Články
Rok 2016 v literatuře
Připravili jsme pro Vás krátké sumárum literárních událostí roku 2016.
LEDEN
⊠ Věku 74 let zemřel básník, prozaik a literární vědec Vladimír Binar, laureát prestižní Ceny Jaroslava Seiferta.
■ Cenu Karla Čapka pro rok 2016 obdržel od Českého centra Mezinárodního PEN klubu Petr Šabach. Převzal ji v rezidenci pražského primátora.
→ Český rozhlas odvysílal montáž literárních ukázek, rozhovorů, zvukových dokumentů, hudby, vzpomínek na amerického prozaika a výtvarníka Williama S. Burroughse, který by se 6. února dožil sto let.
⊠ Ve věku jednadevadesáti let zemřel klasik francouzské literatury Michel Tournier. Tournier měl pověst literáta, jenž mytologii a dávné příběhy přetavuje v současná dramata dotýkající se nynějšího fungování společnosti.
→ Další literární instituce se ohradily proti grantové politice hlavního města Prahy.
■ Michal Ajvaz získal cenu Utopiales. Ocenění se mu dostalo za knihu Druhé město v překladu Benoîta Meuniera.
→ Festival spisovatelů Praha oznámil, že po desetiletém jednání do Prahy přiveze nositele Nobelovy ceny za literaturu J. M. Coetzeeho.
ÚNOR
⊠ Po dlouhé nemoci zemřel básník, redaktor a překladatel Petr Mikeš. Bylo mu 67 let. Patřil k velkým znalcům díla Erzyho Pounda a amerických modernistů.
⊠ Ve věku 84 let zemřel italský spisovatel, filozof, estetik a sémiotik Umberto Eco.
→ V únoru přijela do České republiky známá ruská spisovatelka Ljudmila Ulická, v Praze představila svůj román Zelený stan.
→ Íránská média oznámila, že vybrala 600 tisíc dolarů, aby zvýšila odměnu za vraždu spisovatele Rushdieho. Britský spisovatel Salman Rushdie žije již sedmadvacet let s fatvou.
→ V Káhiře se konal druhý ročník Mezinárodního literárního festivalu. Mezi pozvanými byli spisovatel Martin Vopěnka a básník Michael March.
→ Spisovatelka a aktivistka Arundhati Royová, které v České republice vyšel román Bůh maličkosti a která v roce 2003 zavítala na Festival spisovatelů Praha, vrátila nejvyšší indickou národní cenu na protest proti rostoucímu násilí v Indii.
→ Nakladatelství Academia oslavilo padesát let své existence. Za tu dobu vydalo téměř pět tisíc titulů.
BŘEZEN
⊠ Maďarský spisovatel Imre Kertész, nositel Nobelovy ceny za literaturu, zemřel ve věku 86 let. Tématem jeho knih bylo pronásledování Židů a obecně holokaust, který sám přežil.
→ Lipský knižní veletrh letos navštívilo rekordních téměř 200 tisíc lidí. Veletrh se odehrával i v místech, kde během minulého roku byli provizorně ubytováni uprchlíci.
→ V Praze a Plzni se konal 7. ročník mezinárodního Festivalu arabské kultury.
→ Spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková slavila další úspěch v zahraničí. Deník The Guardian zveřejnil ukázku z jejího románu Příspěvek k dějinám radost.
> Britská spisovatelka Zadie Smithová, českým čtenářům známá díky románům O kráse a Bílé zuby, vydala nový titul nazvaný Swing Time.
■ Americký PEN klub oznámil, že Cena Saula Bellowa za celoživotní přínos americké literatuře letos přináleží spisovatelce Toni Morrisonové. Mezi její nejznámější knihy patří Velmi modré oči, Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná, za kterou získala v roce 1988 Pulitzerovu cenu.
DUBEN
■ Na Nové scéně Národního divadla se udílely knižní ceny Magnesia Litera. Ty dvě hlavní získaly spisovatelky Daniela Hodrová a Anna Bolavá.
