podle synů spisovatele padlo v minulosti mnoho, uspěl ale právě až Netflix. Autorovi synové Gonzalo a Rodrigo budou zároveň v projektu figurovat jako výkonní producenti. Kdy se na obrazovkách našich televizí a počítačů zaleskne fiktivní město Macondo ve všech svých magických proměnách, Netflix zatím neoznámil. Jisté je, že rodina Buendíasů, kolem níž se děj točí, bude mluvit španělsky – zachování originálního jazyka bylo ostatně i Marquézovým přáním.
Novou ředitelkou Italského kulturního institutu Alberta Lai (30.08.2019)
Novou ředitelkou Italského kulturního institutu v Praze byla jmenována Alberta Lai. Do Prahy přichází z USA, kde od roku 2015 byla ředitelkou Italského kulturního institutu v Chicagu. Kariéra v italské kulturní diplomacii ji předtím zavedla do Reykjavíku, Osla a Vancouveru. Kromě diplomatických jazyků ovládá latinu a řečtinu.
Nové vydání Snídaně u Tiffanyho (29.08.2019)
16. září 2019 vyjde nové vydání knihy Snídaně u Tiffanyho amerického spisovatele Trumana Capote. Román vydá nakladatelství Plus.
Prezident Zeman jmenoval nového ministra kultury (28.08.2019)
Prezident Miloš Zeman včera (27. srpna 2019) jmenoval Lubomíra Zaorálka (ČSSD) novým ministrem kultury. Bývalý ministr zahraničních věcí tak ve funkci nahradil Antonína Staňka (ČSSD). Více na ČT24.
Pokračování Příběhu služebnice vyjde v září (26.08.2019)
Fanoušci tvorby Margaret Atwood a jejího románu Příběh služebnice by si měli zapsat datum 10. září 2019. Vyjde totiž v angličtině pokračování tohoto románu. Druhý díl se jmenuje The Testaments (Zákony) a bude se odehrávat v Gileádu patnáct let po závěrečné kapitole první knihy. Margaret Atwood navštívila v roce 2008 také Festival spisovatelů Praha.
Křest japonského vydání knihy Young American (20.08.2019)
V tokijském Českém centru proběhne 23. srpna 2019 křest japonského vydání knihy Young American české fotografky žijící v New Yorku Marie Tomanové a amerického historika umění Thomase Beachdela. Young American je souhrnem zhruba dvou stovek fotek mládeže, skrze níž Tomanová poznávala USA. Následně se bude 29. srpna v Českém centru Tokio konat beseda s oběma autory.
Historky Gabriela García Márqueze (19.08.2019)
Mutis Durán, syn dobrého přítele Gabriela García Márqueze, publikoval několik krátkých příběhů, které Márquez za svůj život sesbíral a často vyprávěl (ale nebyl jejich autorem). Učinil tak u příležitosti výstavy v Bogotě, věnované životu tohoto kolumbijského spisovatele. Sebrané povídky/historky zveřejnil před pár dny The Paris Review.
Program internationales literaturfestival berlin byl zveřejněn (19.08.2019)
Od 11. do 21. září 2019 se bude konat 19. ročník internationales literaturfestival berlin (ilb). Literární festival, jehož se letos zúčastní přes 220 hostů, zveřejnil před pár dny program. Prohlédnout si ho můžete zde.
Prezident Zeman nejmenoval Michala Šmardu ministrem kultury (15.08.2019)
Prezident Zeman požádal předsedu Jana Hamáčka (ČSSD), aby mu navrhl jiného kandidáta na post ministra kultury. Michal Šmarda (ČSSD) se podle něj nikdy problematikou české kultury nezabýval, a proto není odborně kompetentní vykonávat funkci ministra kultury. Zprávu přinesla ČTK.
Zemřela Toni Morrisonová (07.08.2019)
Americká spisovatelka Toni Morrisonová 5. srpna 2019 ve věku 88 let zemřela. Uvedla tak zahraniční média, informaci jim poskytl její vydavatel Alfred Knopf. Autorka knih jako Milovaná či Velmi modré oči byla držitelkou Nobelovy i Pulitzerovy ceny.
Jaromír Typlt a Pavel Novotný: Ursonate (05.08.2019)
Stěžejní text hnutí dada Ursonate, za nímž stojí Kurt Schwitters, předvedou jako scénickou adaptaci básníci Jaromír Typlt a Pavel Novotný. Vystoupení se bude konat 6. srpna 2019 v Letohrádku Hvězda od 18:00.
Četba na poslech: Na cestě (19.07.2019)
Český rozhlas Vltava vydal osmidílnou audioknihu Jacka Kerouaca Na cestě. Online se dá celá poslechnout do 24. července 2019 zde. Čte David Novotný.
Mladí překladatelé získali Cenu Susanny Roth (18.07.2019)
Překladatelská soutěž Cena Susanny Roth, jejíž 5. ročník před pár dny proběhl, zná své vítěze. Je jimi 15 překladatelů českého jazyka ze všech koutů světa. K soutěži se poprvé připojily Čína a Francie, přičemž oba zástupci těchto zemí vyhrálo. Mezinárodní soutěž pořádá České centrum.
Tvorba Davida Zábranského v rozboru Jana Bělíčka (27.06.2019)
Davidu Zábranskému, jenž bude hostem 29. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, vyšla 3. června 2019 kniha Logoz: aneb Robert Holm, marketér dánský. O novém románu i jeho předchozí tvorbě sepsal pro Novinky.cz komplexní článek Jan Bělíček. V článku nazvaném „Vzpoura padělků. Nad románem Davida Zábranského Logoz“ rozebírá kontext důležitý pro pochopení nové knihy i autorské zrání Davida Zábranského.
Kniha haiku Jacka Kerouaca (25.06.2019)
22. července 2019 vydá nakladatelství Argo Knihu haiku beatnického spisovatele Jacka Kerouaca. V rámci letošního jubilejního roku – 21. října 2019 uplyne 50 let od autorovy smrti – vydává Argo v nové edici jeho dílo.
David Zábranský představuje Logoz: aneb Robert Holm, marketér dánský (22.06.2019)
David Zábranský bude ve středu 26. 6. debatovat o své nejnovější knize Logoz: aneb Robert Holm, marketér dánský. Akce, konající se pod záštitou Literárních novin, začne v 18:00 v pražské Ústřední knihovně.
Petr Král získal Cenu Francouzské akademie (21.06.2019)
Básník, spisovatel a překladatel Petr Král obdržel 20. 6. 2019 Cenu Francouzské akademie. Porota mu cenu udělila za knihu statí a esejů Vlastizrady i za jeho celoživotní dílo, tedy včetně tvorby z období emigrace. Porota uděluje cenu za přínos kultuře, která se nějak týká Francie. Petr Král píše a překládá v češtině i francouzštině.
Vyhlášení cen za nejlepší českou detektivní literaturu roku 2018 (20.06.2019)
24. ročník tradičních prestižních cen výboru AIEP, tedy České asociace autorů detektivní literatury, bude vyhlášen dnes večer v Muzeu Policie ČR. Jedná se o 25. udílení ceny Havran za nejlepší detektivní povídku roku a 24. udílení ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní nebo krimi knihu roku. Do obou soutěží se můžou autoři hlásit volně a povídky jsou posléze hodnoceny anonymně. Mimo to se jedná i o Cenu České společnosti Sherlocka Holmese za nejlepší povídku a Cenu Společnosti Agathy Christie za nejlepší povídku.
První Skot, který získal cenu Waltera Scotta (18.06.2019)
Skotský básník Robin Robertson je prvním Skotem v historii 10 let předávání cen Waltera Scotta, který získal cenu Waltera Scotta za svoji historickou fikci The Long Take. Kniha je psána kombinací verše a prózy, což připomíná styl právě samotného Waltera Scotta. Autor nyní žije v Londýně. BBC o jeho tvorbě píše: „Robert Robertson splétá témata ze zlatého věku černobílého filmu, destrukce komunit, když města ničí to staré, aby mohlo vzniknout nové, horory mccarthismu a hrozivé rány zanechané válkou,“ přibližují jeho tvorbu. „Robertson nám ukazuje věci, které bychom raději neviděli a žádá nás, abychom čelili věcem, kterým bychom radši nečelili.“
První ukázka z adaptace Nabarveného ptáčete (14.06.2019)
Nabarvené ptáče je legendární román Jerzy Kosińského z roku 1965, který se dočkal černobílé filmové adaptace od českého režiséra Václava Marhoula. Stejně jako kniha i film vypráví příběh šestiletého kluka, který je pro své snědé vzezření odsunut během války na vesnici, kde je však pro pověrčivé vesničany symbolem zla a neštěstí a musí přežívat kočovným způsobem života. V recenzích knihy se objevují varování, že "nedá spát" či že "krade iluze". Film bude uveden do kin v premiéře 12. srpna. První ukázku si můžete pustit zde.
Houellebecqův román Serotonin vyšel v překladu (14.06.2019)
„Bůh je průměrný scenárista.“
Román Serotonin vyšel v originále v roce 2018. Před pár dny pak vyšel v překladu v nakladatelství Odeon. Jeho autor, provokatér Michel Houellebecq, byl hostem FSP v roce 2005.
Jaromír Typlt a Michal Rataj: Deset let Škrábanice (10.06.2019)
Básník Jaromír Typlt a hudebník Michal Rataj ve středu 12. června 2019 pořádají ve studiu Hrdinů již po desáté literárně-hudební akci Škrábání. Dvojici doplní performeři Pavel Novotný, Miroslav Tóth a Jan Trojan.
Literárně-hudební festival na lodi (09.06.2019)
Od 16. června do 17. července 2019 bude probíhat literárně-hudební festival na lodi Avoid Floating Gallery. V programu jsou čtení českých i zahraničních autorů, koncerty i filmové promítání. Z českých autorů se zúčastní Jakub Szantó, Hana Lehečková, překladatelka Eva Marková i Marek Šindelka. Poslední jmenovaný byl hostem PWF v roce 2015.
Literární reflexe na stanici Vltava: Petr Hruška i Martin Šplíchal (05.06.2019)
V pátek 30. 5. 2019 vyšel další díl pořadu „Reflexe! Literatura“ Mileny Marešové. V tomto díle, inspirovaném reportáží, kterou na literární.cz vydal Martin Šplíchal, čte Petr Hruška povídku ze svého rukopisu. Petr Hruška byl hostem PWF 2018. Doporučujeme si poslechnout!
Marie Iljašenko vydala novou sbírku básní (04.06.2019)
Marii Iljašenko vyšla pod nakladatelstvím Host nová kniha nazvaná Sv. Outdoor. Tématem je opouštění domova. Básně promlouvají k těm, co si myslí, že je lépe venku než vevnitř. Mezi recenzemi na sbírku se můžeme dočíst, že „Psát dnes s vážností o domově, statečnosti a lásce je možná trochu riskantní, ale tahle uzdravující cesta od sebe k sobě se vyplatila. I v hrudkách tvarohu lze zahlédnout ledové antarktické kry!" Jedná se o její druhou autorskou knihu.
16. června se předávají Mezinárodní ceny Trebbia (04.06.2019)
18. ročník galavečera Mezinárodní ceny Trebbia se odehraje ve Španělském sálu Pražského hradu. Mezi laureáty letošních cen je mimo jiné australský spisovatel a dramatik Thomas Keneally, který se proslavil románem Schindlerova Archa (1982), předloze k oscarovému filmovému zpracování Schindlerův seznam (1993) od Stevena Spielberga. Za knihu získal Man Booker Prize. Mezi jeho další díla patří třeba Naše republika (1993) ilustrující jeho republikánsky orientovanou tvorbu.
Zemřel Jiří Stránský (30.05.2019)
V 87 letech zemřel spisovatel a scenárista Jiří Stránský. Jako nepřítel tehdejšího režimu byl 50. letech z politických důvodů zatčen a strávil 8 let ve vazbě, ve vězení se setkal i s dalšími spisovateli. Z této zkušenosti čerpal ve své tvorbě.
K nejznámějším dílům patří seriál Zdivočelá země (1970). Dále napsal: Povídačky pro Kláru, Aukce, Přelet nebo Tichá pošta a scénáře k seriálům a filmům: Tábor Černého delfína, Bumerang či Kousek nebe. Je spoluautorem dokumentu: Ztráta paměti a na kontě má i rozhlasové hry, fejetony a překlady z angličtiny. V roce 1990 se stal členem obnoveného českého PEN klubu a od roku 1992 mu po téměř 14 let předsedal. Více o jeho životě se dočtete například na Novinky.cz.
Znovuobjevený latinskoamerický grál - Vzpomínky (30.05.2019)
Po několik desetiletí nedostupné kubánské kultovní filmové dílo Vzpomínky (1968) nyní vychází remásterováno v edici The Criterion Collection. Jedno z vrcholných děl latinskoamerického filmu adaptovalo stejnojmenný román prozaika Edmunda Desnoese do filmové eseje. Na dílo vzpomíná i mexická novinářka Alma Guillermoprieto ve svém memoáru Dancing With Cuba. O jejím názoru i politickém obsahu filmu se dozvíte více v originálním článku od A Medium Corporation.
Letošní cena The Man Booker International byla udělena (30.05.2019)
Z uzší nominace tří knih, vybraných prestižními cenami The Man Booker Prize, byla 21.5. zvolena jedna vítězka. Jokha Alharthi napsala coming-of-age román Celestial Bodies, kde vypráví příběh tří sester, pokrývajících různorodé spektrum vztahových stavů - od smluveného sňatku z povinnosti, přes sňatek kryjící zlomené srdce, až po oddané čekání na milovaného, který emigroval. Kniha vystihuje atmosféru postkoloniální redefinice tradičních otrockých hodnot. O dalších nominovaných se můžete dočíst na oficiálních stránkách The Man Booker Prize.
Germaine Greerová o umění Leonarda da Vinciho (28.05.2019)
V The Guardian vyšel článek, kde se Germaine Greerová vyjadřuje k dílu malíře Leonarda da Vinci. Sama autorka vydala o umění publikaci The Boy (Chlapec), pojednávající o mužské kráse, o obrazech Leonarda da Vinciho i Moně Lise se však vyjadřuje pejorativně. Více se dozvíte přímo ve zmíněném článku.
Zemřel slovenský spisovatel Dušan Mitana (23.05.2019)
Autor, který se na Slovensku zařadil i mezi povinnou četbu na školách, zemřel 22.5. ve svých 72 letech. Dušan Mitana vystudoval novinařinu, jeho prvotiny se objevily v Mladé tvorbě, Slovenských pohľadech a Romboidu. Hned jeho první sbírka povídek, Psie dni (1970), zaznamenala zásadní úspěch a zařadila ho mezi slovenské klasiky. Stal se i básníkem, dramatikem a scenáristou. Autorovo dílo provází absurdita a grotesknost života a jeho situací, společně s prvky napětí, hyperboly, tajemství a snů.
Anna Cima vyhrála Cenu Jiřího Ortena (15.05.2019)
Držitelkou Ceny Jiřího Ortena pro letošní rok je spisovatelka a japanoložka Anna Cima. Porotu zaujala debutovým románem Probudím se na Šibuji (Paseka, 2018), o kterém jsme na Literární.cz psali loni v říjnu. Recenzi knihy najdete zde.
David Zábranský vydal knihu Logoz (14.05.2019)
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo v těchto dnech nejnovější román Davida Zábranského s názvem Logoz. Nové dílo je o stěhování národů za pomoci sociálních sítí. Autor knihu pokřtil v Praze v kavárně Hrdinů. Ta patří ke Studiu hrdinů, kde byla také zinscenována jeho úspěšná hra Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.
Rozhovor s Noamem Chomským v nejnovějším Tvaru (06.05.2019)
Časopis Tvar přináší ve svém novém čísle výjimečný rozhovor Grega S. Evanse s Noamem Chomským. K setkání s významným filosofem došlo v únoru 2019 v jeho pracovně na University of Arizona (Tucson).
Držitelé Nobelovy ceny v Praze (29.04.2019)
Mario Vargas Llosa, nositel Nobelovy ceny za literaturu, spolu s další laureátkou Nobelovy ceny za literaturu, německou spisovatelkou Herthou Müller, budou diskutovat 11. května 2019 v kině Lucerna. Spisovatelé jsou hosty knižního veletrhu Světa knihy Praha, který se uskuteční 9. - 12. 5. 2019.
Seznam nominací na prestižní cenu Dylana Thomase (26.04.2019)
Rovnou šest autorů bylo vybráno do užší nominace na tzv. Swansea University International Dylan Thomas Prize 2019. Jedná se o 11. ročník největší světové ceny pro mladé autory publikující v angličtině a hlavní výhrou je 30 000 britských liber. Tři z autorů byli zvoleni pro "silná a podnětná díla" týkající se rasové či migrační otázky a postkoloniální historie. Jedná se jmenovitě o Nana Kwame Adjei-Brenyah, Guye Gunaratne, Novuyu Rosa Tshuma. K nominovaným patří i Louisa Hall s románem o "otci atomové bomby" Robertu Oppenheimerovi, Zoe Gilbert se svým folklorním příběhem a Sarah Perry a její poslední bestseller. Vítěz bude oznámen 16. května. Více informací najdete zde.
Letošní Met Gala podle Susan Sontagové (25.04.2019)
Portál Host + H7O publikoval článek o charitativním Met Gala v Metropolitním muzeu, odehrávající se první květnové pondělí v New Yorku: "Téma možná nejstylovějšího večírku na světě letos prosáklo i mimo lesklé módní časopisy. Je jím ‚Camp: Notes on Fashion‘, odkazující na kontroverzní esej spisovatelky Susan Sontagové o fenoménu camp — vnímavosti a estetické citlivosti postavené ‚na umělosti a přehánění‘. O Susan Sontagové, campu nebo queer studies jsme mluvili s historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem."
Ústředí UNESCO pořádá výstavu ke Světovému dni knihy (24.04.2019)
Ústředí UNESCO v Paříži pořádá od 23. dubna do 14. května výstavu “Les Livres à deux places”. 16 soch laviček ve tvaru knih poskytne unikátní čtenářský zážitek, kombinací literatury, sochařského a pouličního umění.
Dnes by Karel Kryl oslavil 75. narozeniny (12.04.2019)
Písničkář a básník Karel Kryl by 12. dubna 2019 oslavil 75. narozeniny. Jeden z nejvýznamnějších představitelů odporu proti minulému režimu dodnes stojí za vzor řadě tuzemských hudebníků a básníků.
V dubnu uplyne 120 let od narození Vladimira Nabokova (10.04.2019)
22. dubna se před 120 lety, v roce 1899, narodil ruský autor Vladimir Nabokov, slavný svým, pro mnohé kontroverzním, dílem Lolita. Do roku 1939 vydal ve své domovině devět románů, po roce 1941 publikoval postupně devět románů v USA. Psal také krátké povídky, dramata či básně. V jeho rodném Petrohradě uspořádala St. Petersburg Comittee for Culture výroční soutěž esejí, u nás na jeho počest vychází speciální vydání Lolity pod nakladatelstvím Paseka se čtyřmi druhy ilustrovaných obálek.
Bernard-Henri Lévy a jeho geopolitika (05.04.2019)
Francouzskému spisovateli Bernardu-Henri Lévymu vyjde v češtině 18. dubna 2019 esejistická kniha Říše a pět králů. Pár dní nato Lévy vystoupí v pražském Divadle Archa ve vlastní hře s názvem Hledání Evropy. Lístky na představení, které bude hrané v anglickém jazyce, jsou již vyprodané.
Štěpán Hobza nominován na Magnesii Literu (03.04.2019)
V neděli 7. dubna proběhne vyhlášení 18. ročníku ceny Magnesia Litera. Mezi nominovanými v kategorii DILIA Litera pro objev roku je i Štěpán Hobza, který přispíval na literarni.cz. Jeho příspěvky si můžete přečíst zde. Nominována je jeho debutová sbírka Ferrari v džungli.
Mario Vargas Llosa: Chvála macechy (29.03.2019)
11. dubna 2019 vyjde překlad erotického románu Chvála macechy nobelisty Maria Vargase Llosy. Koncem měsíce pak vyjde další překlad, zatím posledního románu Pětinároží. Peruánský spisovatel navštíví Prahu v květnu 2019.
Čtení z knihy Nesmrtelnost na Kunderovy narozeniny (27.03.2019)
V pondělí 1. dubna 2019 zazní v Českém rozhlase Vltava u příležitosti 90. narozenin Milana Kundery první část knihy Nesmrtelnost. Text rozhlas uvede v rámci cyklu Četba na pokračování. Nesmrtelnost je autorův poslední česky psaný román.
Ahoj Lipsko! (20.03.2019)
Česká republika je hlavním hostem letošního Knižního veletrhu v Lipsku, který se koná od 20. do 24. března 2019. Pod souhrným názvem akce Ahoj! (které funguje v obou jazycích) se v průběhu těchto dní uskuteční na 130 akcí a německému publiku bude představeno šedesát českých autorů a autorek. Pro více infromací navštivte festivalový web.
Koncert k narozeninám Pavla Zajíčka (20.03.2019)
Básník, textař a spoluzakladatel undergroundové skupiny DG 307 oslaví 15. dubna 2019 své 68. narozeniny. U této příležitosti se bude konat koncert v pražském Paláci Akropolis, který význam této osobnosti připomene.
HBO natočí Rothovo Spiknutí proti Americe (13.03.2019)
Televizní stanice HBO plánuje natočit šestidílnou minisérii podle románu Spiknutí proti Americe amerického spisovatele Philipa Rotha. Na vytvoření seriálu se budou podílet David Simon a Ed Burns.
Oslavy 100. narozenin Lawrence Ferlinghettiho (11.03.2019)
24. března 2019 oslaví Lawrence Ferlinghetti sté narozeniny. Na jeho počest se bude konat řada oslav a vysílat několik pořadů. Např. v pražském Cafe Kolíbka proběhne čtení Ferlinghettiho básní, rozhlasová stanice Vltava chystá v rámci pořadu Schůzky s literaturou speciální vydání. Server literární.cz se přidá k oslavám zveřejněním článku překladatele Luboše Snížka.
Vzpomínkové setkání na počest Pavly Lidmilové (06.03.2019)
Ve čtvrtek 7. března 2019 se v Portugalském centru od 19 hodin uskuteční vzpomínkový večer na počest překladatelky Pavly Lidmilové, která 26. ledna 2019 zemřela. Během večera se o své vzpomínky na tuto klíčovou osobnost české překladatelské tradice podělí její kolegové a přátelé. Návštěvníci budou mít také unikátní možnost poslechnout si překladatelčiny autorské texty.
Nominace na Magnesii Literu 2019 (05.03.2019)
Nejsledovanější tuzemské literární ocenění Magnesia Litera zveřejnilo nominace 18. ročníku. Výsledky budou vyhlášeny 7. dubna 2019, až do 31. března pak čtenáři můžou hlasovat o čtenářské ceně Kosmas a vybrat tak knihu z původní české tvorby, která se jim v roce 2018 líbila nejvíc. Kompletní seznam nominací najdete zde.
Hnědý březen aneb Židé mezi Čechy a Němci (01.03.2019)
V prostorách Maiselovy synagogy se 7. března 2019 od 18:00 bude konat Diskuzní večer v Maislovce na téma „HNĚDÝ BŘEZEN aneb Židé mezi Čechy a Němci“. Diskuzi bude moderovat odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová. Mezi pozvanými hosty je Kateřina Čapková (AV ČR), Kateřina Králová (UK) a Hana Kubátová (UK).
