Próza

20.03.2018| Martin Šplíchal

Alena Mornštajnová: Hana

Psát o holokaustu je složité. Samotné téma představuje problém v tom, že na tvůrce klade souběžně nároky jak estetické, tak etické. Těžko by se hledalo jiné téma, které by bylo tak nepochopitelné a nepředstavitelné samo o sobě; potom je nutno přijít s osobitým estetickým ztvárněním a umožnit „pochopit nepochopitelné“ či „představit nepředstavitelné“. 

Zpět na článek

KomentářeNapsáno znaků

Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.

Souhlasit lze snad jen s prvním odstavcem této recenze, zbytek jsou bohapusté kydy.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 625 hlasů

ETIKA SPOČÍVÁ V TOM, ŽE... - to je teda věta hodná kritika. Nicméně obsahově s ní souhlasím. Psaní o cizím utrpení je snadné a bohužel se i dobře prodává. Ale je to hnusné takto těžit z utrpení lidí. Vážení autoři, nechte ty staré hrůzy spát.
Ostatně např. ve Francii dnes opět pronásledují Židy, a nikoho to nezajímá. Natož holocaustní umělce.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 566 hlasů

Úspěch se v Čechách neodpouští, že :-)

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 585 hlasů

Pane LP vy jste bezděčně vyhmátl jádro problému. Totiž je pravda, že si může každý psát co chce a pokud se prosadí, zaslouží ocenění. Podobně jako oceňujeme podnikatele, když dovoleným způsobem přijde k zisku. Našel díru na trhu a zbohatl = je dobrý.
Avšak pokud tento spíše komerční postup umístíme na server světové literatury jako kdyby úspěch už byl literaturou, je správné to kritizovat. Literatura vzniká jinak.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 579 hlasů

Mám z knihy velmi podobné pocity, vyjádřil jste to trefně. Mimochodem, obhájci této knihy by si mohli nejdříve přečíst alespoň například Lustiga, aby věděli, jak se dá vystihnout téma židovských žen v koncentračních táborech.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 522 hlasů