Hlavní

20.03.2018| Václav Dušek

S Karlem Miličkou hovoří Václav Dušek

Středoškolský pedagog a literární teoretik napsal učebnice přesahující rámec zavedené nudy. Literatura se učí různými způsoby, někdy učitel tápe, klestí si cestu k poznání za nezájmu žáků. Karlu Miličkovi (nar. 1955) se podařilo napsat takovou učebnici, která přesáhla klasický učebnicový text....

celý článek


Ukázky

16.04.2018 | Jaromír Typlt

Jaromír Typlt k poezii Jidi Majia

Poezie, kterou píše Jidi Majia, působí tak srozumitelně, že vlastně není lehké jí opravdu rozumět. Zapomíná se, že srozumitelnost neznamená vždy usnadnění – někdy dokáže být tak nesmlouvavá, že se ji jen stěží daří unést. To když zjistíme, že se k nám mluví až příliš zpříma, příliš osudově, bez jakýchkoliv šetrných zjemnění nebo oklik. Tak jako v dobách nejstarších uměleckých děl, za kterými jako by stála sama věčnost, se strašnou srozumitelností zjevující člověku, do čeho se zrodil a čemu nemůže uniknout.

Ale tento odkaz k dávnověku je platný jen za podmínky, že Jidi Majia bude zároveň čten jako autor básní naší doby, básní výsostně moderních.

Jeho poezie se neobrací k tradicím Nuosuů z pouhého sentimentu, nebo snad proto, aby pro zajímavost doplnila chybějící položku do literárního muzea světových kultur.

Jidi Majia se pokouší přesně o ten strmý přeskok mezi časy, který byl pravou původní pohnutkou ke vzniku toho, co na Západě považujeme za moderní umění. Přestože dnes je toto umění mnohdy označováno za překomplikované a nesrozumitelné, nikdo mu nemůže upřít, že ve svých počátcích chtělo být doslova barbarské, divoké a přímé, odbourávající všechno, co se mu nezdálo dost živé. Proto odmítalo věnovat pozornost prázdným rétorickým cvičením, zato uhranutě naslouchalo drsnému hlasu prvotních mýtů.

Myslím, že autor opravdu moderní nepřestává k takovému umění mířit ani v našich časech. K umění znovu jednoduchému, nepoznamenanému, bezprostředně srozumitelnému, obnovujícímu nezkreslený smysl slov, smysl tvarů, smysl gest.

Asi proto se Jidi Majia nijak neobává toho, že by snad své básně zanášel opotřebovanými slovy, tisíckrát pojmenovanými city a dávno oposlouchanými příběhy. Vystavuje jim své čtenáře (a překladatele) tak, jako by se s nimi měli setkat úplně poprvé. Je při tom nečekaně srozumitelný. Ale důraz musí zůstat právě na slově – nečekaně.

..

.

Matčina ruka

Když zemře matka nuosuské rodiny, je zvykem
položit ji na pohřební hranici tak, aby spočívala
na pravém boku. Prý je to proto, aby i na onom
světě měla levou ruku volnou ke tkaní.

                        ———nápis

.

na pravém boku tiše usnula
spánkem jako když do dálky rozlije se řeka
spánkem jako když hory rozprostřou se po
obzor
každý viděl
jak tam spí
a tehdy se dcery a synové hor
vydali ke břehu neviditelného moře
tam kde sedává mořská panna
když opadnou zemské vlny
a odkryje se tichý útes
a už je slyšet jenom starou píseň
jak nadnáší srpek jasného měsíce
na pravém boku tiše usnula
blíž k průzračnosti vánku
blíž...

celý článekRecenze


Aktuální

 • 17.04.2018 | redakce

  Vítěze Pulitzera zastínil slavný rapper

  V pondělí 16.4. byly vyhlášeny Pulitzerovy ceny. Je možná trochu nešťastné, že všechna média referují zejména o rapperovi Kendricku Lamarovi, který cenu obdržel za hudbu alba DAMN.

 • 16.04.2018 | redakce

  Nominace na Man Bookerovu cenu

  Časopis The Guardian uveřejnil užší moninace, tzv. shortlist, pro mezinárodní sekci Man Bookerovy ceny (The Man Booker International Prize). .

 • 06.04.2018 | Václav Dušek

  Reflexe literatury včera a dnes s Evou Kantůrkovou

  Prozaička, filmová scénáristka Eva Kantůrková v rozhovoru se spisovatelem Václavem Duškem. 

 • 04.04.2018 | redakce

  "Čím jste starší, tím je těžší bejt hajzl."

