Autor

Anna Militz

Pochází z varšavské čtvrti Praga, od roku 2011 žije na pražské Letné. Vystudovala bohemistiku na FF UK v Praze, v současnosti studuje polonistiku na FF UP v Olomouci. V roce 2012 při své práci na biografii Jany Černé (Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse) objevila dopisy Mileny Jesenské z věznic v Drážďanech a na Pankráci a z koncentračního tábora Ravensbrück, které byly do té doby považovány za ztracené. V roce 2016 vyšel soubor básnického a povídkového díla Jany Černé s názvem Tohle je skutečnost, Anna Militz se na titulu podílela coby editorka.

Foto: Radúz Dětinský 

12.07.2017 | Anna Militz |Aktuální

Letní výlety do polských dějin

V poslední době vyšlo v češtině několik knih, které se různými způsoby zabývají dějinami Polska. Koncem loňského roku nakladatelství Host vydalo rozsáhlý román Olgy Tokarczukové Knihy Jakubovy, příběh židovské sekty frankistů a jejich vůdce Jakuba Franka. Hned v lednu pak se mohli čeští čtenáři...

21.06.2017 | Anna Militz | Próza

Chuck Palahniuk: Něco si vymysli

Palahniukovi skalní a stepní fanoušci, milovnici chucky hardcoru, se na diskomfort, štítivé znepokojování, nervní nauzeu, nutkavé obracení stránek, protrahované znechucení a související prožitky těší a počítají s nimi. Nebudou zklamáni, slibuje v doslovu sbírky povídek Chucka Palahniuka Něco si...

12.04.2017 | Anna Militz | Články

O Wiolettě Greg, nominované na Man Bookerovou cenu.

15. března byly zveřejněné širší nominace na Mezinárodní Man Bookerovou cenu. Vedle známých jmen jako Amos Oz či Jen Lien-kche (hosté Festivalu spisovatelů Praha) se v seznamu objevila i polská básnířka a prozaička Wioletta Grzegorzewská, v zahraničí publikující pod jménem Wioletta Greg.

03.03.2017 | Anna Militz | Próza

Sara Baume, nová tvář irské literatury

Sara Baume svým vypravěčským talentem zaujala kritiku nejen v rodném Irsku. Její debut Jasno lepo podstín zhyna se během prvního roku dočkal britského a amerického vydání i překladů do dalších jazyků. U nás kniha vyšla loni ve Světové knihovně Odeonu v překladu Alice Hyrmanové McElveen.