Hlavní

25.04.2017

„Je mi záhadou, co to je národní identita“ I.

Rakouský spisovatel a esejista Robert Menasse (62) se z někdejšího kritika Evropské unie změnil v jejího obhájce. Za největší problém v sérii krizí, které otřásají společenstvím Evropanů, považuje nikoli Brusel, nýbrž národní státy. Při příležitosti březnových oslav 60. výročí Římských smluv*, pomyslné zakládající listiny EU, pronesl mnohokrát oceněný autor slavnostní projev v Evropském parlamentu. Přinášíme vám jeho aktuální pohled na Evropskou unii a společnost v koncentrované podobě.

Vzhledem k obsáhlosti autorovy výpovědi jsme se rozhodli jej publikovat po částech. 

Zpět na článek

KomentářeNapsáno znaků

Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.

Domnívám se, že problémem EU není nacionalismus, ale reálný program a reálná plnění.

Co pro nás EU udělala? Kontrolu zbraní, poplatky za mobilní roaming a možná další nedůležitá populistická rozhodnutí. Ano, zapomněl jsem na důležité migrantské kvóty, které ale po jejich schválení pro změnu některé státy v klidu nedodržují.

A co EU neudělala? Jednotný (alespoň jako druhý) jazyk, jednotnou armádu, jednotné daně, jednotný rozpočet. To ale jsou základní pilíře jednotného vládnutí.

Dokud EU nebude dělat reálnou politiku, těžko se obhájí.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 721 hlasů

Ono vůbec nejde o národní stát a že by snad někdo opravdu nevěděl v čem je jeho význam. Byznys zkrátka potřebuje protáčet výrobky (od dětského oblékání po jaderné zbraně). Stát tomu překáží. Čím vyzrálejší demokracie, tím víc. A tak v rámci kampaně pro byznys není problém vytáhnout na světlo tohoto týpka nazvat ho "esejista" a jeho ústy pohanět národy. Tak jste se, vážené "postliterární" znovu připojili k masáži...

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 715 hlasů