Próza

04.04.2018| Luděk Marina

Viktorie Hanišová: Houbařka

Před třemi lety zaujala Viktorie Hanišová prozaickým debutem Anežka tematizujícím úskalí adopce. Přízvisko ženské protagonistky stojí i v názvu Hanišové druhotiny. A už název Houbařka vypovídá o tom, že nový román této prozaičky a překladatelky bude srovnáván, porovnáván a zasazován do kontextu. 

.

Zpět na článek

KomentářeNapsáno znaků

Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.

Pane Luďku. Vaše recenze se mi líbí, ač knihu neznám.
Avšak ty výňatky které uvádíte jako příklad špatné reakční práce se zdají být spíše znaky osobitostí hrdinky. Ona přirozeně říká o psu že má "dlouhé chlupy" nebo o sobě "Sevřel se mi krk". Podobně naivně se pouští do popisu domu (dům cení nové zuby.. či jak to bylo). Tyhle věci jsou jako sůl v potravě, nejryzejší prostředky uvedení postavy a znaky autentické mluvy. Jak jinak má hrdina mluvit než po svém? To nejde "redakčně opravit".
Problém spíš nastane, když autor tuto vlastní svéráznou linku nedokáže udržet a hrdina jedná/mluví neadekvátně různě. Vyprávění pak drhne. Toho je třeba si všimnout a kritizovat. Ale zde naopak zase říkáte, že příběh drží "pevně pohromadě"... Patrně se mýlíte v jednom nebo v druhém.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 353 hlasů