Knihovna romské literatury se stěhuje z Prahy do Chánova (27.02.2019)
Knihovna, která se zaměřuje na romskou literaturu, se stěhuje z Prahy do Chánova. Na mosteckém sídlišti se oficiálně otevře 2. března 2019 pod novým názvem Knihovna Josefa Serinka (původně Romafuturismo).
Soutěže AIEP pro rok 2019 (22.02.2019)
Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP) stále přijímá přihlášky do soutěží Cena Havran a Cena Jiřího Marka. Tradiční literární soutěže o nejlepší povídku (Cena Havran) a nejlepší knižní detektivku (Cena Jiřího Marka) mají uzávěrku 28. února 2019.
Nová kniha Amose Oze: Mezi svými (15.02.2019)
Ve středu 20. února vyjde v českém překladu nejnovější kniha nedávno zesnulého izraelského spisovatele Amose Oze. Román s názvem Mezi svými přeložily Lenka Bukovská a Mariana Fisher.
Simon Mawer v Praze (15.02.2019)
Britský spisovatel Simon Mawer znovu navštíví Prahu. Autogramiáda a beseda s autorem se uskuteční ve středu 20. února 2019 od 17 hodin v Knihkupectví Academia na Václavském náměstí.
Mezinárodní knižní veletrh v Lipsku 2019 (14.02.2019)
Na knižním veletrhu v Lipsku, který se bude konat od 21. března do 24. března 2019, bude hlavním hostem Česká republika. Vyslanci za ČR jsou Radka Denemarková, Jaroslav Rudiš, Jiří Přibáň, Tomáš Glanc, Iva Procházková a Petr Sís.
Marlon James vydává knihu Black Leopard, Red Wolf (12.02.2019)
Jamajskému spisovateli a držiteli Man Bookerovy ceny Marlonu Jamesovi minulý týden vyšla další kniha. Tentokrát se jedná o fantasy nazvané Black Leopard, Red Wolf s prvky africké mytologie. Už teď titul budí nadšené reakce čtenářů.
Bratislava čestným hostem veletrhu Salon du Livre (06.02.2019)
Pařížský knižní veletrh Salon du Livre, který se bude konat od 15. do 18. března 2019, pozval město Bratislava jako čestného hosta. Veletrh chce mezinárodnímu publiku představit „literaturu z mladé republiky“ a rozšířit tak její pole působnosti. Slovensko budou reprezentovat autoři jako je Jana Beňová, Irena Brežná, Pavol Rankov nebo Pavel Vilikovský.
Zemřela překladatelka Pavla Lidmilová (30.01.2019)
V pátek 26. ledna 2019 zemřela ve věku 86 let Pavla Lidmilová, překladatelka z portugalštiny a španělštiny. Věnovala se především portugalské a brazilské literatuře. V roce 2005 obdržela Státní cenu za překlad a v roce 2018 byla uvedena do Síně slávy Obce překladatelů. Přeložila poezii Fernanda Pessoy či Josého Cardosa Pirese.
Křest knihy Ve válce (23.01.2019)
Ve čtvrtek 24. ledna 2019 od 17 hodin proběhne křest reportážní knihy Ve válce: Příběhy obyčejných lidí. Křest spojený s autogramiádou proběhne v Paláci Luxor za účasti autorek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové i kmotrů knihy Rudolfa Havlíka, Antonína Kratochvíla, Tomáše Šebka a Marka Wollnera.
Asociace spisovatelů si zvolila nové vedení (22.01.2019)
Profesní organizace Asociace spisovatelů, která byla založena jako protipól Obce spisovatelů, zvolila v prosinci nové vedení. Ke dvěma stávajícím členům, básníkům Vítu Janotovi a Ondřeji Lipárovi, byli nově zvoleni básnířka Iveta Svobodová (pseudonymem Ingrid Artezz), prozaička Ivana Myšková a básník Jonáš Hájek. Ondřej Lipár vystřídal ve funkci předsedy spolku prozaika Václava Kahudu.
Vítězkou ceny T. S. Eliota je Hannah Sullivanová (14.01.2019)
Cena T. S. Eliota, udělovaná za nejlepší sbírku poezie vydanou v daném roce ve Spojeném království, už zná svého vítěze. Z rok 2018 se držitelkou ceny stala Hannah Sullivenová za debutovou sbírku Three Poems (Tři básně). Celý článek v The Guardian.
Diskuze: Co na nás ví normalizační próza? (14.01.2019)
Jaký svět zachycovala nornalizační próza? Co jsme si odnesli z komunismu do svobody?
Na tyto otázky se pokusí odpovědět kritička Eva Klíčová, filozof Václav Bělohradský a historik a děkan FF UK Michal Pullmann v diskuzi Co na nás ví normalizační próza. Další z diskuzních večerů Salonu Práva proběhne ve středu 23. ledna od 18 hodin v pražském Domě čtení.
Přednáška Jiřího Padevěta o táborech v Protektorátu (14.01.2019)
V úterý 22. ledna přednáší spisovatel, knihkupec a nakladatel Jiří Padevět v Ústřední knihovně o typech internančních táborů za Protektorátu Čechy a Morava. Přednáška začne v 17 hodin v Malém sále.
Zemřel Milan Jankovič (11.01.2019)
Literární vědec, editor a redaktor Milan Jankovič (1929–2019) zemřel. Vystudoval bohemistiku a estetiku na FF UK v Praze, ve své práci se věnoval zejména Janu Mukařovskému, později Bohumilu Hrabalovi, poetice Daniely Hodrové a dalším.
Daniela Fischerová obdržela Cenu PEN klubu (10.01.2019)
Dramatička a scénáristka Daniela Fischerová (*1948) obdržela Cenu PEN klubu. Cena za celoživotní dílo s přihlédnutím k zásluhám o českou literaturu v poúnorové době se uděluje každý lichý rok, jejím prvním držitelem se stal Adolf Branald v roce 1996.
Zemřel Amos Oz (28.12.2018)
Nejpřekládanější izraelský spisovatel Amos Oz, který v roce 2013 převzal Cenu Franze Kafky, zemřel. 28. prosince o tom informovala jeho dcera. Amos Oz navštívil Prahu hned několikrát, v roce 2003 byl hostem Festivalu spisovatelů.
Vychází nový Tvar (17.12.2018)
Tvar 21/2018 s rozhovorem s Petrem Stančíkem, poezií Petra Hrušky a mnohým dalším právě vychází. Kompletní obsah čísla najdete tady.
Marek Pražák bude číst Hallady o Olejovém městě (06.12.2018)
Protimluv a Galerie výtvarného umění v Ostravě zvou na autorské čtení z nové knihy umělce, performera a literáta Marka Pražáka. Beseda se uskuteční v 19.00 v Domě umění v Ostravě. Více infromací zde.
Barry Jenkins o filmu If Beale Street Could Talk na motivy románu Jamese Baldwina (03.12.2018)
The New Yorker přinesl interview s Barrym Jenkinsem, režisérem Moonlight (2016), úspěšného portrétu mladého člověka, který v dospívaní zkoumá sexuální indentitu a roli ve společnosti. Jeho nový film If Beale Street Could Talk je natočen na motivy stejnojmenného Baldwinova románu z roku 1974. V interview mluví Jenkins nejen o filmu, ale i zásadním vlivu Jamese Baldwina na vlastní dosavadní tvorbu.
13. vánoční recitál v Jihlavě (30.11.2018)
V Městské knihovně Jihlava se 6. prosince bude konat 13. vánoční recitál malířky a spisovatelky Bohumily Sarnové Horkové. Akce s názvem „Jak se tak dívám“ začne v 17:30. Hudební doprovod obstará Marie Michálková (housle) a Karel Podškubka (kytara).
Literatura V4 (27.11.2018)
V Maďarském institutu se uskuteční setkání s účastníky rezidenčních pobytů Visegrádského programu. Diskuze a čtení se zúčastní Patrik Ouředník, Ivan Štrpka, Tereza Drozda a Renátó Fehér. Více informací na facebooku události.
Vyšla Kniha obrazů z archivu C. G. Junga (23.11.2018)
V nakladatelství Portál právě vyšla Kniha obrazů, která představuje unikátní výbor obrazů z archivu Institutu C. G. Junga v Curychu, jenž obsahuje více než 4 500 originálních maleb a kreseb vytvořených pacienty buď samotného Junga, nebo jeho spolupracovníků (J. Jacobiové) v letech 1917 až asi 1955. Výpravná kniha přibližuje téměř 200 reprodukcí, které tematicky rozděluje a dává je do kontextu Jungova psychologického myšlení a jeho terapeutické praxe.
Spisovatel a hudebník Marek Pražák vystoupí v Domě umění (23.11.2018)
Ve čtvrtek 6. prosince se bude konat autorské čtení a beseda s všestranným umělcem Markem Pražákem (*1964). Akce začne v 19 hodin v Domě umění v Ostravě. Součástí večera bude uvedení autorovy nové knihy s názvem Hallada o Olejovém Městě - pábitelské vyznání lásky, ale i nenávisti ke svému rodnému městu.
Junot Díaz zpět v čele Pulitzerovy rady (20.11.2018)
Junot Díaz, americký spisovatel, se může po odstoupení kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování vrátit do čela Pulitzerovy rady. Vyšetřování MIT, kde Díaz vyučuje a kde byl nařčen z nevhodného chování vůči studentkám, nic neprokázalo. Díaz měl letos navšívit Českou republiku jako host Festivalu spisovatelů, po obvinění svou účast ale zrušil. Celý článek přinesl The Guardian.
Uvedení knihy Jáchyma Topola (20.11.2018)
V Literární kavárně Řetězová se dnes uskuteční uvedení knihy Výstup Jižní věží Jáchyma Topola, která je výběrem z jeho dlouholeté publicistické činnosti. Více informací na facebooku události.
Festival Den poezie (12.11.2018)
V neděli 11. listopadu začal festival Den poezie, který se koná každoročně na počest narození Karla Hynka Máchy. Nejen v Praze, ale i v mnoha dalších městech se až do 25. listopadu konají čtení, přednášky i diskuze.
Rozhovor s Anou Luísou Amaral (08.11.2018)
Na portálu iliteratura.cz vyšel rozhovor s portugalskou básnířkou Anou Luísou Amaral. O spadaných kaštanech, o loupání cibule a komárovi poletujícím v kavárně, o všem, co se její poezie snaží zachytit, se spisovatelkou mluvila Karolina Válová.
Vychází časopis Tvar (05.11.2018)
Právě vychází nové číslo časopisu Tvar 18/2018. Kromě rozhovoru s autorkou Dědiny Petrou Dvořákovou v něm najdete také recenzi a reflexi první knihy Jana Švankmajera, ukázku z poezie Alžběty Luňáčkové či prózy Vladimíry Valové.
Prezentace knihy „Dobrých 100“ (26.10.2018)
Při oslavách české státnosti zveme na sobotní prezentaci ilustrované knihy Renáty Fučíkové, která mapuje nejlepší okamžika sta let republiky. Prezentace s projekcemi se uskuteční v Galerii Českých center. Více infromací na facebooku události.
Recenze na memoáry Daleko v srdci Marka Slouky (24.10.2018)
V sobotní příloze Lidových novin Orientace vyšla 20. října recenze českého spisovatele a novináře Ondřeje Horáka na nově vydané memoáry Marka Slouky Daleko v srdci (Prostor 2018, překložil Josef Moník).
Rozhovor s Jidi Majia (24.10.2018)
Na serveru iliteratura.cz si přečtěte rozhovor s čínským básníkem a kaligrafem Jidi Majia, který se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha 2018 v komponovaném vystoupení s Jaromírem Typltem.
Man Bookerova cena 2018 (17.10.2018)
Držitelkou Man Bookerovy ceny se stal severoirská spisovatelka Anna Burns (1962). Svůj nejnovější román Milkman (Mlékař) zasadila do prostředí malého města, kde se mladá dívka potýká s aférou se starším ženatým mužem. Recenzi na knihu v angličtině si můžete přečíst na webu The Guardian.
Držitelka Nové ceny za literaturu (15.10.2018)
Maryse Condé, frankofonní spisovatelka z Guadeloupe, se stala držitelkou alternativní Nobelovy ceny za literaturu pod názvem Nová cena za literaturu, kterou Švédská akademie vyhlásila 12. října. Podrobnější informace přinesl The Guardian.
Irvine Welsh: Drogy, sex a násilí v knihách (27.09.2018)
U příležitosti šedesátin Irvina Welshe vyšel v Reflexu skvělý článek Kateřiny Kadlecové. Nejen, že v něm Kadlecová přináší více či méně známé životopisné informace, píše ale i o vlivu Welshových knih na celou generaci teenagerů v zemi bývalého Východního bloku, kde se dosavadní literatura o drogách smrskla v Memento a My děti ze stanice ZOO. K přečtení zde.
Tabook (26.09.2018)
Ve dnech 27. až 30. září ožije Tábor již sedmým ročníkem festivalu knih a jejich nakladatelů, literárních časopisů, ilustrátorů atp. Letošním festivalovým tématem Tabooku je EXCZECHOSLOVAKIA.
O Aně Luíse Amaral (24.09.2018)
Kdo je Ana Luísa Amaral, host 28. ročníku Festivalu spisovatelů Praha? To se můžete dočíst v medailonku na serveru iLiteratura.
Večer s Mazenem Maaroufem (11.09.2018)
Literature Across Frontiers a festival Den poezie zvou na večer s palestinským básníkem a prozaikem Mazenem Maaroufem. Setkání se uskuteční v pondělí 17. září v 16 hodin v Café Kampus. Večerem provede Alexandra Büchler. Více informací zde.
Beseda Literárních novin na festivalu Svět knihy Plzeň (07.09.2018)
V pátek 21. září v 16 hodin se v prostoru Teresa uskuteční beseda Literárních novin. Beseda proběhne v rámci programu festivalu Svět knihy Plzeň. Debatovat budou Eva Válková, Miroslav Buriánek, Elen Kudrová a šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek.
Křest knihy Mezi demokracií a autoritářstvím (03.09.2018)
Nakladatelství Academia a Rakouské kulturní fórum v Praze zvou na křest nové knihy Miroslava Šeptáka o rakouské vnitřní a zahraniční politice v letech 1931–1934. Křest se uskuteční ve středu 12. září v 18 hodin v Rakouském kulturním fóru v Praze.
Vyšla Welshova kniha Umělec na ostří nože (31.08.2018)
Nakladatelství Omega právě vydala překlad Welshovy nové knihy Umělec na ostří nože. V knize opět vystupuje postava Francise Begbieho. Irvine Welsh se zúčastní Festivalu spisovatelů Praha 2018, v rámci něhož tuto knihu pokřtí.
Ian McEwan v krátkém interview (26.08.2018)
Britský spisovatel Ian McEwan odpověděl časopisu The Guardian na desítku otázek v krátkém formátu otázek a odpovědí (Q&A). „Opovorhuji lháři ideologických příznivců Brexitu," řekl slavný autor. Další odpovědi nalezene ve zmiňovaném ROZHOVORU.
Letošní ročník berlínského literárního festivalu se blíží (24.08.2018)
Již za necelé dva týdny začíná 18. ročník literárního festivalu Internationales Literaturfestival Berlin. Festival proběhne v době od 5. – 15. září. Hlavním hostem je kanadský spisovatel Michael Ondaatje, dále také izrealský autor Edgar Keret, Rakušan Raoul Schrott, Američanka Jeniffer Egan, nebo ruský spisovatel Vladimir Sorokin.
Simon Mawer vydal román o pražském jaru (21.08.2018)
Britský spisovatel Simon Mawer, u nás známý svým románem Skleněný pokoj pojednávajím o historii Vily Tugendhat, vydal nový román zachycující události pražského jara. Více o autorovi i románu Pražské jaro si můžete přečíst na serveru Aktualne.cz.
V. S. Naipaul (13.08.2018)
Držitel Nobelovy ceny za literaturu V. S. Naipaul zemřel ve věku 85 let. Britskému autorovi indicko-trinidadského původu u nás doposud vyšly tři knihy: Dům pro pana Biwase, Pouť a V ohybu řeky.
Recenze na Podzemní železnici (07.08.2018)
Na stránkách A2 byla uveřejněna recenze na knihu Podzemní železnice, na kterou jsme upozorňovali ve článku Colson Whitehead o svém románu. Knihu představí autor osobně v říjnu na Festivalu spisovatelů Praha 2018. Recenzi Jana Bělíčka najdete na stránkách A2larmu.
Psí víno končí v tištěné podobě (07.08.2018)
Psí víno, časopis o poezii s dvacetiletou tradicí, přestane vycházet v tištěné podobě. S číslem 81, které bude uvedeno 13. října, se s časopisem rozloučí také stávající šéfredaktorka Olga Pek. Archiv všech čísel je nadále dostupný na psivino.cz.
Longlist na Bookerovu cenu pro rok 2018 (24.07.2018)
Porota Man Bookerovy ceny zveřejnila seznam nominantů pro rok 2018, tzv. Longlist. Mezi 13 autory zaujme například jméno slavného Kanaďana Michaela Ondaatjeho, které mu se v poslední době daří, jelikož před nedávnem si odnesl Bookerovu cenu za nejlepší román půl století (Anglický pacient). Nyní je Ondaatje nominován za román Warlight. Kompletní seznam si můžete přečíst na stránkách Man Bookerovy ceny.
Proč právě Anglický pacient? (18.07.2018)
Román Anglický pacient získal Bookerovu cenu pro nejlepší knihu půlstoletí. Čím to, že nepřestává fascinovat? ptá se Daniel Konrád v Hospodářských novinách.
David Sedaris pro The Guardian (11.07.2018)
Časopis The Guardian přináší rozhovor se slavným americkým spisovatelem a humoristou Davidem Sedarisem. Sedaris je autorem řady knih jako je například kniha esejů o životě ve Francii Me Talk Pretty One Day, za kterou obdržel cenu Thurber Price for American Humor. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.
Zemřela Marta Davouze (04.07.2018)
Ve věku 73 let zemřela spisovatelka Marta Davouze. Spisovatelka byla dále ředitelkou Centra Franze Kafky, které vydávalo Kafkovo dílo, ale také spisy Karla Poláčka. Zasloužila se i o vznik Kafkova pomníku od Jaroslava Róny.
David Lynch: Room to Dream (25.06.2018)
Právě vychází biografie jednoho z nejslavnějších amerických režisérů Davida Lynche nazvaná Room to Dream. Lynch knihu sepsal s pomocí spisovatelky Kristine McKenna. Recenzi na Lynchovu knihu si můžete přečíst v anglickém The Guardianu.
Michael March a Mark Slouka: autorské čtení (19.06.2018)
Přijďte na autorské čtení v angličtině do kavárny a knihkupectví The Globe. Čtení proběhne tento čtvrtek 21.6. Ze své tvorby bude číst básník Michael March a americký prozaik českého původu Mark Slouka.
Karel Šiktanc představí svoji novou sbírku (19.06.2018)
Karel Šiktanc nedávno oslavil 90 let, přesto tento legendární básník stále tvoří. Ve čtvrtek 21.6. v Divadle Viola představí svoji novou sbírku Ubírati se.
Knihex 08 (15.06.2018)
V sobotu 16. června se ve Vile Štvanici a v jejím okolí koná Knihex, festival malých knižních nakladatelů, jejichž vydávané tituly budou k dispozici ke koupi za přívětivé ceny. Více informací na knihex.cz.
Rozhovor s Hamdí al-Gazzarem (15.06.2018)
V novém čísle Tvaru si můžete přečíst rozhovor Františka Ondráše se spisovatelem Hamdí al-Gazzarem, který byl hostem Festivalu spisovatelů Praha 2012 a v květnu navštívil Prahu se třemi přednáškami na Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK. K přečtení je však i online ZDE.
Na polskou cenu překladatelů byly nominovány 2 české knihy (12.06.2018)
Na cenu Nagrody Literackiej GDYNIA 2018 byly nominovány dva překlady z češtiny. První knihou je překlad Agaty Wróbel českého románu Anny Bolavé Do tmy. Druhým titulem je Macocha Petry Hůlové, o jejíž překlad se postarala Julie Różewicz.
Colson Whitehead a Matt Ruff (11.06.2018)
Online web Hostu H7O.cz přináší komentář ke dvěma knihám, jež zkoumají rasismus v USA: Podzemní železnice Colsona Whiteheada (Jota) a Lovecraftova země Matta Ruffa (Baronet). Připomeňme, že Whitehead bude hostem letošního Festivalu spisovatelů Praha. Autorem komentáře je Jan Váňa a k přečtení je ZDE.
The Guardian o Hershových memoárech (06.06.2018)
V USA momentálně rezonuje vydání pamětí provokativního novináře Seymoura Hershe pod názvem Reporter. O Hershovi jsme vás informovali ve článku Nemesis americké politiky, dnes se očekávánou knihou v rozsáhlém článku zabývá i britský deník The Guardian.
António Lobo Antunes: rozhovor (04.06.2018)
Přečtěte si rozhovor se slavným portugalským spisovatelem. António Lobo Antunes zažil dikaturu a také válku v Angole jako řadový voják. Své zážitky literární i životní vyprávěl na Světu knihy 2018. Rozhovor pořídila Irena Jirků pro Aktualne.cz ZDE.
Chuck Palahniuk skončil téměř bez příjmů (30.05.2018)
Jeden z nejúspěšnějších autorů 90. let se stal obětí podvodu. A s ním další spisovatelé. Jak píše The Guardian, účetní jeho literárního agenta z firmy zpronevěřil okolo 3,4 miliony dolarů. Palahniukovi se zdálo, že vydělává velmi málo, ale myslel si, že na vině je pirátství a další faktory. Více se dočtete ZDE:
Rozhovor se Zuzanou Li (29.05.2018)
Překladatelka a sinoložka Zuzana Li vypráví v rozhovoru pro server iliteratura.cz o úskalích literárního překladu čínských autorů. Zuzana Li s Jaromírem Typltem přeložili a přebásnili i tvorbu čínského básníka Jidi Majia, který bude hostem Festivalu spisovatelů Praha. Rozhovor k přečtení ZDE.
Reinhard Kleist: Nick Cave – Mercy On Me (28.05.2018)
Muzikant Nick Cave není v literatuře žádným nováčkem, vždyť vydal již několik románů. Nyní vychází jeho komiksový životopis, jehož autorem je Reinhard Kleist. Knihu vydává Argo v překladu Aleny Pokorné. Více informací naleznete ZDE.
Prague Microfestival (24.05.2018)
Ve dnech 24.–27. května se v žižkovské Venuši ve Švehlovce koná každoroční Prague Microfestival, zaměřený na současnou literární produkci ve spojení s výtvarným uměním, filmem. Těšit se můžete na čtení, panelové diskuse i hudební program. Více informací na webu.
Olga Tokarczuk is odnesla letošní Bookerovu cenu (23.05.2018)
Vítězkou letošní Man Bookerovy ceny se stala polská spisovatelka OLGA TOKARCZUK. Román Běguni je u nás v prodeji již od roku 2008 (v překladu Petra Vidláka a Pavla Peče - Nakladatelství Host), ale v angličtině vyšel teprve minulý rok. Více dočtete na stránkách magazínu The Guardian.
Zemřel Philip Roth (23.05.2018)
Zemřel jeden z nejzásadnějších spisovatelů druhé poloviny 20. století Philip Roth (85). Roth napsal desítku románů jako například Americký idyla, Lidská skvrna a Umírající zvíře. Spisovatel také navštěvoval Československo a pomáhal českým autorům v dobách komunistické cenzury. Více informací píše The Guardian.
