Články

10.12.2014| Judith Krulišová

S Hanou Voisine Jechovou o bohemistice a životě ve Francii

Profesorka, překladatelka a spisovatelka Hana Voisine Jechová se narodila roku 1927 v Humpolci. Na Karlově univerzitě vystudovala češtinu a francouzštinu. Doktorskou práci „Ženy spisovatelky v české a polské literatuře druhé poloviny XIX. století“ obhájila u profesora Karla Krejčího v roce 1951. Pracovala ve Státním pedagogickém nakladatelství v Praze a přednášela ve funkci odborné asistentky polskou literaturu na univerzitě Palackého v Olomouci. Na zásah komunistické strany byla obhajoba její habilitační práce „Básnický obraz v dílech Julia Słowackého“ znemožněna, obhájila ji tedy na univerzitě ve Varšavě v roce 1966. V roce 1968 byla pozvána na Sorbonnu, kde přednášela srovnávací literaturu. V roce 1976 byla zbavena československého občanství. Na intervenci francouzské vlády se mohla usadit ve Francii, kde roku 1982 na Sorbonně založila bohemistiku jako samostatný obor.

Zpět na článek

KomentářeNapsáno znaků

Tučné položky jsou povinné.

Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost.

"Julia Słoého" - patrně "Julia Słowackého"...

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 750 hlasů

Rád bych upozornil případné čtenáře tohoto rozhovoru na to, že se některé události zřejmě odehrály trochu jinak, jak dokládá ve svém článku Příběh jedné udavačky Patrik Ouředník (Host 1/2007), v němž se odvolává na Zábranovy deníky. Článek je rovněž dostupný na internetu na adrese http://nllg.eu/spip.php?article606

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 561 hlasů

Pozoruhodné: z komunistické udavačky (viz deníky Jana Zábrany, paměti Vladimíra Justla a články Patrika Ouředníka) se nám stala disidentka pronásledovaná komunistickým režimem!

Paní Krulišová, informujte se, prosím, než se pustíte do publikování. Vřelé díky.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 450 hlasů

Proboha, paní Krulišová, než příště budete dávat prostor agentům StB (viz svazek č. 623 569 s registračním číslem 24 604), aby ze sebe dělali zasloužilé antikomunisty, mějte trochu (když už ne historické inteligence) odpovědnosti vůči návštěvníkům těchto stránek.
Totéž platí pro literární.cz: publikovat podobné nechutnosti bez jakéhokoli předchozího ověření je přinejmenším neodpovědné.

Hlasuj - toto je kvalitní názor - 510 hlasů


Realitní kancelář, nemovitosti Praha o okolí. Realitní servis, prodej bytů a rodinných domů, pronájem rezidenčních prostor a kanceláří v Praze.   reklama