Autor
Milan Pavlovič
Ročník 1994. Student komparatistiky, bohemistiky a sémiotiky.

Florian Illies: 1913
Úspěch knihy 1913. Léto jednoho století stál v počátcích vlny beletrizovaných řezů do světa moderny. Jejího autora Floriana Illiese pak vedl k tomu, že napsal druhý díl téhož – ve fragmentech řazených od ledna do prosince roku 1913 rozšiřuje, doplňuje, opakuje, přeskupuje a přepisuje události,...

Libeňská apokalypsa Richarda Ermla
Richard Erml vydal v polovině roku 2021 svůj druhý „libeňský román“, tentokrát nesoucí lokalizační i žánrové určení přímo v názvu. Pokud byla románová vize vývoje Libně i společnosti v Jidášových bratrech pochmurná, je zde už bezvýchodná. Člověk bude ve všeobecné anarchii odkázán leda sám na sebe –...

Peklo Šestákova maloměsta
Jedním z nejdiskutovanějších románů loňského roku byla Kontinuita parku Petra Šestáka. O románu zasazeném na dnešní maloměsto se dokonce mluvilo v souvislosti s literárními cenami – s otázkou jeho literární kvality je to ovšem složitější.

Kontinuita kritiky. Pozoruhodný výbor Vladimíra Karfíka
Vladimír Karfík patří přes půl století k nejvýznamnějším českým literárním kritikům – přesto první edici svých kritických prací připravil k vydání až v roce 2019. Ve výboru Co a jak (Nakladatel: Pavel Mervart 2020) předkládá na padesát textů o české literatuře posledního půlstoletí, kterým...

Kritika s heslem naděje. Výbor Blanky Kostřicové
Po zhruba čtvrtstoletí soustavného kritického psaní připravila Blanka Kostřicová výbor ze svých prací. Ve svazku soustředěném kolem textů o Janu Balabánovi, Jiřím Kratochvilovi nebo Jakubu Demlovi převládá důraz na naléhavost či přesvědčivost sdělení, ale stejně tak i velmi vstřícný kritický...

Gilkovy Zápisky o próze české. Na jeden soubor příliš málo
Druhý soubor recenzí Erika Gilka Zápisky o próze české (2019) pokračuje chronologicky tam, kde skončila předchozí Prozaická zastavení (2010), ale oproti nim obsahuje jen poloviční množství textů, a nadto se mnohdy vymezuje vůči textům dnes již téměř zapomenutým.

Zamorův Škvorecký. Mirákl se nekoná
Zamorova monografie Ona byla centrem světa. Ženské postavy v prózách Josefa Škvoreckého údajně přináší nové pohledy na autorovo dílo – místo toho ale selhává i v základech vlastního oboru a ke kritickému čtení, které avizuje, má poměrně daleko.

Mezi nostalgií a výzvou. Prózy z Gruzie
Druhá sbírka krátkých próz Matěje Hořavy Mezipřistání přináší především to, co už čtenář zná z oceňované Pálenky: fragmentární výjevy vnímavého pozorovatele, tvořené průhledy do nitra hrdiny a potýkáním s cizí kulturou.

Deníkové loučení Zdeňka Kožmína
Po pětadvaceti letech od vydání Struktur, prvního výboru deníkových záznamů literárního vědce Zdeňka Kožmína, a dvaadvacet let po vydání následných Obtisků vydalo v prosinci minulého roku nakladatelství Host třetí a závěrečný svazek, nazvaný Bubáčci.

Popis jednoho zápasu. O knize Dani Horákové
Kniha Dani Horákové O Pavlovi svým názvem slibuje výpověď o režiséru Pavlu Juráčkovi, ale skrývá se v ní mnohem víc – nezastupitelné svědectví o disentu a exilu, o spisovatelích a filmařích, o ženách a o duchovním klimatu sedmdesátých a osmdesátých let.