Ivan Wernisch laureátem Ceny Franze Kafky (21.05.2018)
Ocenění pro rok 2018, jehož zřizovatelem je Společnost Franze Kafky a které je udělováno současným literátům bez ohledu na jejich národnost, získal český básník Ivan Wernisch. K držitelům ceny patří například Yvey Bonnefoy, Margaret Atwoodová, Phillip Roth a další.
António Lobo Antunes: Hrabal nebyl žádný opilec (21.05.2018)
Přečtěte si rozhovor s portugalským spisovatelem, jenž byl hostem letošního Světu Knihy. V češtině mu dopsoud vyšly knihy Jidášova díra a Návrat karavel. Rozhovor pro Právo a Novinky.cz pořídil František Cinger a k přečtení je ZDE.
Rasové problémy v USA a jejich reflexe v literatuře (17.05.2018)
Server Novinky.cz dnes referuje o propuštění dvou nevinných černochů, kteří seděli za vraždu: Američany zprostili po 27 letech viny, za mřížemi byli zbytečně. O rasových problémech v USA píše pravidelně například spisovatel Wesley Lowery, jenž byl hostem Festivalu spisovatelů Praha 2017. Ten nyní upozorňuje na dalšího černoškého aktivistku, který byl ve vazbě za komentáře na sociálních sítích (Dočtete se ZDE). Letos Loweryho na festivalu nahradí další autor Colson Whitehead, který se otázkou rasismu zabývá ve svém posledním románu. O Whiteheadovi se můžete dočíst na stránkách festivalu PWF 2018.
Zemřel Tom Wolfe (16.05.2018)
Včera ve věku 88 let zemřel americký novinář a spisovatel Tom Wolfe. Klíčového představitele tzv. Nového žurnalismu, kombinujícího novinářskou práci a literární metody, můžeme znát z několika románů přeložených do češtiny, například Ohňostroj marnosti (1992) či Kyselinovej test (1999).
David Grossman na Světu knihy (14.05.2018)
Daniel Konrád reflektuje vystoupení Davida Grossmana na Světu knihy 2018. Věnuje se také jeho novému románu Přijde kůň do baru. Grossman ČR poprvé navštívil jako host mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha v roce 2005. Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Zemřel Gérard Genette (12.05.2018)
Včera odpoledne zemřel ve věku 87 let Gérard Genette, jeden z nejvýraznějších literárních teoretiků druhé poloviny 20. století. Svým bádáním v oblasti strukturální naratologie ovlivnil několik generací studentů literární vědy, v češtině je dostupná studie Fikce a vyprávění.
Vítězem 31. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Ondřej Macl (10.05.2018)
Macl získal cenu za knihu Miluji svou babičku víc než mladé dívky
Více informací o vítězi a ocenění naleznete ZDE.
Noc literatury (09.05.2018)
Po celé republice dnes večer proběhne Noc literatury - živá čtení a další progamy. Tak neváhejte a zapojte se. Více informací na www.nocliteratury.cz
Svět knihy 2018 (09.05.2018)
Ve čtvrtek 10. května začíná již 24. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Čestným hostem je stát Izrael, ze spisovatelů přijíždí David Grossman, Avraham Jehošua (oba již v ČR byli jako hosté Festivalu spisovatelů Praha) portugalský autor António Lobo Antunes, Drago Jančar a mnozí další.
Letos nebude udělena Nobelova cena za literaturu (09.05.2018)
Švédská akademie vydala tiskovou zprávu a oznámila, že v letošním roce nebude udělena Nobelova cena za literaturu. Zprávu u nás uveřejnila ČTK. Vzhledem k množství ohlasů v českém tisku vybíráme článek uveřejněný v Lidových novinách o kontroverzích provázejících udílení cen v minulosti.
Vychází nový Tvar (04.05.2018)
Právě vychází nové číslo Tvaru, které se bude věnovat zahraničním autorům jako jsou Robert Bly a Elsa Aids, nebo také české básnířce Marii Šťastné. Alena Zemančíková pak připomene odkaz nedávno zesnulého Pavla Šruta. Více se dočtete ZDE.
Encyklopedie ruské duše Viktora Jerofejeva (30.04.2018)
V těchto dnech vyšla v nakladatelství Academia dlouho očekávaná Encyklopedie ruské duše (1999). Pokud si chcete o ruském autorovi přečíst více, navštivte pwf.cz. Viktor Jerofejev byl hostem Festivalu spisovatelů hned dvakrát, v roce 2005 a 2008.
George R.R. Martin vydá další knihu, ale jinou než čtenáři čekali (28.04.2018)
Jeden z nejúspěšnějších autorů současnosti si znovu zahrává se svými čtenáři. Šesté pokračování své slavné ságy známé pod názvem Hra o trůny již slibuje sedm let. Ani letos se pokračování nedočkáme, místo toho Martin ohlásil pokus o svůj vlastníSilmarillion (samotný autor knihu vtipně popsal jako „GRRMarillion“). Podobně jako Tolkieonova kniha, i Martinův opus by měl dále rozvíjet fikční svět ságy Hra o trůny, avšak zaměří se na příběhy, jež dějům knih předcházely. Autor se nám pokusí převyprávět dějiny rodu Targaryenů. Fanouškům tak nezbývá než znovu čekat a doufat, že se jednou slibovaného šestého a sedmého dílu ságy dočkají. Více se dočtete ZDE
Rachel Kushner a její nový román (23.04.2018)
The New York Times přináší obsáhlý portrét spisovatelky Rachel Kushner a její nové knihy The Mars Room. Pro Rachel Kushner (1968) je to již třetí román, přičemž za předchozí knihy byla již dvakrát nominována na Národní knižní cenu. Kniha se odehrává v 70. letech v kalifornském ženském vězení. Více se dočtete ZDE:
Jo Nesbø přepsal Macbetha (20.04.2018)
Magorovy zhudebnělé básně (19.04.2018)
V úterý 24. dubna si v Knihovně Václava Havla můžete poslechnout zhudebnělé básně I. M. Jirouse. Experimentální hudebník a skladatel Tomáš Vtípil je zahraje s trojicí dalších muzikantů: Tomáš Šenkyřík, Marie Puttnerová a Tomáš Hradil. Více info na této adrese.
V Německu vychází básně Jaromíra Typlta (12.04.2018)
V německém nakladatelství Hochroth vychází nová sbírka básní Jaromíra Typlta pod názvem oder schunrstacks v překladu Martina Mutschlera. Část básní, které se objevují ve sbírce, jsme již před časem publikovali. Ukázku najdete zde.
I Havel měl občas problémy se soustředit (12.04.2018)
Před padesát lety, 11. dubna 1968, proběhla v Divadlo Na zábradlí na dlouho dobu poslední premiéra hry Václava Havla Ztížená možnost soustředění.
Dnes v 19:00 v Knihovně Václava Havla bude divadelní historik Martinem J. Švejda hovořit o svých nových badatelských poznatcích z historie Divadla Na zábradlí. Představí některé méně známé dokumenty této doby z archivu Knihovny Václava Havla. A bude i divadlo: ukázky ze zmiňované hry.
Večery v Kafkově knihovně (11.04.2018)
Pozvání na literární besedu pod názvem Současná literatura ve znamení Davidovy hvězdy, která proběhne dnes 11. dubna od 18 hodin v sále Společnosti Franze Kafky. Diskutovat bude Zuzana Dostálová a Jindřich Mann.
Michaela Viewegh versus Václav Klaus (09.04.2018)
Vydržím jako poražený výsledek voleb?
Ujišťuji Vás, Václave, že ano! Mám v tom koneckonců pětapadesátiletou praxi – vydržel jsem Novotného, Svobodu, Husáka, Vaši velikost a jednou už i Zemana, čili ho jistě skousnu i napodruhé. Celý rozhovor čtěte ZDE.
Zemřel Juraj Herz (09.04.2018)
Včera zemřel režisér Juraj Herz. Autor mistrných filmových adaptací jako byly například: Spalovač mrtvol (Fuks), Sběrné surovosti (Hrabal) a Petrolejové lampy (Havlíček).
Vítězové Magnesie Litery (05.04.2018)
Na Nové scéně Národního divadla se konal další ročník Magnesie Litery. Cenu si odnesli Erik Tabery, Marek Švehla, Patrik Ouředník, Josef Pánek, Milan Děžinský a další. Daniel Konrád se podrobněji věnuje veškerým oceněným ZDE.
Média o Welshovi a Festivalu spisovatelů Praha (03.04.2018)
Týden.cz a ČTK referují o Welshovi a Festivalu spisovatelů Praha 2018. Spisovatel bude jednou z hlavních hvězd letošního ročníku, který se odehraje 2.-8. října (viz PWF.cz).
Beseda nad knihou Světlany Alexijevičové (28.03.2018)
V literární kavárně Řetězová proběhne tuto středu další z pravidelných besed Literárních novin. Tentokrát je to beseda nad knihou běloruské novinářky a spisovatelky Světlany Alexijevičové Válka nemá ženskou tvář (v překladu Libora Dvořáka). Alexijevičová navštívila Festival spisovatelů Praha v roce 2014.
Robert Menasse pro Host (26.03.2018)
„Víte, Rakousko se teď nachází v situaci srovnatelné s čekárnou. Všichni sedí v čekárně, jako u doktora, a za zavřenými dveřmi se něco děje, nikdo neví co - jestli je tam nějaký pacient, nebo se doktor zrovna šmajchluje se setřičkou. Všichni vyčkávají. Nikdo neví, čí zájmy nový mladý kancléř bude zastupovat," říká Robert Menasse, host Festivalu spisovatelů Praha, v novém čísle Hostu.
Zemřel Jan Kantůrek (22.03.2018)
Zemřel Jan Kantůrek. Překladatel Pratchettových knih, Hellboye i Barbara Conana. Více informací o jeho díle zde.
Prodejci knih obviněni z vydávání knih s neonacistických obsahem (21.03.2018)
Britská antirasistická organizace Hope Not Hate obvinila několik knihkupců (mezi nimi Amazon, Waterstones) za prodej a distribuci knih s neonacistickým a antisemitským obsahem - konkrétně uvedla knihu Nicka Kollerstroma, známého popírače holokaustu. Zprávu uveřejňujeme v souvislosti s nedávným článkem o nakladatelství Gallimard, které chystá vydání antisemitských pamfletů (celý článek k přečtení zde).
Nominace na ceny Les Lorientales 2018 (20.03.2018)
Vedle pařížského knižního veletrhu, který se konal tento víkend, přinášíme zmínku o další literární události ve Francii. Hamdi Al Gazzar, egyptský spisovatel žijící v Káhiře, byl hostem Festivalu spisovatelů v roce 2012. Za rok 2017 byl nominován do užšího výběru francouzského ocenění Les Lorientales, které se soustředí na knihy referující k orientálnímu světu. Hamdi Al Gazzar získal nominaci za román Aux femmes. Gratulujeme!
Zemřel Zdeněk Mahler (19.03.2018)
Zemřel propagátor českých dějin, spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, bylo mu 89 let. ČTK a další média přinesly zprávu o jeho úmrtí. "Pro herce a režiséra Jana Kačera patřil Mahler k těm, kdo se snaží ve společnosti hledat a pěstovat to krásné, důležité a ušlechtilé navzdory ideologiím či jiným překážkám," píše ČTK.
Literární setkání s Thomasem Gunzigem (16.03.2018)
Zveme vás na dnešní setkání s belgickým spisovatelem Thomasem Gunzigem. Akce se uskuteční v 18 hodin ve Francouzském institutu. Thomas Gunzig (píšící francouzsky) je jedním z nejvýraznějších belgických spisovatelů současnosti, kromě literatury se orientuje také na divadelní a filmovou tvorbu. V češtině mu prozatím vyšly dva povídkové soubory a dva romány.
Nový čtenářský klub v anglickém jazyce (09.03.2018)
Přijďte na první schůzi nového ČTENÁŘSKÉHO KLUBU Humanitas Africa Book Club. Přijďte se dozvědět o Africe skrze díla afrických spisovatelů. Kniha pro první schůzi bude Things Fall Apart od nigerijského spisovatele Chinua Achebe a přednáška bude vedena v angličtině. Více na uvedené adrese.
Polemika s eseji Patrika Ouředníka (09.03.2018)
„Islamisté i Ouředník vidí islám jako monolit - sadu několika tupých tezí, banální verbířskou povídačku okleštěnou o nejednoznačnou minulost, bez rozličných odnoží, bez odvážných básníků, bez mystiků a vizionářů laskavosti..." píše Lukáš Senft v novém Tvaru.
Představení Lístků (08.03.2018)
Zveme vás k dnešnímu uvedení knížky pracovních zápisků Bohumily Grögerové s názvem Lístky. Čtení se uskuteční v Literární kavárně Řetězová v 19 hodin, knihu uvedou její editoři Michaela Jacobsenová a Marek Stašek.
Colson Whitehead (13.02.2018)
V rubrice video jsme uveřejnili rozhovor v angličtině s americkým spisovatelem Colsonem Whiteheadem, držitelem Pulitzerovy ceny 2017 za svůj poslední román The Underground Railroad (2016). Colson Whitehead je autorem šesti novel (zatím nebyly přeloženy do češtiny), poslední z nich The Underground Railroad, těžící z alternativní historie, zaznamenala v USA nebývalý kritický i komerční úspěch.
Kafkova ProměnaVR (12.02.2018)
Pražský Goethe-Institut připravil svým návštěvníkům vskutku ojedinělý zážitek – pomocí technologie VR se ocitnete nejen v pokoji, ale i v těle Řehoře Samsy ze slavné Kafkovy povídky Proměna (Die Verwandlung, 1915). Během čtyřminutového pobytu můžete třeba zjišťovat, které knihy má Řehoř na poličce, vyhlížet z okna do zamračené ulice, pozorovat se v zrcadle či hledat klíč od pokoje, zatímco na vás budou rodinní příslušníci Samsů důrazně naléhat, abyste konečně otevřel dveře. Možnost proměnit se v jakýsi odporný hmyz trvá až do 31. března 2018. Více, včetně dalších pozoruhodných akcí ke Kafkovi, na stránkách Goethe-Institutu.
Večer s italskou literaturou (07.02.2018)
Zimní měsíce jsou na literární pořady nebývale bohaté, upozorňujeme vás proto na Večer s italskou literaturou, který se bude konat v úterý 13. února v Literární kavárně v Řetězové. Večer pořádá Italský institut ve spolupráci s Literárními novinami.
Bodláky Václava Duška (07.02.2018)
V ukázkách prózy najdete úryvek z knihy Flákači Václava Duška, která vyšla v roce 2015. Rubriku ukázek z nových básní jsme tentokrát věnovali sloupku Smrt si říká Demokratůra z pera téhož spisovatele.
Interview s Adonisem v lednovém Hostu (25.01.2018)
"Blázen je ten, kdo ztotožňuje nějaký režim s národem a národ s lidským jedincem."
Citujeme z unikátního rozhovoru Denise Molčanova s básníkem Adonisem, který pod titulkem Rozhodnout se je snadné – zásadní je přemýšlet naleznete v prvním letošním čísle časopisu Host. Adonis, původem syrský básník žijící léta ve Francii, je považován za jednoho z největších světových básníků, několikrát byl nominován na Nobelovu cenu a jako hlavní host byl uveden na Festivalu spisovatelů Praha v loňském roce.
Cena Karla Čapka 2018 (11.01.2018)
Ocenění udílené Českým centrem Mezinárodního PEN klubu za zásluhy podporující demokratické a humanistické hodnoty ve společnosti získala francouzská lingvistka, editorka a překladatelka Erika Abramsová. Do francouzštiny přeložila kompletní dílo Ladislava Klímy a řadu děl českých filozofů, dramatiků a básníků (Jiřího Koláře, Františka Halase, Vladimíra Holana, Jana Patočky, Ivana Blatného, Václava Havla aj.).
Alda Merini vychází v českém překladu (20.12.2017)
V nakladatelství Fra právě nyní vychází sbírka významné italské básnířky druhé poloviny 20. století Aldy Merini (1931-2009). Debutovala v roce 1953 sbírkou Přítomnost Orfea a od té doby patřila k těm nejoriginálnějším hlasům italské poezie. Na sklonku devadesátých let se díky mnohým oceněním a nominacím na Nobelovu cenu dostala do povědomí široké veřejnosti. Básně v české sbírce Nepřibližuj se ke mně, vybrala a přeložila Hana Sedalová.
Poslední letošní číslo časopisu Tvar (14.12.2017)
Literární čtrnáctideník Tvar 14. 12. vydal poslední číslo roku 2017. Vánoční balíček plný rozhovorů, poezie, esejů a dalších článků si můžete přečíst na www.itvar.cz
Nejlepší české básně 2017 (11.12.2017)
Zítra, 12. 12. 2017, proběhne křest výroční publikace Nejlepší české básně. V literární kavárně Řetězové představí letošní editoři, Sylva Fischerová a Jan Šulc, svůj výběr nejlepší tuzemské poezie publikované v roce 2017 knižně nebo časopisecky. Jak však uvádí nakladatelství Host, které výběr publikuje: „Výběr „nejlepších“ básní nemá sugerovat iluzi objektivity, ale je výsledkem setkání dvou editorů, dvou subjektivních pohledů na poezii daného roku i na poezii jako takovou.“
Kanaďan Thériault v Café Fra (07.12.2017)
Dnes, 7. prosince 2017, v 19:30 vystoupí v Café Fra kanadský spisovatel Dens Thériault. Quebecký autor, ročník 1959, vydal svůj první román v roce 2001, získal za něj cenu Anne Hébert. Nyní vydává v českém překladu Anny Melicharové román Podivuhodný život osamělého pošťáka.
Vychází poslední Grassova kniha v českém překladu (04.12.2017)
V českém překladu konečně vychází poslední kniha nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grasse - O konečnosti (Atlantis). "Tato kniha je hlavně výpovědí o prožívané přítomnosti — o závěrečné fázi života, v níž člověk, navzdory všem deficitům staroby, stále ještě plně prožívá vše kolem sebe, ba uvědomuje si a vnímá i věci drobné a nenápadné zvlášť ostře právě proto, že se mu u nich neodbytně vnucuje přídomek ‚poslední‘," píše překladatel Jiří Stromšík (zdroj: ihned.cz).
Ellena Ferrante opět píše (30.11.2017)
Poté, co celý svět postupně dočítá tetralogii Elleny Ferrante, média hlásí, že se mají čtenáři připravit na novou smršť. Italská spisovatelka, která je často zařazována do nejrůznějších žebříčků nejvlivnějších lidí světa, se prý pustila do nového románu, který by měl vyjít v roce 2018. Autorku obestírá háv tajemství, o kterém jsme psali zde. V českých knihkupectvích se nedávno dostal teprve třetí díl její slavné série - Příběh těch, kteří odcházejí, a těch, kteří zůstanou (Prostor, 2017).
Týden španělsky psané literatury (27.11.2017)
Od 28. - 30. listopadu 2017 se v Institito Cervantes koná mimořádná akce - Týden španělsky psané literatury. Za účasti několika známých literátů (David Llorente, Jesús Carrasco) se bude konat několik přednášek a diskusí. V úterý promluví F. Caramburu a C. F. Cubas, oba nositelé Státní ceny za literaturu o nuancích mezi povídkou a románem. Ve středu proběhne přednáška na téma Fikce a realita v literárním prostoru a ve čtvrtek se bude besedovat o překladech španělsky psané literatury do češtiny. Více informací najdete zde.
Nejzajímavější knihy roku 2017 podle médií (27.11.2017)
Pomalu přichází konec roku a s ním i obligátní žebříčky toho, co se za poslední rok v literatuře nejlépe povedlo. Nejvlivnější světová média vyhlašují svých 100 favoritů. Britský The Guardian pojmenovává svůj výběr jako "Nejlepší knihy roku 2017" a po přečtení krátké anotace si knihu můžete rovnou zakoupit. Americký The New York Times raději volí "Důležité knihy roku 2017" a rozděluje knihy do funkčních kategorií fikce a non-fikce. Porovnejte britský a americký výběr s tím vaším.
Eseje Orhana Pamuka Jiné barvy vyšly v češtině (21.11.2017)
Eseje Jiné barvy tureckého spisovatele a držitele Nobelovy ceny Orhana Pamuka právě vyšly v českém překladu pod nakladatelstvím Argo. Soubor různorodých textů, jež ale pevně pojí leitmotiv knih, čtení a Pamukova rodného města Istanbulu, u nás vychází po 18 letech od prvního vydání v originále.
Francouzské literární ceny (07.11.2017)
Shodou okolností se v pondělí 6. listopadu 2017 udělovaly hned dvě prestižní francouzská literární ocenění. To nejslavnější, le prix Goncourt, obdržel Éric Vuillard za román L`Ordre du jour. Devětačtyricetiletý spisovatel, režisér a scénárista napsal krátký, ale silný příběh o vzestupu Hitlerovy moci. Druhá cena, le prix Renaudot, byla udělena Olivieru Guezovi za román La Disparition de Josef Mengele (Zmizení Josefa Mengeleho). Obě poroty dokazují, že téma druhé světové války v literatuře ještě zdaleka není překonáno.
Státní cenu za literaturu Jáchymu Topolovi (23.10.2017)
V neděli večer 22. října byla ministrem kultury udělena Státní cena za literaturu. Letošním laureátem se stal český spisovatel Jáchym Topol, který v letošním roce vydal román Citlivý člověk. Pětapadesátiletý chartista Topol vydal svůj první román Sestra v devadesátých letech a od té doby bylo jasné, že na literární scéně stojí silný prozaik. Letošní Citlivý člověk byl tak jen obnoveným důkazem jeho spisovatelské kvality. Topol se Státním oceněním zařadil mezi velikány české literatury, jako jsou Milan Kundera či Karel Šiktanc.
Radka Denemarková nominovaná na švédskou cenu (11.10.2017)
Česká spisovatelka Radka Denemarková se objevila na shortlistu mezinárodní Writers' Stage Award pro rok 2017. Švédské literární ocenění hodnotí nejlepší knihy ve švédském překladu. Radka Denemarková se na prestižní cenu nominovala románem Peníze od Hitlera, který do švédštiny přeložila Karin Eriksson. Vítěz bude známý během měsíce října. Slavnostní ceremoniál se bude konat v lednu 2018 ve Stockholmu.
Margaret Atwoodová obdrží Cenu Franze Kafky (11.10.2017)
V úterý 17. října 2017 předá Společnost Franze Kafky laureátce Margaret Atwoodové Cenu Franze Kafky. Posláním Ceny Franze Kafky je ocenit výjimečnou literární tvorbu současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Při této příležitosti kanadská spisovatelka a básnířka uspořádá hned dvě autogramiády: první proběhne (v angličtině) v pražském knihkupectví the Globe Bookstore v úterý 17. 10., druhá (v češtině) ve středu 18. 10. v knihkupectví Palác knih Neoluxor na Václavském náměstí.
Napínavé čekání na Nobelovku (02.10.2017)
Zaprodanec Paula Beattyho v češtině (28.09.2017)
Téma rasového napětí mezi americkými obyvateli je aktuální stejně jako v 60. letech, kdy byl literárním mluvčím generace spisovatel James Baldwin. Aktuální politická administrativa jako kdyby zrcadlila právě Baldwinovu dobu, nastává tedy čas pro další skvělé autory, aby kladli otázky. V českém jazyce právě vychází kontroverzní román Paula Beattyho Zaprodanec (Odeon 2017), oceněný Man Bookrovou cenou, jenž ve společnosti opět otevírá palčivá témata rasové segregace a moderního otroctví.