→ Nositelka Nobelovy ceny za literaturu, běloruská spisovatelka a žurnalistka Světlana Alexijevičová (Prahu navštívila v roce 2014 na pozvání Festivalu spisovatelů) v deníku Guardian vzpomínala černobylskou jadernou havárií, kterou zmapovala již v knize Modlitba za Černobyl.
■ Básník Petr Král převzal ve Štrasburku cenu Jeana (Hanse) Arpa, určenou autorům píšícím francouzsky; většinou ji ovšem dostávají autoři ze zemí, kde se francouzsky mluví – z Francie, Belgie, Lucemburska, Švýcarska, Québecu. K udělení ceny vyšla rovněž francouzská verze Královy sbírky Přivítat pondělí, vydané česky antikvariátem Ztichlá klika (2013).
■ Památník národního písemnictví v letohrádku Hvězda vyhlásil výsledky 51. ročníku ceny Nejkrásnější kniha roku 2015. Zástupci veřejnosti i odborné a technické komise vybírali z 202 přihlášených knih. Celkem rozdali 99 cen.
KVĚTEN
■ Cenu Arnošta Lustiga převzal spisovatel, scenárista a dramatik Jiří Stránský. Cenu pojmenovanou po spisovateli Arnoštu Lustigovi dostávají lidé, kteří se zasloužili o rozvoj společnosti a projevili odvahu, statečnost, lidskost a cit pro spravedlnost.
→ Jiří Kuběna oslavil významné jubileum. Jeho básnický eros je nevyčerpatelný, je autorem více než třiceti rukopisných sbírek, z nichž první, Zpívající Voliéru, napsal jako sedmnáctiletý. Jsou mu vlastní antické mýty, tíhne k moravské tradici, oživuje katolictví.
■ Letošní Cenu Jiřího Ortena získala prozaička Sára Vybíralová za „suverénní a originální vypravěčský typ".
■ Letošní Rakouskou státní cenu pro evropskou literaturu získal polský spisovatel, básník a publicista Andrzej Stasiuk (*1960).
→ Přes 70 českých a evropských měst se zúčastnilo letošního desátého ročníku Noci literatury.
■ Mezinárodní Man Bookerovu cenu v Londýně převzala jihokorejská spisovatelka Han Kang za román The Vegetarian (Vegetariánka), který je znepokojujícím vyprávěním o ženě, jejíž rozhodnutí nadále nejíst maso mělo zničující následky. Poprvé byl mezi nominovanými spisovateli také turecký nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk, Rakušan Robert Seethaler či Angolan José Eduardo Agualusa.
> V amsterodamském nakladatelství Lebowski vyšel nový román nizozemského autora Arnona Grunberga. O námětu knihy Moedervlekken spisovatel řekl: „Je o matce, která není matkou, psychiatrovi, který není psychiatrem a pacientovi, který není pacientem.“
ČERVEN
> Vůbec poprvé v Česku oficiálně vyšel román Milana Kundery Život je jinde. Na pulty knihkupectví jej poslalo brněnské nakladatelství Atlantis. V příběhu básníka Jaromila, o němž Život je jinde vypráví, hraje důležitou roli převrat z roku 1948.
■ Cenu F. X. Šaldy za vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky převzala Terezie Pokorná za knihu Kritické chvíle.
→ Ministerstvo kultury ČR ohlásilo, že letos podpořilo rekordní počet překladů české literatury do cizích jazyků.
■ Cena 1. června udělena spisovateli, dramatikovi a signatáři Charty 77 Ivanu Binarovi.
→ Český poeziomat oživil New York, a to příležitosti nedožitých 90. narozenin amerického básníka Allena Ginsberga.
ČERVENEC
⊠ První červencový den v Paříži zemřel francouzský básník a překladatel Yves Bonnefoy, literátovi bylo třiadevadesát let.
→ 1. července odstartoval 17. ročník Měsíce autorského čtení. Čestným hostem bylo Španělsko, Češi se tak mohli seznámit s 31 španělskými autory.
⊠ Zemřel Péter Esterházy, aristokrat maďarské literatury. Jeden z nejznámějších současných maďarských spisovatelů odešel ve věku šedesáti šesti let.
