Hlavní

Ed Sanders v Praze

21.02.2024

Ed Sanders: O slávě beatniků

Ed Sanders je spjat především s beatovou hudební scénou a literárním životem Ameriky. Vytvářel most mezi generací beatniků a hippies. Za protest proti jadernému zbrojení se dostal do vězení. Proslavil se svou folkrockovou kapelou The Fogs. Dostalo se jí pocty, stejně jako Edu Sandersovi ve slavném...

celý článek


Básně

26.03.2024 | redakce

Gregory Corso - 26. března 1930

 

Jednou se Samuela Becketta ptali, co si myslí o Williamu Burroughsovi, a on stručně a poněkud zdráhavě odpověděl: „No, je to spisovatel.“ Vždycky jsem to považoval za kompliment.

A já bez zdráhání říkám: Gregory Corso je básník. Má vzacný dar hlasu čistě lyrického původu. A tomu daru nikdy nezůstal nic dlužen. 

 

William S. Burroughs 

 

 

POCHYBY O LŽI 

 

Lidstvo mi oznámilo

že jednou musím zemřít


Nevěřím lidem 

ubližují jeden druhému
a nedá se na ně spolehnout...
Jak mám tedy věřit
že jednou musím zemřít


Ani slunci nevěřím
- každou chvíli může vybuchnout


A jak mám věřit těm co
znečišťují oblohu
                nebesy
a podzemí peklem?
Nakazilo lidstvo lesy
                kozonohými pijáky?
Ano když lidstvo vypustilo z řetězů
           své mýtické zoo
proti nebi
nestvůry se navždy proměnily v souhvězdí


A zatímco
               posedni modrou velrybu
porcuji na kousky
                v umírajícím moři
Jak mohu
v tomhle vesmírném skandálu
               umřít já?
Lidstvo
        jsem tvojí součástí
a můj syn též


Ale ani jeden z nás 

       neuvěříme
       tvé velké smutné lži 

  

celý článek


Recenze

Felice Bauer a Franz Kafka

30.12.2023

Milostný vztah Felice Bauer a Franze Kafky

Divadelní hra Zamilovaný Kafka Španěla Louise Araúja, která zachycuje vztah Kafky s Felice Bauer, nepřináší do moře děl o Kafkovi nic nového a je ve spousta ohledech problematická. Může ale oslovit nejmladší generaci, která se zajímá o jeho život a dílo. Můžeme připomenout, že právě rok 2024 je v literárním světě rokem Franze Kafky (100 let od autorova úmrtí). Vilém Kubáč

celý článek

Lali Tsipi MichaeliFelice Bauer a Franz KafkaIan McEwan: Stroje jako já


Aktuální

 • 14.03.2024 | redakce

  Kafka – kruh otázek bez odpovědí

  Svět si v letošním roce připomíná 100 let od úmrtí spisovatele Franze Kafky. „Žádný spisovatel naší doby, a patrně žádný od dob Shakespeara, nebyl tak široce a podrobně interpretován a škatulkován. Jean-Paul Sartre jej prohlašoval za existencialistu, Camus jej považoval za absurdistu, jeho celoživotní přítel a vydavatel Max Brod přesvědčil několik generací badatelů, že jeho podobenství bylo součástí spletitého hledání nedosažitelného Boha,“ píše David Zane Mairowitz, který společně se slavným autorem amerického undergroundového komiksu Robertem Crumbem vytvořili v roce 1994 ojedinělé dílo, legendární kreslený seriál Kafka (v české verzi vydalo Nakladatelsví Portál v roce 2004).  

 • 05.11.2023 | redakce

  V různosti je síla

  Nakladatelství Academia přichází se zajímavou publikací, která mapuje dvě exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index. Autor knihy Michal Přibáň se zajímal o posrpnové období Indexu sídlícího v Kolíně nad Rýnem, a Sixty-Eight Publishers, působícího v Torontu.

 • 24.10.2023 | redakce

  Frankfurt a Adania Shibli

  Před dvěma dny, 22. října 2023, skončil knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. „Frankfurt“ není jen prezentací nově vydaných knih, místem otevírání dveří novým možnostem – kontakty, inspirace, licenční smlouvy – nebo platformou pro malé národní literatury. „Frankfurt“ spojuje lidi, hovoří o klimatických změnách lidských právech, genderové diverzitě, feminismu, strukturálnímu rasismu a o principu naděje. Ta naděje v letošním roce však selhala, kdy jedné z nejvýznamnějších světových autorek, Adanii Shibli, narozené v Palestině, nebylo umožněno vystoupit. Měla převzít výroční cenu udělovanou spisovatelkám z Afriky, Asie, Latinské Ameriky a arabského světa. 

 • 20.10.2023 | redakce

  Státní cenu za literaturu získal Jiří Kratochvil

  Spisovatel Jiří Kratochvil je označován za představitele post moderny a on sám se takovému označení nebrání. Osobitou poetikou se vyznačuje již jeho prvotina Medvědí román (1990). Autor za svou tvorbu již obdržel mnohá literární ocenění např. Cenu Karla Čapka (1998), Cenu Jaroslava Seiferta (1999). A od včerejšího dne se přidává také Státní cena za literaturu, která byla spisovateli udělena za jeho povídkový soubor Škrtiči bohyně Kálí (Nakladatelství Druhé město, 2022).   

 • 17.10.2023 | redakce

  Třikrát z nakladatelství Čech a Moravy

  Nakladatelství Host přichází s titulem Století na vlnách Markéty Hejkalové, poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných finsko-českých vztahů. Vydání titulu uvádí spisovatelka Alena Mornštajnová těmito slovy: „Málokdo dokáže psát tak čtivě a zajímavě jako Markéta Hejkalová. Ve své nové knize nás vezme do naší minulosti způsobem, který není v knihách obvyklý a přiblíží nám mimo jiné i skutečné události a velké postavy z historie Finska – země, o níž stále ještě nevíme tolik, kolik by si zasloužila.“ 

 • 01.04.2023 | Josef Brož

  Kunderova Střední Evropa v nových kleštích

    Dlouhou dobu se zdálo, že Střední Evropa je mrtvá. Nyní to vypadá, že přichází znovu k sobě, křehká, znovuzrozená, pouze má po porodu jakýsi nový háv.   Ne, nemůže za to pouze Milan Kundera, který o ní kdysi psal. Tato Evropa, oblečená do sytých barev: modré a žluté, zdá se nyní ovládat ducha i mysl, i mnohé patricijské domy.   Evropa celá se po tomto porodu ocitla sama v nových kleštích.