Vo-Vf festival dává prostor překladatelům (26.09.2017)
Od 29. září do 1. října 2017 probíhá již popáté ve francouzském městě Gif-sur-Yvette literární festival pod patronátem spisovatele Alaina Mabanckou. Festival propojuje autory a jejich překladatele, diskutují společně nad přenositelností literárních myšlenek do nejrůznějších světových jazyků. Na programu jsou rozmanité workshopy, diskuse i semináře pro začínající překladatele.
Užší výběr nominací na Booker Prize 2017 je tu! (21.09.2017)
Mezi šest finalistů letošního Man Booker Prize patří:
4 3 2 1 – Paul Auster (USA)
History of Wolves – Emily Fridlund (USA)
Exit West – Mohsin Hamid (Pákistán-UK)
Solar Bones – Mike McCormack (Irsko)
Elmet – Fiona Mozley (VB)
Ministerstvo nejvyššího štěstí (The Ministry Of Utmost Happiness) – Arundhati Roy (Indie)
Lincoln in the Bardo – George Saunders (USA)
Autumn – Ali Smith (VB)
Vítěze porota vyhlásí 17. října v Londýně. Slavnostní ceremonii odvysílá stanice BBC.
Příběh služebnice je znovu oceněn (18.09.2017)
Včera v nočních hodinách našeho středoevropského času byly uděleny televizní ceny Emmy za minulý rok. Nejvíce cen získala adaptace dystopického románu Příběh služebnice Margaret Atwood. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si odnesla Elizabeth Moss, hlavní představitelka v Příběhu služebnice. Román Margaret Atwood byl přeložen do více než 40 jazyků, filmovou podobu mu dal režisér Volker Schlöndorff a scénář je dílem slavného anglického dramatika a nositele Nobelovy ceny Harolda Pintera (1930 – 2008). Přečtěte si také Margaret Atwood: Realita a pravda.
Rushdieho „zlatý příběh“ (18.09.2017)
Nový román Salmana Rushdieho The Golden House (Random House 2017) svým názvem odkazuje na starověkou řečnickou figuru „zlatý příběh“, která označuje neuvěřitelnou, stěží pravdivou historku. Mladý Newyorčan René, usilující o kariéru ve filmovém průmyslu, si jako nový projekt zvolí dokumentování (nebo přesněji špehování) bohaté a záhadné rodiny Goldenových, která má, jak se ukáže, nehezkého kostlivce ve skříni... Salman Rushdie, významná ikona současné literatury, je autorem desítek knih. Autor, který za své názory byl ájatolláhem Chomejní odsouzen k trestu smrti, a po mnoho let se musel ukrývat, nyní žije v New Yorku. Vlastní řadu prestižních cen, včetně Bookerovy.
Beatník Holmes v češtině (06.09.2017)
Beatnická generace amerických 50. a 60. let 20. století nekonečně láká čtenáře po celém světě. V češtině si předrevoluční publikum mohlo přečíst pouze slavné Na cestě Jacka Kerouaca. V 90. letech už vycházel například spisovatel W. S. Burroughs. Letos se nakladatelství Argo ve spolupráci s překladatelem a velkým znalcem beatnické generace, Josefem Rauvolfem, rozhodlo vydat další "pozapomenuté" dílo té doby - Jeď! Johna Clellona Holmese, které je často označováno jako vůbec první beatnický román.
Začíná berlínský literární festival (05.09.2017)
Od 6. do 16. září 2017 probíhá v Berlíně největší německý literární svátek - Internationales Literaturfestival Berlin. I letos se pyšní velkými jmény světové i domácí literární scény. V několika tematických okruzích vystoupí například Salman Rushdie, Khaled Khalifa nebo Elif Shafak. V rámci festivalu se koná také velký literární kongres, který bude debatovat na téma demokracie a svobody.
Mezinárodní knižní festival v Edinburghu (29.08.2017)
Mezi 12. a 28. srpnem 2017 probíhal tradiční Mezinárodní knižní festival v Edinburghu. K letošním hostům patřila i polovina autorů nominovaných na Man Booker Prize: Paul Auster, Jon McGregor, Ali Smith, Zadie Smith a Colson Whitehead. Podcast s Colsonem Whiteheadem a dalšími autory je k poslechnutí zde. Mezi další hvězdné autory patřili Ben Aaronovitch, Paula Hawkinsová, David Levithan, Peter May či Olga Tokarczuková.
Španělsko zatýká a propouští tureckého spisovatele (21.08.2017)
Kritik tureckého prezidenta Erdogana, spisovatel Dogan Akhanli, byl v sobotu 19. srpna zatčen ve španělském Madridu na žádost turecké administrativy. Hned druhý den byl ale Akhanli propuštěn, přesto Angela Merkel otevřeně kritizuje Turecko za zneužívání mezinárodních zatykačů Interpolu. Podle Hospodářských novin nebyl spisovatel zatčen poprvé. V 80. letech skončil v cele za své opoziční aktivity. Agentura DPA zdůrazňuje, že není jasné, čeho se Akhanli dopustil. O jeho dalším osudu se bude jednat v příštích několika týdnech, není doposud známo, zda ho španělská justice vydá zpět do Turecka.
Soutěž Básně má uzávěrku již 31. srpna (16.08.2017)
Občanské sdružení literarnyklub.sk, časopis Psí víno a vydavatelství Fra vyhlásili 7. ročník československé literární soutěže Básně. Zúčastnit se může autor či autorka s cyklem českých anebo slovenských básní, nikde však nesmí být, až do vyhlášení, publikován. Více informací se dozvíte zde.
Vychází nové verše Ivana Blatného (10.08.2017)
Editor a spisovatel Martin Reiner, jenž se zabýval Ivanem Blatným i ve své románové tvorbě, nyní vybral 400 dosud nepublikovaných Blatného básní z let 1982-1990, které nyní vydává nakladatelství Druhé město. „S postupem let už psal Ivan Blatný prakticky denně, a to včetně posledního dne života, ještě několik hodin před definitivním koncem své nekonečné básně,“ uvádí Reiner v předmluvě ke knize.
Nekompromisní Michiko končí kariéru (07.08.2017)
Francouzský literární měsíčník Le Magazine Littéraire přinesl překvapivou zprávu ze zámoří. Známá literární kritička Michiko Kakutani, dlouholetá nekompromisní a kontroverzní přispěvatelka The New York Times, se rozhodla odejít do důchodu. Za dobu 34 let v NYT dosáhla i na Pulitzerovu cenu a starala se o úroveň i rozvoj literární kritiky, jež se celosvětově snaží udržet svou důležitou pozici ve společnosti.
Mezinárodní PEN klub zveřejnil nahrávky z debat (02.08.2017)
Na internetové adrese www.archive.pen.org bylo zveřejněno přes 1500 hodin nahrávek z literárních a lidskoprávních debat světových spisovatelů. Daniel Konrád v Hospodářských novinách upozorňuje na několik českých jmen, mezi nimiž se objevil například Josef Škvorecký nebo Jiří Gruša. Zajímavým poslechem je jistě Hrabalova Příliš hlučná samota čtená světoznámou teoretičkou fotografie Susan Sontagovou.
Junot Díaz vydá knihu pro děti (26.07.2017)
Jsou spisovatelé rychlí a produktivní, kteří dodávají na trh knihy pravidelně. A pak jsou spisovatelé jako držitel Pulitzerovy ceny Junot Díaz, kteří fanoušky napínají. Díazovi příznivci se dočkají až v březnu 2018, kdy vyjde jeho knížka pro děti Islandborn, kterou autor zamýšlel napsat pro své kmotřenky už před 20 lety. Obrázková knížka o osmačtyřiceti stranách se bude dotýkat témat, které se objevily v Díazově tvorbě již dříve: imigrace, problémy ohledně vlastní identity a tíha kolektivní paměti.
Oceněný Kámel Daúd (24.07.2017)
Alžírsko-francouzský spisovatel, který se u nás proslavil zejména knihou Meursault, přešetření (Odeon 2016) i svojí návštěvou Festivalu spisovatelů Praha. Tentokrát se Kámel Daúd ve francouzských médiích skloňuje s cenou Livre et Droits de l`Homme (literatury a lidských práv), jež spisovatel obdržel 20. června v Nancy za svou novou knihu Mes Indépendances, Chronique 2010-2016 (Actes Sud 2017).
Udílení těchto cen založil v roce 2002 politik André Rossinot společně s nedávno zesnulou političkou Simone Veil.
Začínají Colours of Ostrava (18.07.2017)
Zítrejším dnem (19. července) začíná největší tuzemský multižánrový festival Colours of Ostrava. Představí se na něm desítky hudebníků ze zahraničí i z Čech. Na programu jsou ale i literární setkání s autory nakladatelství Argo. Ve čtvrtek 19. července se bude křtít nová kniha finské spisovatelky Katji Kettu "Můra" a vystoupí například tamní básník Petr Hruška. Celý program sledujte zde.
Jenkins začne natáčet film podle Baldwina (13.07.2017)
Oscarem oceněný režisér Barry Jenkins (Moonlight, 2017) se pouští do dalšího filmu. V říjnu příštího roku začne natáčet film na motivy románu Jamese Baldwina "If Beale Street Could Talk" (1974). Děj románu je zasazen do Harelmu sedmdesátých let a vypráví o dvaadvacetiletém Fonnym, jenž je neprávem odsouzen za znásilnění. Název Baldwinova románu odkazuje na píseň W. C. Handyho "Beale Street Blues" z roku 1916.
Světová premiéra divadelního zpracování Doby z druhé ruky (12.07.2017)
Běloruskou autorku Světlanu Alexijevičovou netřeba dlouho představovat. Spisovatelka, která ráda vrtá do hlubin lidské (a hlavně ruské) duše, získala v roce 2015 Nobelovu cenu za literaturu. Na podzim přijde na řadu další hold této autorce, a to v podobě divadelního představení na motivy románu Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka. Premiéra se bude konat 12. 9. 2017 v areálu Jatek78. Osmdesátiminutové představení zpracovala Spitfire Company.
Karlovy Vary uvedly film podle Maupassanta (10.07.2017)
Včerejším dnem skončila největší tuzemská filmová přehlídka v Karlových Varech. 52. ročník se konal za účasti hollywoodských hvězd Umy Thurman a Caseyho Afflecka. Vítězným snímkem se stal po patnácti letech film českého režiséra - Václava Kadrnky - Křižáček. Mezi filmy se ale objevil i nový francouzský snímek Příběh jednoho života podle románu slavného spisovatele Guy de Maupassanta. Vypráví o životě chudnoucí baronky. Film je natočen v televizním poměru 4:3, což filmu dává nové možnosti interpretace perspektivy. Přečtěte si recenzi na film od Kamila Fily zde.
134. výročí narození Franze Kafky (30.06.2017)
V pondělí 3. 7. 2017 uplyne 134 let od narození spisovatele Franze Kafky. Výročí si můžete připomenout spolu se Společností Franze Kafky od 15 hodin u Kafkova pražského pomníku v Dušní ulici.
Cestující básník Romero v Praze (28.06.2017)
Také Praha měla v minulém týdnu možnost být hostitelkou Armanda Romera. Kolumbijský básník a prozaik, následník surrealistické tradice v její latinskoamerické verzi, tzv. nadaismu, se setkal s českou veřejností v Latin Art Gallery v Praze. Je rovněž držitelem řady ocenění, připomeňme například cenu latinskoamerické literatury získanou v roce 2005 v New Yorku. Mezi jeho díla patří Ďábel a jeho ruka, Skleněný básník, Nadaismus aneb Hledání avantgardy.
Emma Watsonová po Paříži schovává Příběh služebnice (27.06.2017)
Herečka Emma Watsonová 21. 6. na Twitteru zveřejnila zprávu, že po Paříži schovává 100 kusů románu Margaret Atwoodové Příběh služebnice, podle něhož vznikla nedávno dokončená první sezóna stejnojmenné seriálové adaptace. Emma Watsonová uspořádala podobnou akci už loni v listopadu. Podporuje tak feminismus a snaží se o změnu pohledu lidí na svět. Takže pokud jedete do Paříže na dovolenou, směle na lov knih!
Ceny za českou detektivku (23.06.2017)
V úterý 20. června byly předány ceny za českou detektivní literaturu. Cenu Havran, která je udílena nejlepší povídce, získala Václava Molcarová za příběh Hra na pravdu. Cenu Jiřího Marka, za nejlepší knihu, obdržel Martin Goff za román Dítě v mlze. Mezi dalšími oceněnými byli například Nela Rywiková, Iva Procházková nebo Michal Sýkora.
Studio Paměť zve na literární večer (22.06.2017)
29. 6. proběhne ve Studiu Paměť poslední díl cyklu literárních večerů. Tentokrát vystoupí Tereza Riedlbauchová a Marie Iljašenko, k tomu jim zahrají bluesoví Špinaví lůzři. Jaké je to žít nebo mít kořeny na více místech?
Pět nominovaných na cenu Strega 2017 (21.06.2017)
Od roku 1947 se v Itálii udílí prestižní cena Strega, kterou založil Guido Alberti, mecenáš a majitel likéru, po kterém je cena pojmenována. Letos se do pečlivě vybraného okruhu pěti finalistů dostali: Paolo Cognetti za román Le otto montagne, Teresa Ciabatti za La più amata, Wanda Marasco za La compagnia delle anime finte, Alberto Rollo za Un’educazione milanese a Matteo Nucci za È giusto obbedire alla notte. Vítěz bude vyhlášen 6. července v Římě.
Zdenek Primus pokřtí v Literární kavárně novou knihu (20.06.2017)
Zdenek Primus, česko-německý historik umění a spisovatel, bude diskutovat u příležitosti vydání své knihy Popis ženy neboli Lego, Portrét muže – Aquila v Literární kavárně v Řetězové ulici. Jste zváni na pátek 23. 6. od 19.00.
Příběh služebnice se dočká pokračování (16.06.2017)
První sezóna seriálu Příběh služebnice (The Handmaid's Tale) na motivy stejnojmenné knihy kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové před dvěma dny skončila, avšak díky obrovskému úspěchu nejen u diváků, ale i u kritiků, bylo okamžitě potvrzeno pokračování. Druhá sezóna bude mít premiéru v roce 2018 (datum zatím není upřesněno) a sama autorka oznámila, že bude s tvůrci seriálu opět spolupracovat a také si zahraje menší roli.
Man Booker pro Davida Grossmana (16.06.2017)
Mezinárodní Man Bookerovu cenu za rok 2017 získal izraelský spisovatel David Grossman za román A Horse Walks Into a Bar. Grossman v něm vypráví příběh stand-up komika z malého města, který balancuje mezi pódiem a publikem, jízlivým humorem a opravdovou hloubkou. Spisovatel a esejista David Grossman již obdržel mnoho ocenění, zabýval se například tématem holocaustu i izraelské politiky. V roce 2005 se účastnil Festival spisovatelů Praha.
Angažovaná poezie žije. V Británii. (13.06.2017)
Cenami ověnčená skotská básnířka Carol Ann Duffy publikovala v britském deníku The Guardian báseň, jež reaguje na aktuální dění na tamní rozbouřené politické scéně. Báseň je zaměřená přímo na nejokoukanější tvář právě skončených parlamentních voleb - na premiérku Theresu May. Carol Ann Duffy pochází z Glasgow a potvrzuje nejen silný politický hlas Skotů, ale i umělců a umělkyň. Celou báseň si přečtěte zde.
Visegrád čte a diskutuje (05.06.2017)
Ve čtvrtek 8. června 2017 se od 19 hodin ve Slovenském domě v Praze uskuteční setkání autorů visegrádských zemí. Slovensko bude reprezentovat prozaik Pavol Rankov, za maďarskou literaturu vystoupí prozaik a básník Tamás Jónás, polskou scénu představí spisovatelka a dokumentaristka Marta Dzido a za českou literaturu pohovoří básník Milan Šťastný. Autorská čtení a následnou diskusi bude moderovat Tereza Semotamová.
Vyhlášení soutěže Skrytá paměť Moravy 2017 (01.06.2017)
Dobojováno, dohlasováno. Pouze porotci však zatím znají výherce jedenáctého ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy pro mladé autory mezi 12 a 19 lety. Letošní téma „Kořeny“ oslovilo 186 budoucích literátů. Slovanské hradiště v Mikulčicích ožije v pátek 16. června 2017 slavnostním vyhlášením výsledků soutěže literárních talentů, kde zástupci Jihomoravského kraje předají ceny autorům vítězných prozaických textů.
200 spisovatelů a umělců proti rasismu a cenzuře (01.06.2017)
Indicko-britský spisovatel Salman Rushdie vede světovou kampaň, která bojuje s perzekvováním a utlačováním spisovatelů a spisovatelek. Již přes 200 spisovatelů a umělců, pod záštitou Mezinárodního PEN klubu, se přidalo pod Rushdieovu výzvu. Mezi nimi i Margaret Atwood, Ai Weiwei, Karl Ove Knausgaard nebo Yann Martel. „The Make Space“ kampaň se má v následujících třech letech soustředit na boj s rasismem a xenofobií a zároveň se bude snažit pomoci znevýhodněným spisovatelům, kteří jsou ve svých vlastech utlačováni cenzurou.
Týden Astrid Lindgrenové v Praze (31.05.2017)
Uběhlo už 110 let od chvíle, kdy se narodila proslulá spisovatelka Astrid Lindgrenová, z kolektivní paměti lidstva se však nevytratila. Skandinávský dům v Praze se ve spolupráci s Ministerstvem kultury rozhodl v rámci tohoto výročí uspořádat akci Týden Astrid Lindgrenové, která začne 1. 6. 2017 na Den dětí a skončí 8. 6. 2017. Program ovšem nebude zaměřen jen na autorčinu tvorbu pro děti, ale i její loni vydané Válečné deníky zaznamenávající druhou světovou válku očima „obyčejné ženy“.
Heydrich podle Bineta v kinech (30.05.2017)
Uplynulo 75 let od chvíle, kdy čeští parašutisté spáchali atentát na R. Heydricha. Tato událost inspirovala před sedmi lety francouzského spisovatele Laurenta Bineta a vznikl oceňovaný román HHhH (Argo 2010). Příští čtvrtek, 8. června 2017, přichází do kin film natočený právě podle Binetovy předlohy. V české verzi nese název Smrtihlav a mezi herci se objeví například Jason Clarke anebo Mia Wasikowska. Režíroval Cédric Jimenez. Více o Laurentu Binetovi si přečtěte zde.
Autogramiáda Michala Viewegha k nové knize (24.05.2017)
Nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh přidává na své autorské konto čtvrtou knihu povídek, nazvanou Bůh v Renaultu (Druhé město). Soubor namíchaný z pocitů, nálad a komplikovanosti vztahů si můžete nechat podepsat ve čtvrtek 25. května v Brně od 17 hodin v knihkupectví Dobrovský nebo v pátek 26. května v Hradci Králové v OC Atrium taktéž od pěti.
Polanski podle románu Delphine de Vigan (22.05.2017)
Ve francouzském Cannes právě probíhá jeden z největších a nejslavnějších filmových festivalů světa. O Zlatou palmu přijel bojovat i francouzko-polský kontroverzní režisér Roman Polanski. Film "Podle skutečné události" je natočen podle bestselleru francouzské autorky Delphine de Vigan. Román je psychologickým thrillerem, který se zabývá neostrou hranicí mezi autorskou fantazií a reálným světem. Ve filmové adaptaci hrají například Emmanuelle Seigner a Eva Green.
Bratislavský Knižný Festival (19.05.2017)
Již počtvrté se ve dnech 1. až 4. června 2017 uskuteční Bratislavský Knižný Festival (BRaK), letos s tématem "Za zrkadlom". Festival vznikl za cílem propagovat malá nezávislá nakladatelství a knihy, jejich snahou je podat věrohodný obraz o středoevropském knižním prostoru. Letošní ročník se neobejde bez zahraničních hostů, mezi něž patří například argentinský spisovatel, překladatel a editor Alberto Manguel. Festival se koná v bratislavském Divadle Aréna.
Pražský Mikrofestival 2017 (18.05.2017)
Ve dnech 18. až 21. května 2017 proběhne v Hybernské 4 další ročník Pražského Mikrofestivalu - každoroční festival umělecké tvorby spojující současnou experimentální literární produkci s výtvarným uměním, filmem a živým vystoupením. Letošní přehlídka přivítá 24 autorů experimentální poezie a prózy z 12 různých zemí. Více informaci zde.
Goncourtova cena za poezii, povídku a debut (11.05.2017)
3. května 2017 byli vyhlášeni letošení laureáti francouzské Goncourtovy ceny v kategoriích nejlepší poezie, povídka a debut. Podle poroty je letos nejlepším básnickým počinem sbírka Requiem de guerre od Francka Venaille, nejzdařilejší kniha povídek je Retourner à la mer od známého hudebníka Raphaela Haroche a nejvýraznějším debutem román Marx et la poupée od Maryam Madjidi. O něm i o dalších nominovaných debutech jsme psali zde.
Tvůrčí pobyt pro spisovatele v Kyjevě (09.05.2017)
Letos poprvé vypisuje Insitut umění ve spolupráci s Českým centrem v Kyjevě výběrové řízení na měsíční tvůrčí pobyt pro básníky a prozaiky na Ukrajině. Přihlásit se může každý, kdo má trvalý pobyt v České republice a vydal alespoň jednu knihu. Autoři si mohou vybrat, kde by od 10. srpna do 11. září mohli být, zda ve Lvově, Ivano-Frankovsku, Charkově, Dněpru či Záporoží.
Institut umění vznikl z iniciativy Ministerstva kultury ČR v roce 2005 za cílem přispívat k rozvoji a zvyšování společenské prestiže umění v celé své škále.
35 francouzských spisovatelů proti Marine Le Pen (03.05.2017)
Dnes, 3. května 2017, zvěřejnilo 35 francouzských spisovatelů výzvu, ve které žádají spoluobčany, aby v nedělních prezidentskýh volbách "volili proti Marine Le Pen". Server Bibliobs.fr přináší podrobnější důvody, proč iniciativa vznikla: Jsme zodpovědní za naši prozíravost proti škodlivým ideologiím, které nepřináší žádné řešení pro aktuální problémy. Neboť jde o naše svobody, o myšlenku, že tvoříme Francii pro budoucnost naši i našich dětí.
Pod prohlášení se podepsali mimo jiné i Jean-Michel Maulpoix, Sylvain Germain nebo Tanguy Viel.
Národní galerie vystavuje Gerharda Richtera (29.04.2017)
V Paláci Kinských je od středy 26. května otevřena výstava významného německého umělce Gerharda Richtera. Retrospektivní výstava, poprvé ve střední Evropě, se skládá z výběru děl z posledních šedesáti let umělcovy činnosti. Richterovo dílo se pohybuje v několika žánrech: od realismu k naturalismu, pop artu, konceptuálnímu umění až po abstrakci. V centru stojí předmět ‚hitorie‘ – nejen Německa, ale i historie Richterovy rodiny i umění samotného. Výstava se koná do 3. září 2017.
Belgický spisovatel Laurent Demoulin navštíví české univerzity (25.04.2017)
Laurent Demoulin působí na Lutyšské univerzitě, kde se zabývá zejména současnou belgickou literaturou, hlouběji se věnoval například Georgesi Simenonovi a Jeanu-Philippu Toussaintovi. Sám publikoval několik básnických sbírek a v loňském roce vyšel jeho románový, částečně autobiografický, debut Robinson (Gallimard, 2016). Vystoupí ve středu 26. dubna na brněnské Masarykově univerzitě (15:50, sál L31) a den poté na pražské Karlově univerzitě (13:20, sál 202, Hybernská).