→ Na Bohemistickém semináři se letos setkalo přes šedesát zahraničních překladatelů, akademiků a přátel české literatury.
⊠ Ve věku 87 let zemřel židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel, který prošel nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a v Buchenwaldu.
→ Ministr kultury Daniel Hermann společně s ředitelem Lipského knižního veletrhu Oliverem Zillem podepsali dohodu o prezentaci České republiky na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019. Česká republika se jednoho ze čtyř nejdůležitějších evropských festivalů zúčastní se statusem hlavní země.
→ Spisovatel Pavel Kohout oslavil osmdesáté osmé narozeniny křtem své knihy Jolana a kouzelník.
→ V Tokiu se uskutečnila přednáška o proměnách českého komiksu.
SRPEN
⊠ Zemřel Michel Butor, francouzský spisovatel, představitel a teoretik nového románu. V českém překladu autorovi vyšel svazekPodivuhodný příběh. Esej o jednom Baudelairově snu.
→ V Turecku byla zatčena spisovatelka Asli Erdoganová spojená s prokurdským listem. Turecko tak pokračovalo v čistkách a soudních procesech s těmi, kdo nejsou nakloněni vládnímu režimu. V tamních vězeních se nachází kolem stovky novinářů a dalších pracovníků médií.
> V českém překladu vyšla próza nazvaná Klam amerického spisovatele Philipa Rotha.
ZÁŘÍ
⊠ Ve věku 88 let odešel americký dramatik Edward Albee. Albee se proslavil především divadelní hrou Kdo se bojí Virginie Woolfové? Třikrát získal Pulitzerovu cenu.
> V září vyšel v reedici první román indické spisovatelky Arundhati Royové Bůh maličkostí.
→ V Olomouci proběhl druhý ročník knižního veletrhu LITR zaměřeného na tuzemskou nezávislou a uměleckou tvorbu.
→ Čeští spisovatelé Magdaléna Platzová a Tomáš Zmeškal vystoupili na Brooklyn Book Festivalu v New Yorku.
ŘÍJEN
■ 13. října byla ve Stockholmu vyhlášena Nobelova cena za literaturu. Letošním laureátem se stal americký písničkář, hudebník a umělec Bob Dylan.
⊠ Ve věku 90 let zemřel italský spisovatel a režisér Dario Fo, který získal v roce 1997 Nobelovu cenu. Za svůj život napsal Fo asi 70 her, mezi nejznámější z nich patří Náhodná smrt anarchisty, Archandělé nehrají biliár a Měl dvě pistole s černýma a bílýma očima.
■ Letošní literární Man Bookerovu cenu v Londýně převzal Američan Paul Beatty za satirickou knihu The Sellout. Ocenění poputuje do USA poprvé v historii.
■ Básník a esejista Petr Král obdržel Státní cenu za literaturu. Cenu za překlad si odnesl Pavel Dominik za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i za předchozí práci.
→ V Praze se sešli význační literáti z celého světa, mezi nimi Chuck Palahniuk, Kámel Daúd, Jen Lien-kche či Mohamed Metwalli. Autoři přijeli diskutovat na šestadvacátý ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha, který se letos opět konal v prostorách Senátu PČR. 18. října pak v Anežském klášteře vystoupil J. M. Coetzee, laureát Nobelovy ceny.
■ Letošní PEN/Pinterovu cenu, která se v Británii uděluje za odvahu prosazovat svobodu slova, převzala kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová.
→ V Praze se konal literární večer s italským spisovatelem Claudiem Magrisem, letošním nositelem Ceny Franze Kafky. Ocenění autor převzal 27. října v Brožíkově sále Staroměstské radnice.
■ Obec překladatelů vyhlásila výsledky 25. ročníku Ceny Josefa Jungmanna za nejlepší překlady loňského roku. Laureátkou se stala Iveta Mikešová za překlad románu polské spisovatelky Joanny Batorové Pískový vrch.
→ Do Prahy zavítal Michel Faber. Českým čtenářům představil svůj poslední román Kniha zvláštních nových věcí.