  Irvine Welsh míří do Prahy. Publikujeme druhou část rozhovoru novináře Simona Hattenstonea se spisovatelem Irvinem Welshem, hostem Festivalu spisovatelů Praha 2018. Rozhovor byl publikován v časopise The Guardian.  .

 • 27.03.2018 | redakce

  Irvine Welsh míří do Prahy

  Spisovatel a novinář Simon Hattenstone pořídil skvělý rozhovor s Irvinem Welshem, který publikoval na stránkách The Guardianu. Irvine Welsh bude jedním z hostů Mezinárodního festivalu spisovatelů Praha v říjnu 2018. Právě mu vychází nový román Kalhoty mrtvých chlápků (Penguin 2018). Na podzim mu také v češtině vyjde román Umělec na ostří nože (The Blade Artist, u nás jej vydá Omega). Dnes přínášíme první část české verze tohoto rozhovoru. 

 • 20.03.2018 | Václav Dušek

  S Karlem Miličkou hovoří Václav Dušek

  Středoškolský pedagog a literární teoretik napsal učebnice přesahující rámec zavedené nudy. Literatura se učí různými způsoby, někdy učitel tápe, klestí si cestu k poznání za nezájmu žáků. Karlu Miličkovi (nar. 1955) se podařilo napsat takovou učebnici, která přesáhla klasický učebnicový text. Ačkoliv měl problémy s vydáním publikace, nakonec vyšla a znamenala určitý přelom ve studiu světové literatury u nás. I když autor sám považuje definici světové literatury za spornou. 

 • 15.03.2018 | Josef Brož

  Gallimard stále trvá na vydání Célinových antisemitských pamfletů

  Nejde o slovní hříčku. To sdělení je kategorické. Francouzské nakladatelství Gallimard slovy svého ředitele a majitele Antoina Gallimarda potvrdilo, že na myšlence vydat kontroverzní, totiž protižidovské literární pamflety Louise-Ferdinanda Célina (1894–1961) se nic nemění. „Projekt jsem pozastavil, ale nezřekl jsem se ho,“ řekl Gallimard počátkem března v rozhovoru pro týdeník Journal du dimanche.

 • 08.03.2018 | redakce

  Česko-americké století: Ferlinghetti v Praze

  Česko-americké století – sto let kulturní, společenské i politické spolupráce. Sto let, které jsou plné událostí a momentů vyvolávající až nostalgii. V této souvislosti připomínáme legendárního Lawrence Ferlinghettiho, který navštívil Prahu v roce 1998, byla jeho jedinou návštěvou. Ironií osudu stárne Lawrence Ferlinghetti stejně tak jako Československá republika. Je pouze o rok mladší. Narodil se před 99 lety v březnu roku 1919 ve státě New York.  

 • 05.03.2018 | redakce

  Otevřený dopis nobelistů Erdoganovi

  Nobelisté v těchto dnech zveřejnili otevřený dopis tureckému prezidentu Erdoganovi. Publikujeme jej v celém znění.

 • 23.02.2018 | Vojtěch Landa

  Colson Whitehead o svém románu Podzemní železnice

  Na začátku mnoha významných románů je odvážná premisa a nespoutaná autorská drzost. Nejinak je tomu i v Pulitzerem ověnčeném románu Podzemní železnice. S největší pravděpodobností byste podobnou knihu nečekali od autora románu Zóna jedna (Zone One), který vypráví o zombie apokalypse. John Freeman se tázal spisovatele Colsona Whiteheada v interview pro kulturní web Literary Hub nejen na jeho nejnovější román (Přinášíme to nejzajímavější, celý rozhovor zde).

 • 22.02.2018 | redakce

  Junot Díaz: Stačí přidat tři stopy

  Junot Díaz, americký spisovatel dominikánského původu, byl hostem Festivalu spisovatelů Praha v roce 2011. Do širšího povědomí se zapsal románem Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda, za který získal Pulitzerovu cenu, jako poslední mu v roce 2014 vyšla kniha povídek A v tu chvíli je již po lásce. Junot Díaz se ve své tvorbě zabývá otázkou vlastní identity, přistěhovalectví, vztahovými problémy i generačními propastmi. 

 • 20.02.2018 | Václav Dušek

  O současnosti s Petrem Prouzou

  Spisovatel a novinář Petr Prouza (nar. 1944) v rozhovoru s Václavem Duškem nejen o současné literatuře. 


Realitní kancelář, nemovitosti Praha o okolí. Realitní servis, prodej bytů a rodinných domů, pronájem rezidenčních prostor a kanceláří v Praze.   reklama