Bianca Bellová mezi nejlepšími evropskými spisovateli (24.04.2017)
Evropská komise oznámila vítěze Ceny EU za literaturu 2017, píše culturnet.cz. Mezi oceněnými je i česká spisovatelka Bianca Bellová, která v minulém roce vydala výraznou novelu Jezero (Host). Evropská cena za literaturu (EUPL) každoročně uznává nové literární talenty a upozorňuje na bohatství současné evropské literatury. Ukázku z Jezera jsme publikovali na Literární.cz zde.
Patrik Ouředník oslaví jubileum (21.04.2017)
V neděli 23. dubna oslaví jubileum Patrik Ouředník (*1957). Jako vynikající spisovatel a překladatel své generace dokáže Patrik Ouředník doslova fascinovat. O významnosti autora v ČR hovoří i fakt, že jeho nejslavnější kniha Europeana patří do povinné četby řady vysokoškolských studentů. Od roku 1984 žije v Paříži. Jeho romány jsou čteny v různých světových jazycích. Na začátku tohoto roku vydal v Paříži novou knihu La fin du monde n`aurait pas eu lieu (Konec světa se nekonal) v nakladatelství Allia.
Cenu Revolver Revue obdrží Paul Wilson (13.04.2017)
Cenu Revolver Revue letos obdrží kanadský publicista, překladatel a hudebník Paul Wilson (*1941). Předána mu bude ve středu 19. dubna v Praze. Laureát působil v letech 1967–77 v Československu, kde se účastnil řady akcí formujících český underground. Působil také jako zpěvák skupiny the Plastic People of the Universe a po procesech s hudebníky byl z Československa vyhoštěn. Do angličtiny překládal knihy Škvoreckého, Havla, Hrabala a eseje I. M. Jirouse.
Pulitzerovy ceny 2017 jsou rozdány (11.04.2017)
V noci na dnešek (11. dubna) středoevropského času se na západním pobřeží USA rozdala nejprestižnější novinářská ocenění - Pulitzer Prize. Cena je udělována již od roku 1917 a jejím zakladatelem je Joseph Pulitzer, novinář maďarského původu, jenž zásadně ovlivnil vývoj amerických médií na počátku 20. století. V současnosti mají Pulitzerovy ceny 21 kategorií.
Letos si hlavní ocenění odnesli novináři z New York Daily News a ProPublica za odhalení kauzy zneužití policejní pravomoci při kontaktu s chudými minoritami. Vítězem v kategorii "Fikce" se stal spisovatel Colson Whitehead za knihu "The Underground Railroad".
Celý seznam laureátů si přečtěte zde.
Slavný kolumbijský spisovatel v Praze (07.04.2017)
Jak po padesáti letech číst román „Sto roku samoty“? Kolumbijský spisovatel Juan Gabriel Vásquez se bude z perspektivy čtenáře i romanopisce zamýšlet nad vitalitou románu Gabriela Garcíi Márqueze. Vásquez je autorem světově oceňované knihy Reputace, mistrně komponovaného textu upomínající na vrcholné prózy Iana McEwana či J. M. Coetzeeho. V pondělí 10. dubna je tento významný představitel latinskoamerické literatury hostem programu Týdne diverzity, od 19:00 v Instituto Cervantes v Praze.
Magnesia Litera zná své vítěze (05.04.2017)
Včera (4. 4. 2017) se konalo slavnostní vyhlášení nejlepších českých literárních počinů minulého roku - Magnesia Litera. Hlavní cenu získala Bianca Bellová za novelu Jezero. V kategorii překladové literatury proměnila nominaci Alice Hermanová McElveen za překlad románu irské spisovatelky Sary Baume - Jasno lepo podstín zhyna, o kterém jsme psali zde.
Bob Dylan konečně převzal Nobelovu cenu (03.04.2017)
Bob Dylan jako první hudebník v historii získal Nobelovu cenu za literaturu. Laureát byl vyhlášen Švédskou akademií již v říjnu 2016, avšak předání proběhlo až minulou sobotu, 1. dubna 2017. Podle deníku The Guardian si zpěvák a autor vyzvedl cenu při příležitosti konání jeho koncertu ve Stockholmu. Ukončil tak několikaměsíční dohady a kontroverze o tom, zda cenu vůbec přijme.
Cenu Magnesia Litera za překlad může získat Alice Hyrmanová-McElveen (31.03.2017)
O románu irské spisovatelky Sary Baume "Jasno lepo podstín zhyna", který se v Irsku stal literární událostí, jsme psali nedávno. Autorka jeho českého překladu, Alice Hyrmanová-McElveen, byla za tento počin nominována na cenu Magnesia Litera. Více zde. Předání cen Magnesia Litera proběhne 4. dubna.
Salon du livre v Paříži (27.03.2017)
Dnešním dnem končí každoroční knižní událost ve Francii - 37. Salon du livre Paris. Byl věnován převážně marockým knihám a marockým spisovatelům. Mezi jinými se zde představili spisovatelé Mahi Binebine, jehož proslavila kniha Hvězdy ze Sidi Moumen (Nakladatelství Práh, 2014), a Mohammed El Achaari, nositel arabské Bookerovy ceny. Také na této literární události, jako i v mnohých uměleckých galeriích ve Francii, mají mladí lidé vstup zdarma.
Známe nominace na Man Booker International Prize (21.03.2017)
Před pár dny (15. 3.) byly zveřejněny nominované tituly na prestižní ocenění Man Booker International Prize, jež udělují britští novináři, vydavatelé a literární kritici autorům světové literatury. Kategorie mezinárodních autorů existuje od roku 2005 jako kategorie Man Booker Prize, která je udílena již od roku 1968 pouze britským spisovatelům.
Mezi nominované světové autory pro rok 2017 patří například izraelský spisovatel Amos Oz, Francouzi Mathias Enard a Alain Mabanckou nebo albánský autor Ismail Kadare. Celý seznam si můžete přečíst zde.
Film podle Tokarczuk zahájí Febiofest (14.03.2017)
Mezinárodní filmový festival Febiofest bude 23. 3. zahajovat film režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých (polsky Pokot), jehož předlohou je román polské autorky Tokarczuk – Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých (2009, č. 2010 Host). Na scénáři Štěpána Hulíka spolupracovala i spisovatelka.
Jidáš v českém překladu (06.03.2017)
V příloze Orientace sobotních Lidových novin (5. 3. 2017) recenzuje Hana Ulmannová nové dílo Amose Oze Jidáš: “Jde o román opírající se o ne zcela naplněný milostný příběh a také o román idejí – teologických i politických. “ I tímto posledním románem dal Amos Oz najevo, že patří k elitám světové literatury. Knihu vydalo nakladatelství Paseka v překladu Lenky Bukovské a Mariany Fisher.
Wesley Lowery o Donaldu Trumpovi (03.03.2017)
Wesley Lowery, spisovatel a novinář věnující se lidským právům, rasovým problémům, spravedlnosti a politice, se ve článcích pro the Washington Post rozepsal o problémech vzniklých z nařízení Donalda Trumpa o deportaci řady uprchlíků. Autor, který získal cenu Shorty Awards za nejvlivnější příspěvky na sociálních médiích, objektivně a zevrubně vysvětluje celý případ a poukazuje na důležitá fakta. Otevřeně mluví o protestech a strachu, které toto nařízení způsobilo a o zásahu federálních agentů na letišti JFK, kteří bez vysvětlení kontrolovali identitu všech pasažéru letu Delta ze San Francisca, což způsobilo velký rozruch.
Marie Iljašenko a Olena Husejnova (27.02.2017)
V úterý 7. března se od 19:30 v Café Fra v Praze představí dvě básnířky. Olena Husejnova z Kyjeva, která se v roce 2005 uvedla sbírkou Vidkrytyj rajděr (Otevřený rider) a ihned za ni získala několik ocenění. Marie Iljašenko, česko-ukrajinská básnířka, za svou první sbírku Osip míří na jih také získala řadu ocenění a zapsala se mezi renomované autory. Pořad bude tlumočen z ukrajinštiny do češtiny.
Tady a ted’: rozhovor české a německé poezie v Goethe-Institutu. (25.02.2017)
Goethe-Institut zve na další pořad z cyklu Tady a teď: rozhovor české a německé poezie, tentokrát s podtitulem “Ve formě”. Laureáti Ceny Jiřího Ortena Jonáš Hájek a Ondřej Hanus budou společně s Janem Wagnerem a německou básnířkou Marion Poschmann číst ze své tvorby a diskutovat na aktuální téma básnických forem. 27. února 2017 od 19:00 v Goethe-Institutu, pořad moderuje Petr Borkovec.
Limassol, román slavného izraelského spisovatele J. Sarida právě vychází (03.02.2017)
Vyšlo nové číslo časopisu Host (03.02.2017)
Ruský PEN klub popírá členství laureátky Nobelovy ceny Alexijevičové (25.01.2017)
Ruský PEN klub tvrdí, že spisovatelka Světlana Alexijevičová z něj nemá co odcházet, když nikdy nebyla členkou. Alexijevičová v reakci zveřejnila fotku své členské karty. PEN klub v posledních dnech opustilo přes 30 ruských autorů.
Spisovatelka Denemarková nesmí jet na pietní akci do Pekingu (23.01.2017)
Zemřel beatnický básník Meltzer (09.01.2017)
Britskou cenu Costa podruhé obdržel irský spisovatel Barry (04.01.2017)
V úterý večer se v Anglii rozdávaly žánrové literární ceny Costa. Jejich vítěze v kategorii prózy Sebastiana Barryho znají také Češi. Barryho předešlou knihu Tajný deník v českém překladu vydalo nakladatelství Odeon.
Turecký soud nařídil propuštění spisovatelky Erdoganové (29.12.2016)
Podle agentury AFP dnes turecký soud nařídil propuštění uznávané spisovatelky Asli Erdoganové z vazební věznice. Tam od srpna čekala na začátek procesu, v němž má být souzena kvůli obvinění z údajné propagace terorismu. Západní spisovatelé obvinění považují za vykonstruované.
Českou literaturu bude propagovat nové centrum, povede ho bývalý diplomat Janyška (25.12.2016)
K napsání románu mě přivedla událost s udušenými migranty, říká spisovatel Šindelka (22.12.2016)
Kniha roku v anketě Lidových novin (17.12.2016)
Radka Denemarková obdrží WALD Press AWARD (13.12.2016)
Ocenění spisovatelka převezme za své romány, v nichž nekompromisně a na mimořádné literární úrovni zpracovává nepříjemná historicko-společenská a sociální témata. Předání ceny se uskuteční v Rudolfinu v neděli 18. prosince.
Literatura má i v digitální epoše svou váhu (06.12.2016)
Rozhovor s ministrem kultury Danielem Hermanem připravila pro poslední číslo Tvaru Svatava Antošová.
Nejvyšší španělské literární ocenění získal Mendoza. Vloni byl v Praze pro Kafkovu cenu (03.12.2016)
Zrušili jsme komunismus, ale svobodných lidí mnoho nepřibylo, říká nobelistka Alexijevičová (28.11.2016)
"Většina mladých Rusů by dala před svobodou přednost životu v silném státě, ne-li impériu. Myslí si, že bude spravedlivější," říká loňská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. V českém překladu právě vyšla její kniha Zinkoví chlapci. Teď Alexijevičová píše o lásce.
Laureát Německé knižní ceny v Praze (22.11.2016)
Emil Hakl vydal novou knihu (22.11.2016)
Zemřel Jaroslav Holoubek (07.11.2016)
Ve věku 70 let zemřel básník, prozaik, novinář a pedagog Jaroslav Holoubek. Přispíval mimo jiné do Literárních novin nebo Literárního měsíčníku, již jako známý lyrik napsal také povídkovou sbírku Žárlivá postel, v níž se podobně jako ve svých básních věnoval hlavně milostné tematice. Pro děti vydal Hotel Dračí komnata, věnoval se rovněž překladovým textům.
Cena Médicis pro zahraniční román (03.11.2016)
Claudio Magris: Chtěl jsem, aby střední Evropa nebyla vnímána jako druhořadá (31.10.2016)
25. ročník Ceny Josefa Jungmanna (21.09.2016)
Zemřel dramatik Edward Albee (17.09.2016)
Bůh maličkostí (05.09.2016)
Nominace na Cenu Josefa Škvoreckého (24.08.2016)
Kniha Zlín vydá román Purity (16.08.2016)
Dora Kaprálová: Mí Maďaři mi rozumějí (26.07.2016)
Mírová cena německých knihkupců (06.07.2016)
Letošní Mírovou cenu německých knihkupců dostane novinářka a spisovatelka Carolin Emckeová (nar. 1967).
Zemřel spisovatel a nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel (03.07.2016)
Ministerstvo kultury letos podpořilo rekordní počet překladů české literatury do cizích jazyků (01.07.2016)
Büchnerovu knižní cenu získal spisovatel Beyer (30.06.2016)
Německou Büchnerovu knižní cenu letos v listopadu převezme Marcel Beyer. Měsíc předtím německý romanopisec a básník navštíví Prahu. Beyera nejvíc proslavil román o dceři nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.
V Česku poprvé vychází Život je jinde (22.06.2016)
PEN/Pinterova cena (21.06.2016)
Cenu Franze Kafky dostane Claudio Magris (15.06.2016)
V říjnu si pro Cenu Franze Kafky do Prahy přiletí Claudio Magris. Italský spisovatel, překladatel a germanista proslul knihou Dunaj, která vyšla roku 1986. Autor vystoupil v České republice poprvé v roce 1998, a to na pozvání Festivalu spisovatelů Praha.
Přijedou číst Španělé. Na literárním festivalu vystoupí surrealista a Kunderův obránce Arrabal (14.06.2016)
Zpráva z poločasu (12.06.2016)
Česká literatura a nová média (07.06.2016)
Od druhé poloviny devadesátých let 20. století je literatura šířena nejen prostřednictvím tištěných a audiovizuálních médií, ale využívá zároveň bezbřehý a dynamicky se vyvíjející prostor internetu. Nové digitální technologie zasáhly jak do procesu tvorby literárního textu, tak do procesu jeho recepce. V čem se liší způsob tvorby a zveřejnění literárního díla v podobě textu digitálního a tištěného? Jak se změnila pozice čtenáře v prostředí interaktivních médií? Je vztah české literatury k novým médiím v nadnárodním kontextu v něčem specifický? Na tyto a další otázky hledá odpovědi publikace Karla Pioreckého.
Jiří Kuběna 80 (31.05.2016)
Jiří Kuběna slaví dnes významné jubileum. Jeho básnický eros je nevyčerpatelný, je autorem více než třiceti rukopisných sbírek, z nichž první, Zpívající Voliéru, napsal jako sedmnáctiletý. Ve své tvorbě klade důraz na zvukovou podobu básně. Jsou mu vlastní antické mýty, tíhne k moravské tradici, oživuje katolictví. Jeho osobním i básnickým domovem je Bítov.
Z Nahého obědu bude punkové album. Beatnický román před smrtí načetl sám spisovatel Burroughs (26.05.2016)
Na punkovém albu zazní hlas klasika beatnické generace padesátých let Williama Burroughse. Ten před smrtí v roce 1997 namluvil svůj nejslavnější román Nahý oběd. Knihu díky překladu Josefa Rauvolfa dobře znají také čeští čtenáři, po revoluci vyšla ve třech vydáních.
Rok v projektu (24.05.2016)
Arnon Grunberg vydal novou knihu (19.05.2016)
Mezinárodní Man Bookerovu cenu vyhrála Han Kang (17.05.2016)
Jedno z nejprestižnějších světových literárních ocenění, Mezinárodní Man Bookerovu cenu, v Londýně převzala jihokorejská spisovatelka Han Kang. Cenu získala za román The Vegetarian (Vegetariánka), který je znepokojujícím vyprávěním o ženě, jejíž rozhodnutí nadále nejíst maso mělo zničující následky. Poprvé byl mezi nominovanými spisovateli také turecký nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk, Rakušan Robert Seethaler či Angolan José Eduardo Agualusa. Číňan Jen Lien-kche se v úzkém seznamu adeptů na ocenění objevil již v roce 2013.
Cenu Jiřího Ortena získala spisovatelka Vybíralová (12.05.2016)
Poezie by měla prázdno rozvírat, říká Miloslav Topinka (11.05.2016)
Nikdo se jako sebevražedný atentátník nerodí (10.05.2016)
Cena Jeana (Hanse) Arpa pro Petra Krále (06.05.2016)
Spisovatel a nobelista Pamuk: Trest za urážku prezidenta má v Turecku umlčet opozici (05.05.2016)
Cena Arnošta Lustiga (05.05.2016)
Rakouská státní cena pro evropskou literaturu (02.05.2016)
Letošní cenu získal polský spisovatel, básník a publicista Andrzej Stasiuk (*1960).
Spisovatelku Ulickou napadli ruští vlastenci v pseudovojenských uniformách, polili ji barvou (29.04.2016)
Život o pár čísel větší než já (26.04.2016)
Pulitzerovu cenu získal Viet Thanh Nguyen (25.04.2016)
Nejkrásnější české knihy (21.04.2016)
Patočka pro The Guardian: Kdo rozhodl o Czechii? (19.04.2016)
Spisovatel a šéfredaktor internetového Deníku Referendum Jakub Patočka se na stránkách deníku Guardian vyslovuje ke změně jména naší země v angličtině na Czechia. Píše o překvapení českých občanů stejně jako celého světa ze strany politiků. Změna podle něj měla vyjít ze široké veřejné debaty a občané si ji měli odhlasovat v referendu. Patočka odkazuje mimo jiné na složitý proces, ve kterém se nakonec neprosadila změna vlajky Nového Zélandu a vrací se i do 90. let ke změně názvu Československo. Podle ankety Mladé Fronty Dnes skoro 17 tisíc lidí nesouhlasí s novým jménem Czechia, oproti tomu 6 tisíc název vítá. Ústav pro jazyk český přejmenování odsoudil jako násilně prosazené.
Vzpomínka na Černobyl (18.04.2016)
Mezinárodní Man Bookerovu cenu mohou získat Pamuk nebo čínský autor přeložený do češtiny (14.04.2016)
Nominace na Cenu Jiřího Ortena získaly tři mladé autorky (13.04.2016)
Básník je dobrodruhem v jazyce (12.04.2016)
Rozhovor s Jidi Majiou přinesl obtýdeník Tvar. Ukázky pocházejí z autorovy knihy Slova v plamenech si můžete přečíst zde.
Magnesia Litera 2016 (05.04.2016)
Cenu PEN klubu získá egyptský spisovatel Nádží (04.04.2016)
Zemřel maďarský nobelista Imre Kertész (31.03.2016)
Martin Vopěnka proniká se svými knihami do světa (29.03.2016)
Podle informací z káhirského literárního světa je překlad románu Spící město Martina Vopěnky v cetru zájmu. Kniha byla egyptské veřejnosti představena v únoru u příležitosti nově vzniklého mezinárodního literárního festivalu v Káhiře. Překladu se ujal zkušený bohemista a profesor Chálid Biltágí.
Byl bych někdy rád, kdybych psát nemusel (27.03.2016)
Lipský knižní veletrh se věnoval uprchlíkům, nakladatelé protestovali proti účasti časopisu (27.03.2016)
Proč Praha přestala podporovat literaturu? Nebudeme sanovat spisovatele, říká radní (14.03.2016)
Arabfest 2016 (12.03.2016)
7. ročník Festivalu arabské kultury se uskuteční od 30. března do 17. dubna v Praze a Plzni. Veškeré info o festivalu, o účinkujících či rezervacích naleznete na webu www.arabfest.cz.
Denemarková v Guardianu (11.03.2016)
Leopold Silberstein – slavista a filozof v obtížných časech (10.03.2016)
Vyjde nová kniha Zadie Smithové (04.03.2016)
O románu nazvaném Swing Time britské prozaičky píše deník The Guardian.
Cena Saula Bellowa (01.03.2016)
Cenu Saula Bellowa za celoživotní přínos americké literatuře, kterou udílí americký PEN klub výjimečným žijícím americkým autorům krásné literatury, letos převezme spisovatelka, redaktorka a profesorka Toni Morrisonová. Mezi její nejznámější knihy patří Velmi modré oči, Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná, za kterou získala v roce 1988 Pulitzerovu cenu.
O Literu se utká čtyřiadvacet titulů včetně knihy oceněné Nobelovkou (01.03.2016)
Němci vyznamenali syrského básníka Adonise, podle něj je islám na začátku konce (28.02.2016)
Remarquovu cenu míru v Německu obdržel básník Adonis, jenž kritizuje syrskou opozici. Ve Francii se z jeho nového knižního rozhovoru o islámu stala událost. Od listopadu, kdy kniha vyšla, se už prodává třetí dotisk. Adonis byl v roce 2009 hostem Festivalu spisovatelů Praha.
Íránská média vybrala 600 tisíc dolarů, aby zvýšila odměnu za vraždu spisovatele Rushdieho (23.02.2016)
Naše civilizace už začala zanikat (22.02.2016)
Zemřel Umberto Eco (20.02.2016)
Mario Vargas Llosa má dostat v Dominikánské republice čestné ocenění (15.02.2016)
Zemřel Petr Mikeš (11.02.2016)
Ortel na Českém slavíku dohnal Literu. Torst ceny bojkotuje (10.02.2016)
Strach je špatný politický barometr (08.02.2016)
Evropská cena za literaturu (05.02.2016)
Evropskou cenu za literaturu získal estonský spisovatel, filozof a kritik Jaan Kaplinski (nar. 1941).
50 let Academia (02.02.2016)
O nejlepších českých básních za rok 2016 rozhodne Jakub Chrobák. Krásný úkol, říká (02.02.2016)
Festival spisovatelů Praha chce letos přivézt nositele Nobelovy ceny Coetzeeho (01.02.2016)
Praha schválila granty na kulturu, protesty literárního světa či divadel nevzala na vědomí (29.01.2016)
Hrdinové mě nezajímají… (26.01.2016)
Zemřel Michel Tournier (23.01.2016)
Česko bude po téměř čtvrtstoletí hlavním hostem Lipského knižního veletrhu (19.01.2016)
Zemřel Vladimír Binar (15.01.2016)
Petr Král: Vlastizrady (12.01.2016)
Tituly nominované na letošní ceny Magnesia Litera (20.03.2013)
Ceny Lipského knižního veletrhu (17.03.2013)
Zveme na diskuzi Společná řeč švýcarské literatury (13.03.2013)
Diskuzní večer se spisovatelem A. Muschgem, A. Nessim, L. Semadenim, A. Brécardovou znalcem švýcarské literatury Miroslavem Tvrdíkem se uskutečňuje v pondělí 18. března v 18 hodin na FF UK (Palachovo náměstí 2). Organizuje Švýcarská ambasáda v Praze ve spolupráci s Literárními novinami.
Svědek lidského zmaru (12.03.2013)
Ztřeštěný exkurz do japonského sci-fi (24.05.2013)
Román Paprika, který napsal spisovatel Jasutaka Cucui, představitel nové vlny v japonském sci-fi žánru, je dobré načnout od konce – tedy od doslovu. Ukázku si můžete přečíst zde.
Naše média: sedmá velmoc, nebo bezedná žumpa? (26.04.2013)
Literární noviny zvou 23. května od 19.30 hodin na večer věnovaný stavu a úrovni českých sdělovacích prostředků. Hovořit budou přední odborníci na mediální komunikaci: publicista a spisovatel Karel Hvížďala, sociolog médií Jaromír Volek, novinář Andrej Halada, moderátorem bude šéfredaktor Literárek Petr Bílek. Debata proběhne v kavárně Divadla Bez zábradlí.