■ Poslední říjnovou neděli byla udělena Drážďanská cena lyriky 2016. Letos ocenění získala básnířka, editorka a publicistka Simona Martínková-Racková.
LISTOPAD
⊠ Ve věku 70 let zemřel básník, prozaik, novinář a pedagog Jaroslav Holoubek. Přispíval mimo jiné do Literárních novin, již jako známý lyrik napsal také povídkovou sbírku Žárlivá postel, v níž se podobně jako ve svých básních věnoval hlavně milostné tematice. Pro děti vydal Hotel Dračí komnata, věnoval se rovněž překladovým textům.
⊠ Zemřel irský prozaik a dramatik William Trevor. Autor získal v roce 1994 prestižní Whitebreadovu cenu, publikoval na třicet románů a povídkových knížek.
> Emil Hakl vydal novou knihu. Román Umina verze předjímá to, k čemu technověda směřuje již delší dobu – výrobu umělého člověka.
→ Na desítkách míst v celé zemi proběhl literární festival Den poezie. Zapojili se do něj čeští a zahraniční autoři i mnozí milovníci poezie.
■ Hlavní francouzské literární ocenění, prestižní Goncourtovu cenu, akademici udělili francouzsko-marocké novinářce a spisovatelce Leile Slimaniové za román Chanson douce (Tichá píseň).
> Vyšla ročenka Nejlepší české básně, v roce 2016 se editorského žezla ujali básník Vít Slíva a kritik, pedagog a básník Jakub Chrobák.
■ Francouzskou literární cenu Médicis v kategorii zahraniční román získal švédský spisovatel, překladatel a novinář Steve Sem-Sandberg. Ocenění dostal za román Les Elus, který již vyšel také v českém překladu pod názvem Vyvolení. Cenu Médicis za nejlepší francouzský román obdržel spisovatel Ivan Jablonka za knihu Laëtitia ou la fin des hommes (Laëtitia, aneb konec mužů).
→ Rozměrná dřevostavba ve tvaru vzducholodi, která vyrostla na střeše centra současného umění DOX v Praze, se otevřela návštěvníkům v listopadu. Stala se novým místem pro setkávání současného umění a literatury.
■ Prestižní Cervantesovu cenu získal katalánský spisovatel Eduardo Mendoza. Znát ho mohou také čeští čtenáři, v překladu vyšly dvě jeho knihy. Mendoza vloni navštívil Prahu, kam přijel převzít Cenu Franze Kafky.
PROSINEC
→ 6. prosince oslavil sedmdesáté čtvrté narozeniny Peter Handke, rakouský spisovatel, básník, dramatik a překladatel, jenž byl již několikrát nominován na Nobelovu cenu.
→ Spisovatel Bodo Kirchhoff, letošní nositel Německé knižní ceny, navštívil Prahu. O své oceněné knize Widerfahrnis hovořil v pražském Goethe institutu.
■ Radka Denemarková získala WALD Press AWARD. Ocenění spisovatelka převzala 18. prosince za své romány, v nichž nekompromisně a na mimořádné literární úrovni zpracovává nepříjemná historicko-společenská a sociální témata.
⊠ Ve věku 93 let zemřela výtvarnice a autorka knížek pro děti Daisy Mrázková. Pravidelně vystavovala od roku 1958. Byla také členkou občanského sdružení Umělecká beseda.
→ V pražském studiu Alta se uskutečnil čtvrtý ročník knižního jarmarku Knihex.
■ Knihou roku Lidových novin se stala Dešťová hůl Jiřího Hájíčka. O sedm hlasů porazil první oficiální české vydání románu Život je jinde spisovatele Milana Kundery. Na třetím místě ankety pak skončil životopis Edvarda Beneše od francouzského historika Antoina Marése.
→ V Praze vzniká Literární centrum. Nemá šéfa, sídlo ani přesnou koncepci. Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová přesto řekla Lidovým novinám, že k 1. lednu začne centrum fungovat a prospěje českým spisovatelům.
→ Spisovatel Arnošt Lustig by 21. prosince oslavil devadesáté narozeniny.
Příspěvků: 1
Tisk do PDF Poslat článek emailem