Rozhovory
Reflexe literatury včera a dnes s Evou Kantůrkovou
Prozaička, filmová scénáristka Eva Kantůrková v rozhovoru se spisovatelem Václavem Duškem.
Rozhovory
Prozaička, filmová scénáristka Eva Kantůrková v rozhovoru se spisovatelem Václavem Duškem.
►Jean-Baptiste Andrea a jeho síla v jednoduchosti
►V různosti je síla
►Frankfurt a Adania Shibli
►Státní cenu za literaturu získal Jiří Kratochvil
►Strohá krása Louis Glück
►Jon Fosse laureátem Nobelovy ceny
►Michael March: ztráta předchází přítomnost
►Vilém Kubáč - recenze Jak jsem kypřila
►Břetislav Uhlář - poetické opusy
►Tajemství Ladislava Fukse
►Spoutaná smyslnost Jany Orlové
►Gary Snyder - Tenhle okamžik
►Kunderova Střední Evropa v nových kleštích
►Paul Auster a jeho Amerika
►Libeňská apokalypsa Richarda Ermla
►Z nových básní Ewalda Murrera
►Cena o zlatý rukopis
►Miloš Doležal ve své nejnovější próze 1945: léto běsů
►Lawrence Ferlinghetti – Lunapark v hlavě
V Literární kavárně Academia na Václavské náměstí 34 v Praze se můžete zúčastnit křestu dvou knih, první knihu Lukáše Dirgy a Tomáše Kubína Vězeň na útěku představí v pondělí 27. listopadu 2023 v 17 hodin prof. Jan Váně a dr. Alena Lochmannová. Druhou z knih editora Ondřeje Beránka Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům představí doc. Daniel Boušek, ředitel Katedry Blízkého východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý 28. listopadu 2023 v 17.30 hodin.
Laureátem 51. ročníku Literární soutěže Františka Halase se stal básník Alexandr Pech. Oceněný autor získal již celou řadu ocenění (mj. cenu Václava Hraběte, Jana Palacha). Publikoval v časopise Tvar, Protimluv. Jeho verče uvedl portál Revue Prostor. Překládá z francouzštiny a polštiny. Žije a studuje v Praze.
Padesátého prvního ročníku soutěže pro básníky ve věku do třiceti let se zúčastnilo 84 autorů a autorek z České republiky.
Dvě literární setkání s Michaelem Marchem pořádá Knihkupectví GLOBE v Praze, a to v pátek 13. října 2023 v 19:00 hod. Autor bude číst v originále ze svých doposud vydaných básnických sbírek v angličtině. Druhý večer 26. října 2023 v 19:00 hod. je pak věnován evropské literatuře a tomu jak její velikáni druhé poloviny 20. století ovlivnili evropské literární, politické, a tedy i společenské dění.
Vstup volný.
Literární večer s polským prozaikem, překladatelem a hudebníkem Krzysztofem Bartnickim, slovenskou prozaičkou a pedagožkou Barborou Hrínovou, maďarským básníkem Somou Csete a česko-německým divadelním režisérem, dramatikem a prozaikem Petrem Manteuffelem. Čtení a diskuze se uskuteční v pondělí 5. června 2023 od 19.00 v Maďarském institutu, Rytířská 25–27, Praha 1. Pořádá Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Maďarským institutem v Praze ve Visegrádském programu rezidenčních pobytů pro spisovatele.
Komentáře
Koryntka Karel
16.04.2018 07:31
Z výborného článku reflektuji poslední otázku, jež mě nejvíce zaujala. Zatímco jistě existují feldkuráti Katzové a další postavičky ze Švejka (neboli životní realita je přinejmenším stejně literární, stejně bohatá jako onehdy) žádný spisovatel Jaroslav Hašek tu není. Jak je to možné? Člověk se přece nemohl tolik změnit, aby ztratil svou přirozenou uměleckou tendenci zobrazovat život a svět. A pomáhat tak sobě i jemu k porozumění a orientaci. To je nejvlastnější literární umělecká role a šance, něco jako pramen pravdy. Avšak dnes zdá se vyschlý. Jak je to možné? Haškové nežijou nebo je pouze neznáme?
No, zeptejme se byznysu... Na leccos, co člověku hlava nebere, je dobré se zeptat byznysu.
Hlasuj - toto je kvalitní názor - 570 hlasů