Festival spisovatelů Praha předal cenu za svobodu projevu (22.04.2013)
Vrána s polámanými křídly (04.04.2013)
Jakub Deml a František Bílek: Korespondence (12.04.2013)
Krásné dvacáté století (15.04.2013)
Proč jsem podpořil kulturní bojkot Izraele (09.04.2013)
Co musí mít nejkrásnější kniha? Letos vítězí vtip a neotřelost (24.04.2013)
Ceny Magnesia Litera znají vítěze (25.04.2013)
Michel Houellebecq v Maďarsku (19.04.2013)
Začíná Festival spisovatelů Praha (17.04.2013)
Pulitzerova cena za literaturu udělena (16.04.2013)
Milostné básně Petra Borkovce objevují světy zvířat i světy slov (08.04.2013)
O své nejnovější básnické sbírce Milostné básně hovořil Petr Borkovec s Ivanou Myškovou.
Disidenti v Číně se přestávají bát, říká Rushdie (05.05.2013)
Cena Toma Stopparda (21.05.2013)
Nevinnost a zkušenost (30.04.2013)
David Foster Wallace představoval skutečný literární fenomén, jakousi kometu, která se ukáže jednou za století, změní podobu celé disciplíny, ale vzápětí je jí pohlcena... David Foster Wallace a jeho dílo v posledním čísle časopisu Host.
Německý PEN klubu má nového prezidenta (10.05.2013)
Stal se jím rakouský spisovatel Josef Haslinger. Recenzi a ukázku z jeho knihy Jáchymov (česky vyšla v roce 2012) čtěte zde.
Bible by potřebovala lepšího editora (18.05.2013)
Cena Jiřího Ortena za rok 2013 (16.05.2013)
Letošní ocenění převzal devětadvacetiletý Ondřej Buddeus. Porota jeho sbírku Rorýsy, kterou vydalo nakladatelství Fra, vybrala ze tří nominovaných titulů.
Roth dostal cenu PEN klubu za pomoc jiným spisovatelům, i v ČSSR (04.05.2013)
Havel měl výhodu, že nebyl ekonom, říká spisovatel Tavares (29.04.2013)
Patrik Ouředník: Svobodný prostor jazyka (13.05.2013)
Pátý ročník Pražského Microfestivalu (11.05.2013)
Nizozemská literární cena Libris udělena (14.05.2013)
Ocenění obdržel Tommy Wieringa (nar. 1967) za román Dit zijn de namen. Českým čtenářům se spisovatel představil v roce 2008 bestsellerem Joe Kluzák (Argo).
Jedna z nejprestižnějších cen za literaturu putuje do dámských rukou (23.05.2013)
Vyšly nové Souvislosti 2-2013 (01.10.2013)
Španělský spisovatel Antonio Muñoz Molina oceněn (17.06.2013)
Sibylle Lewitscharoff získala Cenu Georga Büchnera (09.06.2013)
Autorka Sibylle Lewitscharoff obdržela na počátku června Cenu Georga Büchnera, což je nejvýznamnější ocenění v rámci německé literatury. Rozhovor se spisovatelkou si můžete přečíst zde.
Megasmutná pravdivá lovestory satirika Geryho Shteyngarta (19.06.2013)
Zemřel básník Zdeněk Rotrekl (10.06.2013)
Bojíme se mnohohlasu (08.06.2013)
Přinášíme ukázku z knihy Hovory se spodinou (12.06.2013)
3. ročník Knihexu (05.06.2013)
Vyšly nové Souvislosti (03.06.2013)
Protirestituční spisovatelka v ráži (31.05.2013)
Cena Franze Kafky (27.05.2013)
Imaginativní a vitální verše Stanislava Vávry (29.05.2013)
Orhan Pamuk o událostech v Istanbulu (11.06.2013)
Rudiš v Národní třídě nastolil zběsilé tempo. Vykreslil agresivního nešťastníka (16.06.2013)
Z autorského čtení Yasminy Khadry (04.06.2013)
Mírová cena německých knihkupců udělena (03.07.2013)
Soumrak Homo Economicus vychází jako audiokniha (10.07.2013)
Právě vychází román Melounová slupka (02.07.2013)
Vychází kniha k nedožité osmdesátce Olgy Havlové (13.07.2013)
Výlet do hlavy Samuela Becketta v šesti sešitech (12.07.2013)
Miguel Sousa Tavares vydal nový román (11.07.2013)
Titul Madrugada Suja (Špinavý úsvit) byl publikován v květnu letošního roku. Na konci června vedl portugalský žebříček nejprodávanějších knih. Autor, který byl hostem letošního Festivalu spisovatelů Praha, tentokrát opustil historické kulisy a svůj nový román zasadil dnešního Portugalska.
Básník by nejspíš neměl nic (29.06.2013)
Ediční plán Odeonu na červenec-prosinec (20.06.2013)
Nakladatelství Odeon ještě letos vydá novinku Sofi Oksanen (román Čas ztracených holubic), knihu laureátky Nobelovy ceny Toni Morrisonové (próza Domov) nebo titul Mlsoun Iana McEwana. Více na webu nakladatelství.
Zemřel hudebník a básník Filip Topol (19.06.2013)
Další český zářez do registru UNESCO - samizdatová literatura (28.06.2013)
Festival Literatura a současnost (25.06.2013)
Jasná slova proti lžím, iluzím a kýčům (24.06.2013)
Viktor Šlajchrt píše o sborníku Zbyňka Hejdy Kritiky a glosy na RevolverRevue.cz.
Cenu Ingeborg Bachmann získala v Klagenfurtu Katja Petrovskaja (08.07.2013)
Politická detektivka z východního Německa (27.06.2013)
Básník, který se narodil dvakrát. Jevgenij Jevtušenko vydá své paměti (01.08.2013)
Autorské čtení Sylvy Fischerové (08.08.2013)
Nepřehlédněte záznam z čtení spisovatelky Sylvy Fischerové, která na Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel (vydalo Druhé město v roce 2012).
Vychází sbírka současného korejského básníka (24.07.2013)
Platzová pátrá po kořenech rebélie. Počátky anarchismu ji dovedly až k hnutí Occupy (29.07.2013)
Zemřela česká beatnická básnířka Vladimíra Čerepková (12.08.2013)
Alexis Jenni: Francouzské umění válečné (07.08.2013)
A tady všude muziky je plno (15.08.2013)
Česká televize přinesla v pořadu Neznámí hrdinové portrét básníka, překladatela, historika a editora Zbyňka Hejdy.
Franz Kafka: Deníky 1909–1912 (22.07.2013)
Ondřej Hložek: Čím jsem starší, tím píšu úsporněji (05.08.2013)
V cyklu o mladých nadějných básnících se tentokrát představil Ondřej Hložek (*1986). Už jeho debut Tížiny (2011) se vymyká střednímu proudu současné české poezie. Typická je pro něj silná obraznost, důsledná práce s formou i patos. V Tížinách se jeho básně potulují městem i krajinou jako z knih Jana Skácela. Více v rozhovoru s autorem...
Širší nominace na Německou knižní cenu zveřejněna (16.08.2013)
Utajený Gombrowicz (26.07.2013)
V krakovském nakladatelství Wydawnictwo Literackie vyšel na konci května Kronos, intimní deník spisovatele Witolda Gombrowicze. Jeho poslední dílo, které dlouho čekalo na zveřejnění, přibližuje článek v posledních Literárních novinách.
Hannah Arendt: Důvěra v lidství (26.08.2013)
Ve spolupráci s Literárním domem Berlín pořádá Goethe-Institut v Praze výstavu, která dokumentuje život a dílo politoložky a filozofky Hannah Arendt, a to se zřetelem na nejdůležitější publikace, které vyšly téměř kompletně také v českém překladu.
K životnímu jubileu literárního kritika a historika (29.08.2013)
Literární.cz přeje k dnešním osmdesátým narozeninám Milana Blahynky.
Handkeho dvě knihy připomínají peklo nad Berlínem (20.08.2013)
Pavel Kohout: Nechám strašně pozdravovat! (22.08.2013)
Když láska v tekutém světě doslova protéká mezi prsty (19.08.2013)
Nepřehlédněte článek věnovaný knize Tekutá láska (vydalo nakl. Academia) populárního sociologa Zygmunta Baumana, který je emeritním profesorem sociologie na univerzitě v Leedsu.
Nakladatelé vkládají do voleb naději (25.09.2013)
Ať už ten román bude přijat jakkoli, strávil jsem jeho psaním vzácný rok (23.08.2013)
V Praze se setkají ředitelé všech Českých center ze zahraničí (02.09.2013)
Sen o osmašedesátém (21.08.2013)
Uvedení filmu Černá vdova (12.09.2013)
První kapitola z románu Jonathana Franzena (23.09.2013)
Ze světa literatury (18.09.2013)
Byl zveřejněn širší seznam knih nominováných na kanadskou literární cenu Scotiabank Giller. Od příštího roku budou moci získat Bookerovu cenu i spisovatelé ze Spojených států.
Padesáti hlasy hovořím – antologie současné slovinské poezie (05.09.2013)
Kniha Padesáti hlasy hovořím představuje básně padesáti slovinských básníků. Milena M. Marešová z ČRo se překladatelů a editorů díla ptala nejen na titul, ale také, zda je Slovinsko opravdu „ráj poezie“ a jestli je to tradice, anebo fakt vyplývající z možností daných současnou péčí o kulturu a tvorbu.
Britský prozaik Jonathan Coe o své nové knize (03.09.2013)
Goncourtova cena (09.09.2013)
Cenu Knižního klubu získal román, který vidí 20. století očima žen (03.09.2013)
Fascinovaný smrtí. Vychází kniha o Ladislavu Fuksovi, autorovi Spalovače (16.09.2013)
Zemřel literární kritik Marcel Reich-Ranicki (19.09.2013)
Konference o Ivanu Martinu Jirousovi (02.09.2013)
Vyjde sbírka básní Tomase Tranströmera (26.09.2013)
V civilizaci aut je už chůze sama básnickým činem (02.10.2013)
Řekl v rozhovoru pro Českou televizi Petr Král. Autor desítek básnických sbírek, próz a esejů o literatuře, malířství či fotografii, byl hostem pořadu Před půlnocí.
Nobelova cena za literaturu bude udělena ve čtvrtek (07.10.2013)
Man Bookerovu cenu dostala osmadvacetiletá Novozélanďanka Eleanor Cattonová (16.10.2013)
Historický román o zlaté horečce na Novém Zélandu získal Man Bookerovu cenu. Jeho autorka Elanor Cattonová ho začala psát v pětadvaceti letech. Spisovatelka, které v češtině vyšla románová prvotina Na scéně, se tak stala nejmladší držitelkou ocenění.
Nebarevné vzpomínky Martina Vopěnky (17.10.2013)
Cena deníku Welt udělena (11.10.2013)
Ocenění prestižního deníku získal americký spisovatel Jonathan Franzen, autor bestselleru Freedom (v českém překladu vydalo letos nakl Argo).
Román nositele Nobelovy ceny Mo Jena vychází česky (09.10.2013)
Začal knižní veletrh ve Frankfurtu (09.10.2013)
65. ročník největšího knižního veletrhu na světě začal právě dnes a hlavním hostem je Brazílie. Do neděle se představí více jak sedm tisíc vystavovatelů ze stovky zemí včetně Česka. O rozruch se hned na začátku postaral Paolo Coelho, který akci bojkotoval, a to na protest proti „protekcionistickému“ výběru brazilských spisovatelů.
Kultura není jen jedna, pokud politiky vůbec zajímá (23.10.2013)
Rozhovor s Danielou Hodrovou (22.10.2013)
Nad vítěznou knihou letošní Bookerovy ceny (03.11.2013)
Státní vyznamenání prezidenta republiky (29.10.2013)
Goncourtova cena 2013 (04.11.2013)
Zemřela Natalja Gorbaněvská (29.11.2013)
Artefakta: Homoerotické umění (08.11.2013)
Miroslav Balaštík v rozhovoru s Jiřím Kuběnou, básníkem a členem neformální skupiny šestatřicátníků.
Škvoreckého cenu získala Jakuba Katalpa (06.11.2013)
Zemřel Zbyněk Hejda (16.11.2013)
Cervantesova cena udělena (22.11.2013)
Literární cenu Cervantes 2013 získala jedna z nejuznávanějších současných mexických spisovatelek a publicistek Elena Poniatowska. Českým čtenářům je autorka známá především díky knize Ztřeštěná sedma, ve které předkládá portréty sedmi mexických ženských osobností převážně z první poloviny 20. století.
Brněnské divadlo jelo do Paříže zahrát Kunderovi (19.11.2013)
Literární svět ztratil Doris Lessingovou (17.11.2013)
Ve věku 94 let v neděli zemřela světově proslulá britská prozaička a nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2007 Doris Lessingová. Zprávu oznámil její nakladatel.
Spisovatelé odmítají účast na ruské literární konferenci (25.11.2013)
Dmitrij Bykov a Boris Akunin odřekli účast na literární konferenci, kterou má navštívit prezident Putin.
National Book Award získal James McBride (23.11.2013)
Dílo Jiřího Gruši zabere 10 svazků. Vycházet začne příští rok (13.11.2013)
Zpráva z Athén (15.11.2013)
Spisovatel, publicista, diplomat a korespondent Literární.cz Constantine Kokossis píše o posledním politickém vývoji v Řecku.
Pojem „umění“ lze ukrást (03.12.2013)
NY Times přináší výběr nejlepších knih roku 2013 (02.12.2013)
Knihou roku je básnická sbírka Bohdana Chlíbce (16.12.2013)
Nové vydavatelství Page 5 bude propagovat mladé české umění (13.12.2013)
Kunderova Oslava bezvýznamnosti (05.12.2013)
Nový román Milana Kundery, La festa dell´insignificanza (Oslava bezvýznamnosti), ačkoliv psaný ve francouzštině jako La Fête de l'insignifiance, vyšel v italském nakladatelství Adelphi Edizioni jako „prima edizione mondiale“ (první světové vydání) v překladu Massima Rizzanteho. Italský týdeník Panorama označil knihu za „za svatební oznámení pro milovníky Milana Kundery“, jež je zároveň „vyvrcholením téměř půl století dlouhého vyprávění“. „Nepolapitelný, tajemný a zlomyslný,“ píše o románu kritik Michele Lauro. Brzy přineseme recenzi románu z pera Josefa Brože, který si knihu přivezl z Říma.
A tělo se stalo slovem (10.01.2014)
Lidé se neradi vzdávají iluzí (27.12.2013)
Říká v rozhovoru pro novinky.cz rabín a spisovatel Karol Sidon, který nedávno vydal knihu Brány mrazu a jiné prózy (Akropolis).
Rudčenková se v nové sbírce prochází po dunách (16.01.2014)
Zemřel lingvista Vladimír Šaur (16.01.2014)
Cenu Karla Čapka dostal Jan Šulc (13.01.2014)
Michael McClure uvádí knihu Ghost Tantras (14.01.2014)
Básník Michael McClure vydal před padesáti lety vlastním nákladem publikaci, která vešla do dějin amerického hnutí beat generation, jehož je autor významným představitelem. V minulých dnech se kniha dočkala oficiálního vydání. Vyšla v péči v nakladatelství City Lights Lawrence Ferlinghettiho a nakladatelství Grey Fox. Autor nové vydání představí 15. ledna v americkém městě Berkeley. Více o autorovi rovněž na webu pwf.cz.
Günter Grass už další román nenapíše (16.01.2014)
Ian McEwan své čtenáře ukázkově (zlomyslně) namlsá (03.02.2014)
Cenu Costa dostal Nathan Filer (29.01.2014)
Přežili rok 2000 (27.01.2014)
Jaká je moc slova? (24.01.2014)
Svébytný surrealista Pavel Řezníček napsal paměti (18.02.2014)
Rezidenční pobyty pro literáty (05.02.2014)
Visegrádský program rezidenčních pobytů pro literáty nabízí celkem 32 stipendií (8 z každé země V4). Termín uzávěrky je 28. února 2014 (o půlnoci). Podrobné informace zde.
Vysoké DPH zabíjí knižní trh, tvrdí nakladatelé. Češi přesto čtou (04.02.2014)
Názory tak řečeného Dalimila (07.02.2014)
Zemřel překladatel a bohemista James Naughton (11.02.2014)
Vzrušující a opět sexy (26.02.2014)
Vladimír Páral se po více než 20 letech vrací s románem Kniha o biči. Příběh o moci a sexu i o moci sexu podle anotace knihy navazuje na znepokojivé romány jako Historie od Pauline Reage, Venuše v kožiše od Leopolda von Sacher-Masocha či Trestanecká kolonie Franze Kafky.
O ceny Magnesia Litera se utká Rudiš, Hakl i otec a syn Němcovi (05.03.2014)
Česká literatura je ve světě žádaná (05.03.2014)
Česká centra informují o účasti českých autorů na zahraničních festivalech a autorských večerech.
Vladimír Körner převzal Českého lva za celoživotní dílo (23.02.2014)
Ibsenova cena 2014 (24.03.2014)
Loučení s Věrou Chytilovou (21.03.2014)
Dnes se česká veřejnost rozloučila s Věrou Chytilovou, jednou z největších postav české kultury.
Bohemistický seminář 2014 (18.03.2014)
Festival spisovatelů letí do Maroka (26.03.2014)
Cena lipského knižního veletrhu (14.03.2014)
Pražský voyeur Emil Hakl (12.03.2014)
Goncourtova cena udělena (09.03.2014)
Francouzské nakladatelství vydává Klímu, Koláře, Krchovského (21.03.2014)
Spisovatelé protestují proti zákazu YouTube a Twitteru v Turecku (30.03.2014)
Ve Francii vychází nový román Milana Kundery. Recenze jsou vynikající (04.04.2014)
Milan Kundera dnes oslaví pětaosmdesátiny (01.04.2014)
Kunderovo domovské nakladatelství Gallimard přinese jako dárek jeho novinku ve francouzštině La fête de l'insignifiance (Oslava bezvýznamnosti). O italském vydání více zde.
Vychází Velký sešit (04.04.2014)
Člověk hranic (10.04.2014)
Magnesia Litera zná své vítěze (09.04.2014)
Rudiš dostal knižní cenu v Německu (14.04.2014)
Druhý břeh (30.04.2014)
Každé umění je politické (17.04.2014)
Vyjde nový román Iana McEwana (14.04.2014)
Zemřel spisovatel Gabriel García Márquez (18.04.2014)
Best Translated Book Awards 2014 (22.04.2014)
Mezi finalisty cen za nejlepší překlad se mimo jiné objevila kniha marockého spisovatele a malíře Mahi Binebina, která vyšla v anglickém překladu pod názvem Horses of God a kterou autor představí v říjnu v Praze na Festivalu spisovatelů.
Tsunami blues (24.04.2014)
Nakladatelství Torst vydává v těchto dnech novou prózu Markéty Pilátové. Tsunami blues je kniha o ztrátě mládí a iluzí, o českých stopách na Kubě, ale i o cestě, která vede k novému životu.
Prague Microfestival (06.05.2014)
Básník / román o Ivanu Blatném (12.05.2014)
Cena Jiřího Ortena udělena (15.05.2014)
Člověk je spisovatel, nebo otec (20.05.2014)
Philip Roth skončil s psaním i s čtením. Už nikdy nevkročím na pódium, řekl (13.05.2014)
Tělo a krev (18.05.2014)
Cunninghamův nový román je prý jeho nejoriginálnější. Inspiruje se pohádkou (06.05.2014)
Cena Independent Foreign Fiction (25.05.2014)
Nejlepší kniha roku 2013 podle časopisu Lire (28.05.2014)
Kafkovu cenu dostane Jen Lien-kche (27.05.2014)
Tichý dům Orhana Pamuka vyjde v českém překladu (19.06.2014)
Cena George Büchnera (04.06.2014)
Západ byl slepý, říká o Ukrajině spisovatelka Sofi Oksanenová (15.06.2014)
Poezie střílená brokovnicí, ale ne prvoplánově. Wernischovy básně nejsou pro staré (17.06.2014)
Literární cena IMPAC Dublin (13.06.2014)
Evropské muzeum roku (09.06.2014)
Titul Evropské muzeum roku získalo Muzeum nevinnosti spisovatele a nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka.
Ministerstvo kultury by mělo v příštím roce ušetřit miliardu (09.06.2014)
Cena pro Johna Banvilla (05.06.2014)
Cenu knížete z Asturie získal John Banville, nositel Man Bookerovy ceny za román Moře.
Estonsko-finská spisovatelka Sofi Oksanen: Máme rok 2014, proboha! (03.07.2014)
Knihy budou mít v České republice nižší DPH (05.07.2014)
Pilátová recenzuje Fuentese (23.06.2014)
Balancování mezi kulturami (24.06.2014)
Nakladatelství Odeon připravuje (03.07.2014)
Zemřela Nadine Gordimer (14.07.2014)
V neděli večer zemřela v Johannesburgu nositelka Nobelovy ceny Nadine Gordimerová. Více zde.
Zemřela Ana María Matuteová (28.06.2014)
Španělská spisovatelka a laureátka Cervantesovy ceny zemřela 25. června v Barceloně.
Festival spisovatelů představí marocké autory (07.07.2014)
Nominace na Cenu Josefa Škvoreckého 2014 (08.07.2014)
Cena Ingeborg Bachmannové (06.07.2014)
Vnitřnosti sametové revoluce (30.07.2014)
Ruský Booker zveřejnil širší nominace (16.07.2014)
Knižní Man Bookerova cena oznámila nominace (24.07.2014)
Fröhlich v českých překladech Henrika Ibsena objevoval humor (15.07.2014)
Trvalé jasno volného pádu. Petru Královi vyšly sebrané básně, vznikl o něm film (18.07.2014)
Patti Smith recenzuje (06.08.2014)
Zpěvačka Patti Smith hodnotí v deníku The New York Times novou knihu Haruki Murakamiho.
Ceny amerického PEN klubu (01.08.2014)
Byli vyhlášeni vítězové několika cen amerického PEN klubu. Soupis oceněných zde.
Otče, neopouštěj mě (04.08.2014)
Bezpečně se plazíme vpřed (23.07.2014)
Resort kultury získá vyšší rozpočet (13.08.2014)
Výjimka pro Rushdieho: Autor pro dospělé získal Andersenovu cenu (21.08.2014)
19. ročník Literární ceny Knižního klubu (18.08.2014)
Vyhlášení proběhne v úterý 2. září od 16 hodin v Kaiserštejnském paláci v Praze.
Syn disidentky Gorbaněvské pořádá v Praze výstavu, připomene tak srpen 1968 (19.08.2014)
Prestižní sázková kancelář Ladbrokes právě zveřejnila možné laureáty Nobelovy ceny (20.08.2014)
Man Booker Prize 2014 (10.09.2014)
Cenu Knižního klubu vyhrála próza o českých legionářích v Rusku (03.09.2014)
V Rusku panuje všeobecné šílenství, píše spisovatel Akunin (05.09.2014)
Jeden z nepřekládanějších ruských spisovatelů dneška Boris Akunin je ze situace v Rusku zděšený, i když nehodlá emigrovat, v zemi se bude zdržovat minimálně. „Nemám s Putinovým Ruskem nic společného, všechno tady je mi cizí,“ napsal Boris Akunin ve svém blogu na webových stránkách rádia Echo Moskvy. Více o autorovi na Literární.cz
Autorský večer básníků Marche a Topinky (01.09.2014)
Kundera podepsal smlouvu na slovenský překlad románu, pak ji ale zrušil (01.09.2014)
Nový svazek esejů Milana Kundery (08.09.2014)
V brněnském nakladatelství Atlantis právě vychází šestý svazek esejů Milana Kundery s názvem Zahradou těch, které mám rád. Texty této knihy autor napsal a publikoval v letech 1989–2008. Spolu s jinými úvahami vyšly v knize Une rencontre (Gallimard 2009).
