Autor

Viera Langerová

Filmová novinářka a publicistka, absolventka filmové a divadelní vědy na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, postgraduálního studia kulturologie na Karlově universitě v Praze a mezikulturní komunikace na Bussines School (Tallinn, Estonsko).

Pracovala jako redaktorka časopisů Film a divadlo, Dialóg, Slovenské pohľady, šéfredaktorka slovensko-českého měsíčníku Listy a jako spolupracovnice slovenské tiskové agentury Associated Press.

Po dlouhodobém pobytu v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Pákistánu, se věnuje asijským kinematografiím a rovněž kinematografiím postkomunistické Evropy. Je autorkou knih Filmový zeměpis: kontinentální Čína, Hongkong, Taiwan (2010) a Urdu, parda, burka. Pět let v Pákistánu (2011) a řady studií a odborných článků.

Je zároveň konzultantkou filmového festivalu v Karlových Varech, MFF muslimského filmu v Kazani, MFF Duhok v iráckém Kurdistánu a Festivalu íránského filmu v Praze.

16.06.2015 | Viera Langerová | Články

Írán z exilu

Mahmúda Doulatabádího z Íránu přivítáme v letošním roce na mezinárodním Festivalu spisovatelů Praha. Jaká je vůbec recepce íránské literatury v českém prostředí? Situaci u nás i v Íránu přibližuje článek autorky Viery Langerové.