Autor

Otakar Chaloupka

Nar. 1935 v Liberci, vystudoval FF UK, po aspirantuře v ČSAV působil jako vědecký pracovník, později jako vedoucí vědecký pracovník AV ČR. Ve vědecké práci se zabývá teorií literatury a čtenářství (Horizonty čtenářství, Vybrané kapitoly z teorie dětské literatury, Rozvoj dětského čtenářství aj.), vypracoval též Příruční slovník české literatury.
Jako autor se věnuje próze od své prvotiny Kámen ke kameni (1967). Z dalších např. Žít u moře, Ta chvíle, Ten okamžik, Zvláštní způsob blízkosti  aj. Z novější tvorby po roce 1990 zejména obsáhlý svazek Sedm bran úzkosti a romány Barevný svět či Anatomie jistých chvil, z poslední doby prózy Slaná chuť cigaret a Příliš silní pokušení. Je členem Akademie literatury české, některé jeho knihy byly zfilmovány.

Ladislav Fuks

18.03.2013 | Otakar Chaloupka | Články

Tajemství Ladislava Fukse

Článkem si připomínáme 90. výročí narození neprávem opomíjeného spisovatele. Dílo Ladislava Fukse letos oživilo také nakladatelství Odeon, které k vydání připravilo román Spalovač mrtvol.

15.02.2013 | Otakar Chaloupka | Články

Josef Frais a Alex Koenigsmark

Jména těchto dvou českých spisovatelů, navzájem značně odlišných, objevují se tu vedle sebe nikoliv pro literární shody, blízkost autorských postupů či tvůrčích záměrů, ale z důvodu daleko prostšího a také mnohem smutnějšího - v krátkém časovém odstupu oba v druhé polovině ledna tohoto roku...

11.02.2013 | Otakar Chaloupka | Próza

Petr Prouza: Muž noci

Petr Prouza (nar. 1944) se již svými prvými soubory povídek (Holky a hřbitov, 1970, Požár v krabici na klobouky, 1975) zapsal mezi ty české prozaiky, kterým nestačí vyprávět povrch příběhu a chtějí inspirovat čtenáře k vlastní spoluúčasti.


Realitní kancelář, nemovitosti Praha o okolí. Realitní servis, prodej bytů a rodinných domů, pronájem rezidenčních prostor a kanceláří v Praze.   reklama