Rudiš v Berlíně zkusí posunout literaturu do nového levelu počítačovou hrou (27.08.2014)
Kafka a Dora (01.09.2014)
Radostná hra s cizím psaním (17.09.2014)
Na Festival spisovatelů Praha do českého Senátu přijíždějí literáti, malíři i politici z Maroka (30.09.2014)
S literárními agenty o vydávání českých knih v zahraničí: Bez grantu ani ránu (25.09.2014)
Nic než autor (24.09.2014)
Karel Piorecký se v posledním čísle čtrnáctideníku A2 zabývá literární kritikou.
KomiksFEST! (19.09.2014)
Ve dnech 29. 10. – 2. 11. 2014 v Praze proběhne 9. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!. Jako každý rok představí nová jména, komiksová alba, výstavy, filmy, divadelní představení ad. Motto festivalu zní Komiks unlimited.
Teroristy vyrábějí mafiáni, ne muslimové, říká spisovatel a malíř Binebine (13.10.2014)
TRANSPOESIE 2014: Česká báseň udává tón (22.09.2014)
Bylo pozdě večer, když K. přišel. Rudiš recenzuje nový překlad Kafkova Zámku (15.09.2014)
Gouncourtova cena udělena (06.11.2014)
Hrál jsem si na světáka, teď jsem pokornější (27.10.2014)
Řekl spisovatel Michael Viewegh v rozhovoru s Danielou Drtinovou.
Největší hrozbou Evropy je nacionalismus, varuje Vargas Llosa (20.10.2014)
Čínský spisovatel převezme Cenu Franze Kafky (09.10.2014)
Prezentace českého překladu manifestu dada (15.10.2014)
Uvedení knihy Poslední uvolnění Waltera Sernera proběhne 23. října od 19:00 v Literární kavárně Řetězová. Pořádá Goethe-Institut v Praze a Pražský literární dům autorů německého jazyka, ve spolupráci s literární soutěží „Cena Waltera Sernera“ Festivalu spisovatelů Praha.
Man Bookerovu cenu získal Richard Flanagan (15.10.2014)
Nobelova cena 2014 (09.10.2014)
Nobelovu cenu za literaturu 2014 obdržel francouzský spisovatel Patrick Modiano (nar. 1945).
První kapitola knihy Hologram pro krále (05.10.2014)
Ceněný americký spisovatel Dave Eggers se nyní českému čtenáři představuje knihou Hologram pro krále. Na Literární.cz také rozhovor s autorem.
Nobelova cena za literaturu ve čtvrtek, šanci mají Murakami i Kundera (06.10.2014)
Německou knižní cenu získal básník, který v románu popsal útěk na ostrov v NDR (08.10.2014)
Ministerstvo kultury udělilo Státní ceny (22.10.2014)
Deník The Guardian se věnuje letošnímu nositeli Nobelovy ceny (20.11.2014)
Německo zvýší dotace na kulturu (19.11.2014)
Dětství v Metropoli smrti (18.11.2014)
Zemřel velký znalec díla Petra Bezruče Jiří Urbanec (21.11.2014)
Škvoreckého cenu získal Martin Reiner (05.11.2014)
Premio Ciampi (12.11.2014)
Básník Petr Hruška získal italskou literární cenu Ciampi, a to u příležitosti vydání prvního italského překladu jeho souborného díla v nakladatelství Valigie Rosse.
Festival svobody (14.11.2014)
Liberatura s Radkou Denemarkovou (29.10.2014)
Třicet let už na knize pracovat nebudu, říká po románu o Blatném Martin Reiner (03.11.2014)
Liberatura s Lubošem Svobodou (10.11.2014)
Cena Carlose Fuentese (13.11.2014)
Mezinárodní cenu obdržel spisovatel Sergio Ramírez.
Zažívá česká poezie inflaci? (11.12.2014)
O ročence Nejlepší české básně 2014 hovořila na Rádiu Wave Olga Stehlíková.
Konference Střed zájmu: Kultura 360° (03.12.2014)
Kreativní město literatury (02.12.2014)
Praha získala od UNESCO titul „Kreativní město literatury“.
Do Prahy míří nositel Německé knižní ceny Lutz Seiler, bude tu debatovat (03.12.2014)
Nový román nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka (08.12.2014)
9. prosince se na pultech knihkupectví objeví nová kniha tureckého laureáta Nobelovy ceny. Na titulu Kafamda Bir Tuhaflık, který vydavatel popisuje jako „love story i moderní epos“, pracoval Pamuk šest let. Děj románu, tak jako u většiny ostatních děl, zasadil do Istanbulu. Kniha o rozsahu 480 stran vypráví příběh lásky mezi pouličním prodejcem Mevlutem a jeho přítelkyní a také popisuje Mevlutův život v ulicích Istanbulu v období čtyř dekád, od roku 1969 do roku 2012, kdy vystřídal řadu zaměstnání. V této epoše je svědkem rozmanitých proměn města, obyvatel i celého Turecka.
Rushdie napsal nový román, jmenuje se podle Tisíce a jedné noci (25.12.2014)
Vznikne nový literární žánr, předpovídá nositel Nobelovy ceny Modiano (08.12.2014)
Nižší DPH na knihy (02.01.2015)
Knižní novinky z Arga (15.01.2015)
Michel Houellebecq opět provokuje (18.12.2014)
Začátek první světové války byl euforií, říká spisovatel Lemaitre (16.12.2014)
Literární ceny Costa (06.01.2015)
Cena Waltera Sernera (20.01.2015)
Piráti ukradli Houellebecqův román (05.01.2015)
V Praze se mění grantové komise na kulturu (22.01.2015)
Izraelský premiér ustoupil spisovateli Grossmanovi ve sporu o cenu (15.02.2015)
Literární cena Folio (10.02.2015)
Byl zveřejněn užší seznam knih nominovaných na cenu Folio. O ocenění bude usilovat například Colm Tóibín, Ali Smith nebo Rachel Cusk.
Saif Ghobash Banipal Prize (27.01.2015)
Cenu, která je udělována za nejlepší překlad z arabštiny, získal pro rok 2014 irácký básník, prozaik a profesor Sinan Antoon (1967). Poprvé v historii Banipal Prize byl oceněn autor za překlad vlastní knihy. Antoon se jako překladatel věnuje také dílu slavného palestinského básníka Mahmouda Darwishe.
Welsh v šuplíkovém románu odkrývá skrytou minulost Trainspottingu (27.01.2015)
Cena DSC (23.01.2015)
Odeon získal práva na nového Houellebecqa (19.03.2015)
Islámská literatura a Češi na veletrhu v Casablance (27.02.2015)
Zemřel Philip Levine (18.02.2015)
Ve věku 87 let zemřel americký spisovatel Philip Levine. Narodil se v Detroitu v rodině ruských židovských přistěhovalců, básnická tvorba mu v roce 1995 vynesla Pulitzerovu cenu.
Knižní cenu v Německu získal autor s iráckými kořeny (11.03.2015)
Její příběh si mě sám našel (25.02.2015)
Verše českých básníků ve varšavském metru (12.03.2015)
Vagony metra ve Varšavě tento měsíc zdobí verše českých básníků Marie Šťastné, Jana Těsnohlídka ml. a Ondřej Buddeuse. Děje se tak právě ve chvíli, kdy se ve Varšavě otevřela nová linka metra, kterou jen v neděli projelo 170 tisíc lidí. „Básně jsou na velkém formátu, nalepené na oknech vozů ze dvou stran, takže je možné si je přečíst v klidu ve stoje uvnitř, i zvenčí na peronu,“ popisuje Petr Janyška, šéf Českého centra.
Ženy a poezie (17.03.2015)
Znovu vyjdou Satanské verše (03.03.2015)
Kontroverzní knihu Salmana Rushdieho vydá 1. dubna nakladatelství Paseka. U prvního českého vydání z roku 1994 nebyl překladatel knihy uveden. Pod letošní verzí je uveden jako překladatel Jan Tichý.
Magnesia Litera zná nominované (10.03.2015)
Tištěné knihy vzdorují černým předpovědím (09.02.2015)
Doerrův román oceněný Pulitzerovou cenou vyjde letos v českém překladu (24.04.2015)
Mezinárodní Man Bookerovu cenu mohou získat i autoři přeložení do češtiny (04.04.2015)
Další zpráva o banalitě zla (19.04.2015)
Zemřel švédský nositel Nobelovy ceny (28.03.2015)
I v míru jako na vojně, myslí si Rusové dle spisovatelky Alexijevičové (08.04.2015)
Nick Cave napsal během turné epickou báseň (21.03.2015)
Časopis New Yorker otiskl úryvek z posledního románu Milana Kundery (04.05.2015)
Poslední vydanou prací Milana Kundery je La Fête de l'insignifiance (Festival bezvýznamnosti). Ta vyšla francouzsky v roce 2013, o dva roky později vychází v anglickém překladu. Ve svém květnovém čísle vydal americký časopis The New Yorker krátký úryvek a najdete jej i na jeho webu.
Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass (13.04.2015)
Světoví spisovatelé budou v Praze diskutovat o tom, z čeho máme strach (24.03.2015)
Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2015 (14.04.2015)
Bohemistický seminář (10.04.2015)
Cervantesova cena (28.04.2015)
Cervantesovu cenu za rok 2014 získal španělský spisovatel Juan Goytisolo (nar. 1931). Autor se českým čtenářům představil v roce 2012 na mezinárodním Festivalu spisovatelů Praha. Více článků o autorovi zde.
Festival v Chorvatsku zrušil divadlo podle Houellebecqa, doporučila to policie (17.05.2015)
Umberto Eco: Média dnes přeměnila jakýkoliv názor v prokázanou skutečnost (09.06.2015)
Melancholik Sebald, kterého Sontagová řadila k nejlepším, si tiše hraje se čtenářem (15.06.2015)
Cenu Jiřího Ortena získala básnířka Stančáková (14.05.2015)
Knihex jde s knihami na vzduch (19.06.2015)
Mezinárodní Man Bookerovu cenu získal autor Satanského tanga (20.05.2015)
Noviny The New York Times věnovaly článek Vaculíkovi (11.06.2015)
Prestižní deník na svých webových stránkách zveřejnil vzpomínkový text na Ludvíka Vaculíka.
Zemřel spisovatel Ludvík Vaculík (06.06.2015)
Čínští spisovatelé budou psát v Praze, asociace jim tu koupila byt (29.05.2015)
Ortenovu cenu mohou mít básně o prožité bolesti (12.05.2015)
Vychází Další tisíce Ludvíka Vaculíka (08.05.2015)
Rozhovor s Michaelem Cunninghamem (01.06.2015)
Musíme je svrhnout (25.05.2015)
Zemřel spisovatel Sebastiano Vassalli (29.07.2015)
Obracet témata na bříško (27.07.2015)
Točité věty Daniely Hodrové (14.07.2015)
Překladatelská soutěž Susanny Roth (08.07.2015)
Talent je nepopulární fenomén, říká spisovatel a fotograf Igor Malijevský (07.07.2015)
Julian Barnes byl milimetr od sebevraždy, nakonec našel křehkou radost (01.08.2015)
Výbor představuje básnířku z gulagů Barkovovou (21.07.2015)
V. kongres světové literárněvědné bohemistiky (30.06.2015)
Začal Kongres světové literárněvědné bohemistiky. Sjedou se na něj profesoři a akademici z celého světa, kteří učí českou literaturu a češtinu. Budou zde přednášet hosté z Jižní Koreje, Japonska, Turecka, Gruzie, Kanady, Švýcarska, USA, Oxfordu, Sorbonny a dalších univerzit. Kongres se uskuteční na podporu české literatury ve světě.
New York radí: Vypiš se z toho! Do parku umístil psací stroje (28.07.2015)
Srovnávat jedno zlo s jiným nemá smysl, říká spisovatel Steve Sem-Sandberg (28.06.2015)
Literární cena Impac Dublin udělena (23.06.2015)
Herman: Letošní rozpočet ministerstva kultury se navýšil o více než 2 miliardy (27.06.2015)
Němci udělí Remarquovu cenu syrskému básníkovi (08.09.2015)
Dvacet knih bylo navrženo na Cenu Josefa Škvoreckého (18.08.2015)
Jak to bylo doopravdy s Rothem (14.09.2015)
Deník člověka ohýbaného režimem (10.08.2015)
Man Bookerovu cenu může získat Jamajčan, inspiroval se nepovedeným atentátem na Boba Marleyho (19.09.2015)
O šílenství, sběru bylin a samotě (08.08.2015)
Anna Bolavá, autorka knihy Do tmy, hovořila o své próze v pořadu Liberatura. Jméno Anna Bolavá je pseudonym, pod kterým autorka publikovala už svou básnickou prvotinu Černý rok.
Ludvík Vaculík hlavním tématem A2 (05.08.2015)
Když Kopecký ztropil ptákovinu. Kunderova hra vychází knižně i jako nahrávka ze Zábradlí (03.09.2015)
Cena George Büchnera (23.05.2011)
Významné ocenění získal německý spisovatel Friedrich Christian Delius.
Jiří Trávníček: Čtení je dobrý rentgen společnosti (19.08.2015)
České překladatelky v Brně a v Praze sbírají knihy pro ukrajinské studenty (25.08.2015)
Podvolení – nad nejvlivnějším románem dneška (03.08.2015)
Cena Nike (06.10.2015)
Polskou literární cenu Nike obdržela spisovatelka Olga Tokarczuková s románem Księgi Jakubowe.
Íránci a Iráčané budou na Festivalu spisovatelů Praha hovořit o strachu (25.09.2015)
KomiksFEST! (13.09.2015)
Ve dnech 21. až 25. října 2015 proběhne v Praze jubilejní, 10. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!. Jako každý rok představí nová jména, komiksová alba, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Motto festivalu zní Komiks unlimited!
My jsme také Evropa (01.10.2015)
Seifertovu cenu dostane Eugen Brikcius (23.09.2015)
Man Bookerovu cenu dostal Jamajčan za knihu o atentátu na Boba Marleyho (14.10.2015)
Sedm dobrých let (12.10.2015)
Írán bojkotuje Frankfurtský knižní veletrh, vadí mu projev Salmana Rushdieho (11.10.2015)
Ocenění pro překladatele české literatury (30.10.2015)
Překladatelskou cenu Nizozemského literárního fondu (Letterenfonds Vertaalprijs) letos získává literární překladatel z češtiny Edgar de Bruin. Jeho překladatelská bibliografie obsahuje na padesát titulů.
V Praze začala konference Forum 2000 o demokracii a vzdělání (15.09.2015)
Rushdie, Hosseini, Mantelová a další spisovatelé podpoří uprchlíky. Vzdali se výdělků z prodeje knih (29.09.2015)
Spisovatel dávno ztratil roli svědomí národa (22.10.2015)
Na Radiu Wave je k poslechu mezigenerační Liberatura s Antonínem Bajajou a Ivanou Myškovou.
Festival spisovatelů Praha místo sebe hrdě pohřbí strach, veze autory z Íránu i Iráku (06.11.2015)
Literatura v čase lovců (12.11.2015)
Co se vyjevuje (23.11.2015)
Kudy z devadesátek? Seriál Evy Klíčové o současné české literatuře, díl první (03.11.2015)
Cervantesovu cenu letos získal autor dlouhých próz Del Paso (13.11.2015)
Arnon Grunberg v Praze (17.11.2015)
Autor, jenž byl hostem letošního Festivalu spisovatelů Praha, poskytl rozhovor České televizi – záznam je dostupný zde.
Cena Hanse Christiana Andersena (19.11.2015)
Jan Němec: Nevíme víc než pekaři… (29.11.2015)
Cenu Karla Čapka dostane Petr Šabach (07.01.2016)
Zemřela Dana Gálová (30.11.2015)
Česká literatura se ohrazuje proti rozdělení grantů, pražský magistrát chce na ní dát jen 2 procenta (14.12.2015)
Překladatel Alex Zucker o českých spisovatelích: V USA není žádaný nikdo (18.12.2015)
Zemřel nositel Goncourtovy ceny za poezii Jouffroy (28.12.2015)
Financial Times zmiňuje vydání Patého rozměru Martina Vopěnky (08.12.2015)
Vopěnka tento román vydal česky v roce 2009 a v letošním roce se v překladu Hany Sklenkové dostává do anglicky mluvících zemí. Deník Financial Times vybral titul českého autora mezi knižní novinky a ocenil Vopěnkovy nové filozofické teorie o stavu našeho bytí v tomto světě, o vzniku a původu vesmíru, o podstatě toho, čemu říkáme život.
Kniha roku slaví čtvrtstoletí. Letošní vítězkou ankety LN se stala nobelistka Alexijevičová (11.12.2015)
Evropskou knižní cenu převezme Robert Menasse (01.12.2015)
Brusel není žádné monstrum, říká nizozemský spisovatel Arnon Grunberg (04.12.2015)
Laureátem VIII. ročníku Ceny Jaromíra Šavrdy je Ivan Binar (01.12.2015)
Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě uděluje občanské sdružení PANT u příležitosti Dne lidských práv každoročně od roku 2008. Letos ji získá spisovatel, překladatel a novinář Ivan Binar, slavnostní předání Ceny Jaromíra Šavrdy se uskuteční 14. prosince v knihovně Libri prohibiti v Praze. Ocenění připomíná komunistickým režimem těžce zkoušeného spisovatele Jaromíra Šavrdu a je určeno těm, kteří se aktivně snaží šířit pravdu o časech komunistického Československa.
Cenu Karla Čapka dostane Petr Šabach (07.01.2016)
Ahoj Můj miláčku. Vzájemná korespondence z let 1977–1989 (02.01.2016)
Další literární instituce se ohrazuje proti grantové politice hlavního města Prahy (11.01.2016)
Světoví spisovatelé apelují na spravedlnost v Turecku (04.04.2016)
Světoví spisovatelé apelují na spravedlnost v Turecku /zpráva/
Jiné barvy Orhana Pamuka (18.08.2016)
Česká republika v roli hlavní země na knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 (20.07.2016)
Bookerova cena 2016 (13.09.2016)
Byl zveřejněn užší seznam knih nominovaných na Bookerovu cenu pro rok 2016. Letos budou o cenu usilovat Deborah Levy, Paul Beatty, Madeleine Thien, Ottessa Moshfegh, Graeme Macrae Burnet a David Szalay.
Číňané čtou Kunderu. Čteme my Číňany? (25.08.2016)
Veletrh autorských a uměleckých publikací LITR (11.08.2016)
Revolver Revue 104 (23.08.2016)
Na strach se snažím zapomenout, říká alžírský spisovatel Kamel Daúd, jemuž islamisté hrozí popravou (24.10.2016)
Zemřel italský spisovatel a režisér Dario Fo (13.10.2016)
Man Bookerovu cenu získal Paul Beatty (26.10.2016)
Letošní literární Man Bookerovu cenu v úterý v Londýně získal Američan Paul Beatty za satirickou knihu The Sellout. Ocenění poputuje do USA poprvé v historii.
Od experimentu k příběhu (19.09.2016)
Státní ceny za literaturu a za překladatelské dílo (25.10.2016)
Budoucnost leží v sekularismu. Arabský svět může zachránit poezie, tvrdí syrský básník Adonis (30.09.2016)
Na knižní veletrh ve švédském Göteborgu přijel syrský básník Adonis. Ten budoucnost arabského světa spojuje s poezií. "Budoucnost leží v sekularismu. Vždy jsem říkal, že nelze uskutečnit sekulární revoluci s lidmi, kteří vyjdou z mešity a zamíří na demonstraci," říká autor, který v roce 2009 vystoupil také v Praze na Festivalu spisovatelů.
Literární večer s Claudiem Magrisem (25.10.2016)
Pokud Trump vyhraje volby, laureát Nobelovy ceny za literaturu Soyinka opustí USA (03.11.2016)
Cenu Josefa Škvoreckého za knihu roku získala posmrtně Zuzana Brabcová, autorka románu Voliéry (09.11.2016)
Ve finále Ceny Josefa Škvoreckého letos bylo hodně žen, například Anna Bolavá, Sylva Fischerová či Markéta Pilátová. Oceněný román Voliéry dokončila Zuzana Brabcová před svou náhlou smrtí loni v srpnu. Vydalo ho nakladatelství Druhé město.
Cenu Magnesia Litera za překlad může získat Alice Hyrmanová-McElveen (31.03.2011)
O románu irské spisovatelky Sary Baume "Jasno lepo podstín zhyna", který se v Irsku stal literární událostí, jsme psali nedávno. Autorka jeho českého překladu, Alice Hyrmanová-McElveen, byla za tento počin nominována na cenu Magnesia Litera. Více zde. Předání cen Magnesia Litera proběhne 4. dubna.
Cena Toma Stopparda (18.05.2012)
Knihy roku 2012 (29.11.2012)
Cena pro evropskou literaturu (18.05.2011)
Román Jáchyma Topola De werkplaats van de duivel (Chladnou zemí), který vyšel v nizozemském překladu Edgara de Bruina postoupil do užšího výběru Ceny pro evropskou literaturu.
Knižní jarmark pořádaný nezávislými nakladatelstvími pod širým nebem (10.06.2011)
Knihex proběhne v neděli 12. června od 10 hodin na Náplavce pod Palackého mostem.
v sobotní Orientaci Lidových novin vyšlo (13.06.2011)
Kde mizí peníze pro české spisovatele - k petici, kterou podepsaly dvě desítky významných spisovatelů.
Vybíráme z A2 (20.07.2011)
Zuzana Augustová recenzuje dva svazky esejů Ingeborg Bachmannové Místo pro náhody.
Michael Cunningham: Nalezeno v překladu (11.09.2011)
Esej autora bestselleru Hodiny publikoval Salon deníku Právo.
11. ročník mezinárodního literárního festivalu v Berlíně (31.08.2011)
Francouzská justice počítá s právem na humor (20.09.2012)
Goncourtova cena pro debutanty udělena (06.03.2013)
S Pamukem jsem v kontaktu (12.02.2013)
Kniha Jáchyma Topola Kloktat dehet slaví úspěchy (06.01.2014)
Časopis Time Out Tel Aviv vybral Topolovou knihu Kloktat dehet (do hebrejštiny přeložil Pierre Friedmanna) za jednu z deseti nejlepších knih vydaných v Izraeli v roce 2013. „Jáchym Topol se vymyká známé představě o tom, co je to česká próza. Kloktat dehet představuje geniální a drsné spojení historie smyšlené a skutečné - historie, v níž se mísí tragédie s fraškou.“
Křest sborníku Literární archiv (51) Památníku národního písemnictví na téma les (03.03.2020)
5. března od 18:00 proběhne v Malé vile PNP na Pelléově 20/70 křest nového Literárního archivu 51. Jako doprovodný program se odehraje premiéra lesní dramatické montáže S.d.Ch. - Vrba píše Borovci, ale i pro děti je připraven program literárně-výtvarnými workshopy. V rámci programu prý můžete očekávat i oheň a další překvapení.
Představení knihy Obscénní pták noci (03.03.2020)
Už dnes od 19:00 představí v hradčanské kavárně POTRVÁ José Donosa, společně s překladatelem Michalem Špínou a redaktorem Vítem Kazmarem, své dílo Obscénní pták noci. Proběhne to formou scénického čtení následovaného chilskými baladami v podání dua de-la-moldau.
Čtení nominovaných na Cenu Magnesia Litera 2020 za poezii (05.03.2020)
17. 3. se odehraje v pžaské kavárně Fra čtení, kde si můžete připomenout texty nominovaných a potvrdit si nebo vyvrátit vaše favority/ky kategorie poezie. Mezi nominové patří:
• Jiří Dynka: Pomor (Druhé město)
• Daniel Hradecký: Přibližování dřeva (Perplex)
• Ewald Murrer: Noční četba (Aula)
Více se dozvíte v události na Facebooku.
