Články
Svoboda slova v Egyptě
Současná situace není pro tvůrčí činnost v Egyptě zrovna příznivá. Další veřejně činný intelektuál, Ahmed Naji, byl odsouzen na základě, evropsky viděno, banálních prohřešků. Stojí za nařčeními islámské právo, anebo se jedná o pouhou záminku k potrestání kritiků režimu? Celá řada Najiho krajanů, spisovatelů a dalších umělců vyjadřuje obětem v soukromí solidaritu, ale většina z nich se bojí vystupovat na jejich podporu veřejně.
Mladý egyptský autor Ahmed Naji dostal před několika dny trest dva roky odnětí svobody za narušování dobrých mravů. Jeho vydavatel musí dále zaplatit pokutu 1250 dolarů. Na spisovatele a novináře byla podána žaloba po uveřejnění úryvku z jeho knihy Istikhdam al-Hayah (Použití života – př. redakce) ve státním literárním časopise Akhbar al-Adab, kam pravidelně přispívá.
Důvod podání žaloby je až komický. Hlavním argumentem je totiž stížnost čtenáře, kterému se zvýšil krevní tlak při čtení sexuálně otevřených pasáží textu, ve kterém se zmiňuje také kouření hašiše. Nic na výsledném odsouzení Ahmeda Najiho za mříže nezměnil ani fakt, že kniha byla v minulém roce schválena k vydání egyptskou cenzurní komisí.
Najiho obhájce tvrdil, že podle článku 67 egyptské ústavy nelze uvěznit umělce a že rozsudek odporuje standardům domácího i mezinárodního práva. Ve světovém tisku se objevil také názor, že soud nevzal v úvahu to, že byl uvedený úryvek, konkrétně šestá kapitola knihy, uveřejněn jako imaginativní próza, nikoliv jako novinářský článek, a už vůbec ne jako svědectví o mravním životě samotného Ahmeda Najiho.
V uvedeném úryvku žádné divoké sexuální scény nehledejme, říkají další zastánci svobody slova v Egyptě. Dávají přitom příklad spisovatelů, kteří také používají odvážný jazyk i témata a přinášejí do arabštiny nové literární formy jako například Youssef Rakha, Nael Eltoukhy či Mohamed Rabie.
Ahmed Naji i vydavatel jeho knihy, Dar Al-Tanweer, nejprve doufali, že vyváznou s pokutou. Současná situace v egyptské justici je ale divočejší, než předpokládali a původně navržené zproštění viny obžalovaného bylo zamítnuto.
Proti Najiho odsouzení se postavili uznávaní egyptští autoři a rozsudek označili za omezování svobody projevu. Jeden z prestižních sloupkařů, Ibrahim Eissa, dokonce obvinil prezidenta Abdula Fattáha al-Sísího z vedení země, které se nijak neodlišuje od islamistických praktik jeho předchůdce, Muhammada Mursího, svrženého roku 2013 během masových pouličních protestů.
Lidskoprávní organizace zvyšují svůj hlas a dělají si starosti o uplatňování práva na svobodu projevu. Obžalován byl totiž také jeden z největších egyptských filmových producentů Mohamed El-Sobky, nakonec sice osvobozen, ale jeho dcera Rana, rovněž producentka, byla potrestána odnětím svobody na jeden rok. Důvodem bylo údajné narušování veřejné mravnosti sexuálně provokativním obsahem jejich filmů.
Známé básnířce Fatimě Naoot soud přiřkl trest za opovrhování náboženstvím na svém facebookovém profilu. Televizní moderátor Islam El-Behery si již odpykává roční trest odnětí svobody za stejný prohřešek proti islámskému právu.
I přesto, že se egyptská literatura začíná otevírat světu, například v právě uplynulých dnech se v Káhiře konal již druhý ročník mezinárodního literárního festivalu, dokonce za účasti řady spisovatelů z problematického Súdánu, nelze přehlížet skutečnost, že demokratizace v Egyptě probíhá podle scénáře sugerujícího, že její proces vlastně ohrožuje národní bezpečnost.
Příspěvků: 0
Tisk do PDF Poslat článek emailem