Nejúspěšnější únorové články měsíčníku HOST + H7O (04.03.2020)
Literární médium HOST + H7O se rozhodlo pro vstřícný krok - otevřelo své tři nejčtenější články zadarmo veřejnosti. Jedná se o rozhovor s Terezou Matějčkovou o Houellebecqovi, Hegelovi, levném dobru a neschopnosti milovat. Šéfredaktor Hosta Miroslav Balaštík napsal kritickou polemiku o literární kritice - proč už čtvrt století nedokáže reflektovat sama sebe? A Eva Klíčová přispěla výborným portrétem teoretika a historika umění Ernsta Gombricha. Články si můžete přečíst zde.
Zemřel Sławomir Mrożek (15.08.2013)
Jeden z nejvýznamnějších evropských dramatiků zemřel 15. srpna v Nice ve Francii ve věku 83 let.
Doporučujeme podcast deníku The Guardian (19.11.2012)
Legendární tvůrce komiksu Robert Crumb hovoří se svou ženou Aline o knize Drawn Together, která shrnuje jejich kresby za posledních čtyřicet let. Více o autorech na stránkách Festivalu spisovatelů Praha, který navštívili v roce 2009.
K nové knize Claudia Magrise (15.08.2011)
Magris nechá ve své nové knize jít čtenáře Poslepu.
Diskuze s Elizabeth Stroutovou (23.09.2011)
V Americké centru v Praze 3.10. v 17.30 hodin bude autorka číst ze své knihy Olive Kitteridge, za niž v roce 2009 získala Pulitzerovu cenu.
Recenze nového románu Maria Vargase Llosy (25.11.2011)
O knize Keltův sen peruánského spisovatele a loňského laureáta Nobelovy ceny píše Veronika Havlová.
Doporučujeme rozhovor z Týdeníku Rozhlas (29.11.2011)
Spisovatel a nakladatel Martin Vopěnka říká: Mám v sobě obezřetnost předků.
Státní cena za literaturu (23.10.2012)
Man Bookerovu cenu získala spisovatelka Mantelová (17.10.2012)
S elegancí nepřípadného hosta (31.07.2013)
Vytáhněte své verše z šuplíku (23.11.2011)
Státní ceny za literaturu 2011 (17.10.2011)
Slavnostní udílení cen proběhne 27. října v Národním divadle.
18. ročník Ceny Maxe Broda (30.11.2011)
Společnost Franze Kafky vyhlašuje letos již 18. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej Cena Maxe Broda. Témata a podmínky naleznete zde.
O Shakespearovi, moci převleku a překladatelství (29.10.2011)
Světoví spisovatelé apelují na spravedlnost v Turecku (04.04.2016)
Světoví spisovatelé apelují na spravedlnost v Turecku /zpráva/
Zahájení nové sezóny Amerického centra (19.08.2011)
Vracíme se k vydání Orientace Lidových novin (15.10.) (18.10.2011)
Deník přináší článek o Tomasi Tranströmerovi z pera Milana Richtera, který je znalcem autorova díla. Orientace publikuje překlad z Tranströmerových básní a uvádí, že se jedná o první uvedení do českého kontextu. Je třeba uvést na pravou míru, že úplně první překlad veršů vyšel v roce 1999 v antologii Ostrými paprsky, kterou inicioval Švédský institut ve Stockholmu a podíleli se na něm překladatelé Milan Richter a Dagmar Hartlová.
Autorský blog (09.08.2012)
V srpnu do českých kin vstupuje (25.07.2012)
David Cronenberg natočil na motivy románu Dona DeLillo, hosta 21. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, snímek nazvaný Cosmopolis.
Zemřel známý spisovatel, scenárista a esejista Gore Vidal (01.08.2012)
Gore Vidal zemřel v úterý ve svém domě v Hollywoodu. Šestaosmdesátiletý Vidal působil také jako politický kritik. Českou republiku navštívil v roce 2001, a to na pozvání Festivalu spisovatelů Praha.
Česko-německé setkání autorů v Lidicích (24.07.2012)
Ars Poetica 2012 (20.06.2012)
Literární noviny (25.10.2018)
Orhan Pamuk v rozhovoru pro The New York Times (12.11.2012)
Pamukovo Muzeum nevinnosti se otevírá veřejnosti (23.04.2012)
Nesmírně mě zajímá, co v nás zbylo ze zvířete (10.04.2012)
Sedláček rozebírá ekonomické fetiše. Navazuje na úspěšný debut (12.04.2012)
4. dubna vychází novinka Tomáše Sedláčka (30.03.2012)
Kniha Soumrak homo economicus navazuje na úspěšnou Sedláčkovu prvotinu Ekonomie dobra a zla. I v tomto textu nalezneme snahu vrátit ekonomii lidský rozměr a lidem víru v ekonomii.
Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2012 (17.04.2012)
Petr Sís dostal prestižní cenu za ilustrace (20.03.2012)
Začíná Lipský knižní veletrh (13.03.2012)
Célinův román z vězení líčí, co si francouzský spisovatel vytrpěl po válce za pamflety (01.03.2012)
20. ledna začne Džajpurský literární festival (19.01.2012)
Heda Margoliová-Kovályová: Na vlastní kůži (15.02.2012)
V knize autorka zachycuje své vzpomínky od 2. světové války až do roku 1968: útěk z koncentračního tábora, život v dusné atmosféře padesátých let i krutý úděl po mužově popravě. Kniha vyšla poprvé v nakladatelství Sixty Eight Publishers manželů Škvoreckých.
11. ročníku soutěže Magnesia Litera (08.02.2012)
Dopisy Fuentese a Kundery (16.05.2012)
6. ročník Ceny Josefa Škvoreckého (04.09.2012)
V češtině vycházejí Paměti Salmana Rushdieho (03.10.2012)
V Íránu zvýšili odměnu za zabití spisovatele Rushdieho (17.09.2012)
Událost "Castiglione: Obscurity vs. difficulty in poetry" (25.02.2020)
V úterý 17. března se odehraje v Kampusu Hybernská v Praze zajímavá událost zaměřená na otázky poezie. Vystoupí zde Davide Castiglione, lektor na fakultě filosofie university ve Vilniusu. Jeho výzkum zahrnuje otázky těžkostí v poezii, stylistiky a empirických přístupů k literatuře, jazyk poezie 20. století a komparativní poezie a literární překlady (italsko-americko-britské). Nyní publikoval knihu Difficulty in Poetry: a Stylistic Model (Obtížnost v poezii: stylistický model).
Film izraelského literáta a umělce na na letošním Febiofestu (03.03.2020)
Na 27. ročníku festivalu Febiofest se budou letos promítat rovnou tři izraelské filmy. Jedním z nich je hudební film Junction 48 režiséra Udi Aloniho, který se autorsky prosadil i na poli literatury. Pojednává o hudebním úspěchu rappera Kareema, jemuž se povedlo prosadit s izraelsko-palestinským konfliktem za zády, což pro něj představuje možnost úniku z rodného ghetta prosáklého zločinem. Nyní ale stojí před zásadním rozhodnutím. Termíny projekcí jsou: 19.3. 16:00 Cinestar Anděl sál 3, 23.3. 18:00 Cinestar Anděl sál 1
10 nejlepších povídek podle deníku The Guardian (13.09.2013)
Německou knižní cenu získala Terézia Mora (09.10.2013)
Nejvyšší německé literární ocenění získala v tomto roce Terézia Mora za román Das Ungeheuer. Jeden člen poroty popsal román jako „stylisticky virtuózní nekrolog“, jiný jako „výtečné autobiograficko-lékařské skicy k tématu deprese“. Česky vyšel zatím pouze román Den co den (překl. Tomáš Dimter).
Britská sázková kancelář Ladbrokes zveřejnila své favority na vítěze Nobelovy ceny (09.09.2013)
Zemřel Seamus Heaney (30.08.2013)
Ve věku 74 let zemřel v Dublinu irský básník a laureát Nobelovy ceny za literaturu pro rok 1995 Seamus Heaney. V češtině vyšel například výbor jeho básní Přezimování pod širým nebem v překladu Zdeňka Hrona. V Praze se představil v roce 2002.
Zemřel Elmore Leonard, autor předloh slavných westernů (21.08.2013)
Ve věku 87 let zemřel americký spisovatel a scenárista Elmore Leonard. Podle internetových stránek, které mu jsou věnovány, zemřel doma, obklopen svou rodinou. Jako jedna z nejvýraznějších postav americké literatury druhé poloviny 20. století se Leonard řadil ke klasikům detektivního žánru Raymondu Chandlerovi nebo Dashiellu Hamettovi. Jemu samotnému byl přitom bližší Ed McBain. Českým čtenářům se autor představil v roce 2002 na mezinárodním Festivalu spisovatelů Praha.
Obrys poezie v první dekádě nového tisíciletí (01.10.2013)
Videozáznam přednášky, kterou proslovil Petr Hruška a která je součástí cyklu V souřadnicích mnohosti. Česká literatura v letech 2001–2010.
Impac Dublin Award 2013 (10.04.2013)
Michel Houellebecq, Haruki Murakami, Julie Otsuka nebo Kevin Barry v užším seznamu knih nominovaných na cenu IMPAC Dublin. Letošní laureát bude oznámen již 6. června.
Akademie literatury české dnes předá své výroční ceny (15.03.2013)
Literárna cena nakladatelství Alfaguara putuje do Kolumbie (27.03.2014)
23. ročník Festivalu spisovatelů Praha (19.02.2013)
Představil dalšího hosta dubnového ročníku. V České republice se vystoupí rodák z portugalského Porta, spisovatel Miguel Sousa Tavares.
Americký spisovatel a aktivista Dave Eggers v rozhovoru pro deník Guardian (29.01.2013)
O Man Bookerovu cenu usilují spisovatelé, kteří vyšli i v češtině (25.01.2013)
Řecká státní cena za poezii udělena (06.12.2012)
Básnířka Katerina Anghelaki-Rooke obdržela nejprestižnější ocenění již podruhé.
Laureáti Nobelovy ceny usilují o propuštění Liou Siao-poa (06.12.2012)
V románu Gao Xingjiana působí čínský tygr jako kolektivní halucinace (08.01.2013)
Během Mao Ce-tungovy kulturní revoluce byly i vzpomínky zločinem. O době, kdy se zapomínání stalo politickým programem, píše v románu Bible osamělého člověka nositel Nobelovy ceny a host 20. ročníku Festivalu spisovatelů Praha Gao Xingjian.
Vyprávění v románu Jiřího Kratochvila skvěle šlape. Ovšem naprázdno (04.01.2013)
Podle editorů New York Times patří k nejlepším knihám roku (10.12.2012)
Román NW Zadie Smithové, dále kniha A Hologram for the King amerického spisovatele Davea Eggerse a také titul Bring up the Bodies nositelky Man Bookerovy ceny Hilary Mantelová.
Literární cena Hanse Christiana Andersena (13.06.2013)
Britský spisovatel Salman Rushdie se stal laureátem dánské Literární ceny Hanse Christiana Andersena za rok 2014. Cena, spojená s finanční odměnou 500 tisíc dánských korun, je nejvýznamnější svého druhu v zemi a předává se spisovatelům, jejichž díla se nejvíce přibližují Andersenově uměleckému stylu.
Má kniha budoucnost? - Živé Literární noviny (03.04.2013)
Srdečně zveme na pokračování besedy s předními českými nakladateli, knihkupci a dalšími odborníky o současnosti a budoucnosti naší knižní kultury, podmínkách vydávání knih a publikací při příležitosti 23. dubna - Světového dne knihy a autorských práv. Ve čtvrtek 11. dubna v kavárně Divadla Bez zábradlí.
Zemřel otec moderní africké literatury Chinua Achebe (22.03.2013)
Scény z venkovského života (25.07.2013)
Nakladatelství Paseka chystá k vydání knihu spisovatele Amose Oze. Znepokojivý portrét izraelské venkovské komunity, který předkládá ve své poslední knize světoznámý prozaik, se vetře čtenáři pod kůži hned v prvním příběhu. Z hebrejštiny přeložila Lenka Bukovská.
Kdo získá Neustadtovu cenu? (18.07.2013)
Mezi nominovanými se objevil japonský spisovatel Haruki Murakami, argentinský autor César Aira nebo Ilya Kaminsky, který zaujal básnickou sbírkou Dancing in Odessa.
Miguel Sousa Tavares: Starý muž z Alcântara-Mar (08.05.2013)
Skandální deník Witolda Gombrowicze může změnit pohled na některé knihy (26.04.2013)
Palestinci dřív prudili, dnes se spolu smějeme, říká izraelský spisovatel Etgar Keret (03.06.2014)
Trvalo řadu let, než si díla izraelského spisovatele Etgara Kereta oblíbili Palestinci. Také o tom, jak se jeho humorné povídky dostaly do arabštiny, vyprávěl Keret při své nedávné návštěvě v Praze. Přijel sem představit svoji povídkovou sbírku Najednou někdo klepe na dve, z níž jsme publikovali na Literární.cz ukázku.
Právě vychází nová kniha Paola Giordana (27.11.2013)
Když dojdu k cíli, hledám nový (04.05.2014)
Rakouská státní cena (24.04.2014)
Státní cenu pro evropskou literaturu letos získala ruská spisovatelka Ljudmila Ulická (*1943), která je autorkou několika prozaických knih, z nichž v českém překladu vyšel výbor z její povídkové tvorby Soněčka a román Daniel Stein, překladatel. Ukázky z autorčiny tvorby si můžete přečíst zde.
Irvine Welsh vydává novou knihu (10.05.2014)
Harvardova univerzita ocenila Margaret Atwoodovou (08.05.2014)
Zemřel Peter Matthiessen (06.04.2014)
Ve věku 86 let zemřel Peter Matthiessen - informoval jako první deník NY Times. S americkým autorem se čeští čtenáři mohli setkat v roce 2010 na Festivalu spisovatelů Praha, kde představil své slavné knihy: Sněžný leopard a Země stínů. V Praze převzal Cenu Spirose Vergose za svobodu projevu.
Debata Česká literatura 2013: první bilance (02.01.2014)
Ztrátový týdeník Literární noviny bude vycházet jako měsíčník (05.12.2013)
Zasadil se o evropský dialog. Spisovatel Rudiš získal na Usedomu cenu (12.03.2014)
Robert Menasse v Praze (28.02.2014)
Významný rakouský autor, jenž byl v minulosti hostem Festivalu spisovatelů Praha, vystoupí 10. března v 17 hodin v Literární kavárně nakladatelství Academia.
Novinka z nakladatelství Gallimard (07.03.2014)
Nakladatelství ve svém bulletinu na březen-duben oznámilo vydání románu Milana Kundery La fête d´insignifiance (Oslava bezvýznamnosti), který již vyšel v italském překladu v Adelphi Edizioni koncem října loňského roku. Na stejný měsíc má již nyní „v tisku“ třetí svazek Kunderových sebraných spisů, tentokrát svazek divadelních her.
17. ročník Literární ceny Vladimíra Vokolka vyhlásil výsledky (24.02.2014)
Druhý únorový víkend byly na slavnostním večeru v děčínské knihovně vyhlášeny výsledky 17. ročníku Literární ceny Vladimíra Vokolka. Pětičlenná odborná porota pracovala ve složení Radek Fridrich, Michal Jareš, Jiří Koten, Tomáš Řezníček a Kateřina Tošková, v nejmladší kategorii ji nejvíce zaujaly verše Síty Hrňové a Elišky Kohlíčkové. Ve druhé kategorii určené pro adepty Múz od osmnácti do čtyřiadvaceti let zvítězila Kristýna Montagová, následovaná Tomášem Chmelařem a Janem Pundou. Třetí kategorie se stala opět doménou žen, kdy ocenění získala Ivana Kašpárková a Aneta Freislerová.
Vychází nové číslo Labyrint Revue (13.02.2014)
Francouzská literární cena Femina udělena (10.11.2013)
Cena Ferdinanda Peroutky (06.02.2014)
Scenárista a spisovatel Hanif Kureishi v rozhovoru pro deník The Guardian (20.01.2014)
Costa Book Awards zná vítěze všech čtyř kategorií (08.01.2014)
Zemřel dramatik Josef Topol (16.06.2015)
Románová freska Krev a mlíko nositele Nobelovy ceny fascinuje i vyvolává diskusi (10.12.2013)
Snídaně s Françoisem Mitterrandem slaví výročí (09.12.2013)
Cenu ministerstva kultury převezme básník Hruška (23.10.2013)
Knihu roku v anketě LN vyhrál Martin Reiner s románem Básník (13.12.2014)
Peter Demetz v Brně převzal čestný doktorát (28.11.2014)
Kdysi ostrá spisovatelka Masłowská posílá hrdinky na jógu a na nákupy (25.06.2014)
Murakami se v novém románu spouští do vyschlé studny lidských snů (22.12.2014)
Sovětský člověk nechce odejít z dějin, tvrdí spisovatelka Aleksijevičová (24.11.2014)
Vznikla Asociace spisovatelů (01.12.2014)
Chybí nesmlouvaví editoři (21.07.2014)
Říká o české literatuře v rozhovoru pro novinky.cz kritik Pavel Mandys.
Sledujte na webu ČT24: Autorský večer Světlany Alexijevičové (07.11.2014)
Na pozvání Festivalu spisovatelů přijela do Prahy bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevičová. V Senátu ČR bude 7. listopadu předčítat ze své knihy a hovořit o tématech souvisejících s aktuální situací na Ukrajině i s minulostí v Sovětském svazu. Autorský večer živě přenáší web ČT24. Začátek přenosu je v 19:00.
Cervantesovu cenu získal spisovatel Goytisolo (25.11.2014)
Cena Josefa Jungmana (03.10.2014)
Rusko k Evropě nepatří, říká slavný ruský spisovatel (25.08.2014)
Ve své vlasti má ruský spisovatel Viktor Jerofejev pověst nekonformního intelektuála, provokatéra, někdy až káleče do vlastního hnízda. Nezůstal jí nic dlužen ani v rozhovoru pro Týdeník ECHO, který s ním mluvil o válce na východě Ukrajiny, o rozdílech mezi ruským a ukrajinským národem, o Krymu i tom, proč je Moskva jedním z nejúchvatnějších měst dnešního světa. Více o autorovi na pwf.cz
Haklovy povídky z postkomunistické Prahy (15.08.2014)
Zemřela básnířka Bohumila Grögerová (22.08.2014)
Kašlu na všechno a jdu si číst Milosze! (11.08.2014)
Slova, pojmy, situace (10.07.2014)
CzechLit — méně je více! (19.10.2015)
Podle tiskové zprávy z 11. září byla spuštěna nová verze Portálu české literatury CzechLit. Šéfredaktor Portálu David Zábranský v tiskové zprávě vyjadřuje své krédo: „Věříme, že v českém jazyce vznikají vynikající literární díla, a chceme přispět k tomu, aby se o nich příjemnou formou dovědělo co nejvíce zahraničních čtenářů.“ Je CzechLit při šíření české literatury v cizině účinný nástroj? Poskytuje zájemcům přehledně potřebné informace?
Zemřel vlivný turecký spisovatel a zastánce Kurdů (02.03.2015)
Státní cenu za literaturu obdrží rozverný literární hráč Pavel Šrut (26.10.2015)
Zápisky starého xenofoba (10.11.2015)
Goncourtovu cenu za první román získal Kámil Daúd (05.05.2015)
Nejnovější číslo Kontextů přináší řadu zásadních textů (02.06.2015)
V řadě článků se revue snaží odpovědět, proč je kultura v naší zemi na okraji politického zájmu a proč chybí na toto téma celospolečenská diskuse. Unikátní je článek z pera Milana Kundery s názvem O třech kontextech, jenž byl napsán v roce 1991 pro nakladatelství Suhrkamp a v němž se Kundera zabývá otázkou, proč se literatury malých národů mohou plně objevit jen v proudu literatury světové. Do čísla dále přispěli Jiří Weigl, Alexander Tomský, Petr Král a Věra Rosí.
Nekrolog Sylvie Richterové za Ludvíka Vaculíka (06.07.2015)
Zemřela spisovatelka Zuzana Brabcová (27.08.2015)
Zemřel autor fantasy literatury Terry Pratchett (14.03.2015)
Jáchym Topol obdržel slovinskou literární cenu (06.09.2015)
Spisovatel Jáchym Topol dostal v sobotu večer Vilenickou cenu, kterou mu udělil Slovinský svaz spisovatelů za mimořádnou literární činnost ve střední Evropě. Autor cenu převzal na závěr šestidenního, již 30. Vilenického mezinárodního literárního festivalu.
Sedm kilo československého komiksu (02.02.2015)
Jak to bylo s československým komiksem? Na svízelnou otázku teď uceleně odpovídá nová encyklopedie Dějiny československého komiksu 20. století, která vypráví o vývoji žánru i o těch, již se prokreslili do dějin (Ondřej Sekora, Josef Lada atd.). Dvoudílný titul se zřejmě dočká pokračování, jež toto umění zmapuje v moderním 21. století.
Litera ocenila Reinerova Básníka i Stančíkův Mlýn na mumie (14.04.2015)
Kafka na prázdninách (18.11.2015)
V Siřemi na Lounsku se Franz Kafka několik měsíců zotavoval z tuberkulózy, chtěl být nablízku své milované sestře Ottle. Někteří literární historici považují právě Siřem za inspiraci pro jeho román Zámek. Badatelka a novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra plánují v obci vybudovat stálou expozici Kafka na prázdninách. Rádi by změnili představu, že Kafka byl truchlivý nudný patron. Představit ho chtějí jako aktivního člověka.
Pozvání na konferenci Střed zájmu: KULTURA 360° (26.11.2015)
Konference Institutu umění představí výstupy výzkumného projektu Mapování kulturních a kreativních průmyslů (KKP) v ČR a konkrétní aktivity na jejich podporu na místní i celostátní úrovni. Debaty proběhnou 9. prosince v Divadle Archa. Setkání moderuje Ondřej Černý, kulturní manažer a konzultant, ředitel Českého centra Mnichov.
Ministerstvo kultury podpoří festivaly v době krize (02.04.2020)
Vzhledem k prodlužujícímu se nouzového stavu uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Lidovky.cz, že ministerstvo spouští program Záchrana kultury. V rámci něj, mimo jiné, umožní festivalům čerpat dotace i na pouhou přípravu festivalu, který se třeba nakonec kvůli situaci neuskuteční. Další kroky by dle ministrových slov měly vést k podpoře digitalizace kultury, která má dočasně nahradit kulturu živou. Více se dozvíte zde.
Celý život byl sám sebou – William S. Burroughs (05.01.2016)
Zemřel irský prozaik a dramatik William Trevor (23.11.2016)
O Rushdieho dílech od prvních k poslednímu (18.11.2016)
Je mnoho důvodů, proč je Salman Rushdie jednou ze signifikantních postav soudobé literární scény. Jeho životní příběh by mohl být stejně dobrým námětem pro vyprávění jako mnohé z těch, jež plní stránky jeho románů. Právě o romány jde však především, píše v posledním čísle časopisu Host překladatel Ladislav Nagy.
Chystá se adaptace "nejlepší knížky po Trainspottingu". Scénář píše sám Irvine Welsh (17.10.2016)
Irský spisovatel Irvine Welsh zadaptuje pro televizi svůj krimi román Crime, který je považován za jeho nejlepší dílo po Trainspottingu, píše britský deník The Guardian.